Jak wstawić drzwi


Drzwi przez lata stanowią niezmienny element wystroju wnętrz. Dlatego tak ważne jest, aby ich wybór był przemyślany, a montaż poprawnie przeprowadzony. Wtedy drzwi nie będą się paczyć, wichrować, trzeć o podłogę i nie będzie problemów z ich zamykaniem.
W domach jednorodzinnych drzwi wewnętrzne najczęściej są wykonane z drewna litego, klejonego lub płyt drewnopochodnych. W zależności od charakteru wnętrza można wybierać między drzwiami pełnymi lub przeszklonymi.
Nieodłącznymi elementami drzwi są:
- ościeżnica – rama wykańczająca ościeże, czyli otwór drzwiowy w ścianie, zwykle wykonana z tego samego materiału co drzwi. Najczęściej stosuje się ościeżnice o regulowanej szerokości, tak by łatwo było dopasować je do ściany, w której będą montowane (mają zwykle zakres 7,5-9,5 cm lub 9,5-11,5 cm, ale są też szersze);
- zawiasy – dwa lub trzy. Gdy skrzydło drzwi jest lekkie, wystarczą dwa zawiasy, gdy ciężkie lub wysokie – muszą być trzy;
- zamki – wpuszczone są w drzwi fabrycznie;
- klamki, szyldy lub rozetki – te elementy drzwi rzadko są ich standardowym wyposażeniem – kupuje się je oddzielnie.

Zamawiamy drzwi

W każdym projekcie jest z reguły określone, ile sztuk i jakich drzwi należy kupić: ile pełnych, łazienkowych, ile lewych czy prawych. Jest również pokazane, gdzie dane drzwi mają się znaleźć. Zamówienie możemy więc przygotować sami, można też skorzystać z pomocy doradcy technicznego wybranego producenta drzwi, który przyjedzie na budowę, aby na miejscu sprawdzić wymiary i rodzaj potrzebnych drzwi.

Uwaga! Niektórzy producenci od wykonania montażu przez autoryzowaną ekipę uzależniają ważność gwarancji.

Grunt to dobry pomiar. Od tego zależy, czy zamówione drzwi będą pasowały do otworów. Trzeba zmierzyć wysokość otworu przy obu jego krawędziach i szerokość na górze i na dole. Gdy wynik nie jest identyczny, przyjmuje się wymiar mniejszy. Warto też zmierzyć przekątne otworu drzwiowego – sprawdza się w ten sposób, czy kąty w narożnikach są na pewno proste. Aby zamontować typowe „osiemdziesiątki”, czyli drzwi o szerokości skrzydła 80 cm z ościeżnicą regulowaną, otwór w ścianie powinien mieć szerokość co najmniej 89-90 cm. Gdy ościeżnica jest standardowa, musi być jeszcze szerszy.

Drzwi prawe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z prawej strony. Otwiera się je prawą ręką do siebie.
       
Drzwi prawe otwierające się na zewnątrz.

       

Drzwi prawe otwierające się do środka.     
Drzwi lewe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z lewej strony. Otwiera się je lewą ręką do siebie.
Drzwi lewe otwierające się na zewnątrz.


Drzwi lewe otwierające się do środka.


Drzwi wewnętrzne zgodne z przepisami i... ze zdrowym rozsądkiem

- drzwi wewnętrzne muszą mieć w świetle ościeżnicy minimum 80 cm szerokości;
- drzwi do łazienki i WC muszą mieć kratki lub otwory wentylacyjne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Mogą też być przycięte od dołu. Powinny się otwierać na zewnątrz. Podobnie drzwi do wszystkich małych pomieszczeń bez okien, na przykład garderób i schowków;
- drzwi do kuchni nie powinny mieć progów – ze względów bezpieczeństwa: nietrudno bowiem byłoby o wypadek na przykład przy niesieniu gorącej herbaty. Próg w łazience może być natomiast ratunkiem dla reszty domu, gdy zaleje ją woda;
- drzwi do dwóch różnych pomieszczeń usytuowane w narożniku korytarza nie powinny być zamontowane zbyt blisko siebie, inaczej przy ich jednoczesnym otwarciu skrzydła będą się zderzały;
- jeśli drzwi będą się otwierać w stronę wąskiego korytarza, odległość pomiędzy krawędzią otwartego skrzydła a ścianą powinna wynosić co najmniej 60 cm.

