Alarm do samodzielnego montażu


Elektroniczna ochrona domu przed włamaniem nie musi być kosztowna, aby była skuteczna. Niektóre systemy bez większych trudności można samodzielnie zamontować, kupując zestaw elementów już za kilkaset złotych. Trzeba je tylko właściwie dobrać i rozplanować.Zadaniem elektronicznej ochrony alarmowej jest skuteczne i szybkie informowanie o zagrożeniu, tak aby włamywacz nie miał możliwości dalszego czynienia szkód. Będzie je spełniać, jeśli zostanie odpowiednio dobrana do miejsca, które ma być chronione, i do możliwości podjęcia interwencji. W większości domów system alarmowy z powodzeniem można zainstalować samodzielnie, jednak w niektórych – wymagających specjalistycznych rozwiązań – wszelkie próby samodzielnego montażu mogą się okazać tylko stratą pieniędzy i czasu. Warto zawczasu sprawdzić, czy to, co możemy zrobić sami, będzie odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Określ czas

Przy wyborze systemu alarmowego bardzo ważne jest ustalenie, w którym momencie chcemy wykryć intruza znajdującego się na naszej posesji. Im wcześniej się to stanie, tym oczywiście lepiej, ponieważ będzie wtedy więcej czasu na interwencję i zmniejszy się ryzyko szkód; ochrona jest wtedy skuteczniejsza, jednak wykonanie systemu – droższe.
Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają wykrywanie zagrożenia:
- już podczas pokonywania płotu przez złodzieja;
- gdy zbliża się on do domu;
- gdy próbuje sforsować okna lub drzwi;
- dopiero po jego wejściu do domu.
Za każdym razem zestaw elementów ochrony jest inaczej dobierany. Różne są rodzaje czujek, ich rozmieszczenie i współdziałanie z zabezpieczeniami mechanicznymi. Tylko centrala alarmowa może być ta sama. Różny jest też stopień trudności wykonania poszczególnych systemów – najprostsze są zwykle te, które wykrywają intruza dopiero po jego wejściu do domu. Oczywiście wraz ze zmniejszeniem wymagań co do systemu maleje również skuteczność ochrony.

Ustal ryzyko

Oceń, jaki przestępca (X czy Y) i z jaką wiedzą mógłby próbować wtargnąć do domu. Skomplikowanie systemu alarmowego trzeba uzależnić od jego potencjalnych umiejętności i metod działania. Wśród przestępców najliczniejszą grupę stanowią ci o „niskich kwalifikacjach w zawodzie“ i właśnie oni dokonują większości włamań. Specjaliści są rzadkością, a ich celem bywa zagrabienie majątku o znacznej wartości. Mało prawdopodobne, by próbowali się włamać do typowego domu przeciętnie zamożnej rodziny. Dlatego też taki dom zazwyczaj wystarczy zabezpieczyć tylko przed pospolitymi przestępcami o dość prostych metodach działania. Stopień skomplikowania zabezpieczeń powinno się zwiększać wraz ze wzrostem wartości chronionego mienia, ponieważ rośnie wtedy ryzyko włamania, a przy tym zwykle także umiejętności i determinacja domniemanego przestępcy.

Oceń miejsce

W sprzyjających okolicznościach – kiedy wartość majątku jest przeciętna i jednocześnie nasz dom, mieszkanie, samochód i poziom życia nie wyróżniają się specjalnie spośród otoczenia – można poprzestać na najprostszym systemie alarmowym.
Sprzyjające okoliczności to mieszkanie w szeregowcu, domu zajmowanym przez kilka rodzin lub bloku, a więc taka sytuacja, w której niewielka odległość od sąsiadów gwarantuje, że usłyszą oni wyjącą syrenę i zareagują na alarm.
W praktyce w momencie włączenia się syreny przestępca