Raz, dwa, trzy i mamy drzwi

Drzwi tradycyjnie montuje się na kołki i dyble. Dopuszczalny jest też montaż przy użyciu pianki poliuretanowej jednoskładnikowej lub nieco droższej, ale mocniejszej i bardzo szybko twardniejącej – dwuskładnikowej.
Montaż nie jest skomplikowany i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Możemy go przeprowadzić bez pomocy fachowca, oczywiście pod warunkiem że nie stracimy w ten sposób gwarancji. Do niektórych prac może być za to potrzebny pomocnik. Dodatkową zaletą takiego montażu jest to, że w ościeżnicy nie ma żadnych dziur.
Pokażemy montaż drzwi z drewna litego firmy Sokółka Okna i Drzwi, w naturalnym kolorze, z regulowanymi ościeżnicami. Prace przy montażu ułatwiło i przyspieszyło to, że drzwi dostarczono z już zamocowanymi do ościeżnicy i do skrzydła zawiasami.


Drzwi powinno się montować, gdy są już wykończone ściany wewnętrzne. Zgodnie z przeznaczeniem i projektem będą to drzwi łazienkowe lewe. Aby tak było, zawiasy muszą znaleźć się po lewej stronie otworu. Ościeżnicę należy wpasowywać delikatnie, żeby nie uszkodzić krawędzi; warto ją wcześniej okleić samoprzylepną taśmą papierową, która zabezpieczy także przed zabrudzeniem nadmiarem pianki montażowej.


Po wstawieniu ościeżnicy sprawdzamy, czy się nie powichrowała, czy trzyma ten sam wymiar na całej wysokości; ewentualne odchyłki należy poprawić.
Ościeżnicę stabilizujemy drewnianymi klinami – dwa na górze i po bokach na dole.


W środku i na dole ościeżnicę rozpieramy drewnianymi listwami. Utrzymają one ościeżnicę w odpowiedniej pozycji i nie pozwolą na jej wygięcie podczas nakładania pianki.Za pomocą poziomnicy ponownie sprawdza się, czy podczas wbijania klinów ościeżnica nie przestawiła się w pionie i poziomie.

Tak przygotowaną i zabezpieczoną ościeżnicę mocuje się pianką montażową. Na jedną ościeżnicę zużywa się około 1/3 kartusza. Przed zastosowaniem pianki ościeże dobrze jest zwilżyć wodą – zwiększa się w ten sposób przyczepność pianki.


Gdy pianka stwardnieje, jej nadmiar odcina się nożem. Można wtedy wyjąć listwy rozporowe i kliny.


Wybrane przez nas drzwi miały zewnętrzne maskownice z listew drewnianych – żeby uniknąć pomyłek, były przycinane na miejscu.


Po zamocowaniu maskownic można już zawiesić skrzydło na zawiasach. Najpraktyczniej jest wieszać je dopiero po zakończeniu wszystkich prac – nie uszkodzi się ich wtedy i nie będą przeszkadzać.
     Pozostaje jeszcze tylko zamontowanie szyldu z klamką.

Gotowe drzwi łazienkowe – z wymaganym otworem wentylacyjnym w dolnej części.


Pamiętaj, że...

Nigdy dość sprawdzania, czy coś się nie przesunęło lub nie poruszyło. Lepiej kilka razy sprawdzić poziomnicą ustawienie ościeżnicy, niż później nie móc zamknąć lub otworzyć drzwi albo mieć drzwi, które same się zamykają, bo ościeżnica nie jest zamocowana pionowo.

Gdy zamiast klamki będzie montowana gałka, musi być bardziej odsunięta od krawędzi drzwi – zamykanie i otwieranie drzwi będzie wtedy wygodniejsze, nie będziemy uderzać palcami lub wierzchem dłoni w ościeżnicę.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty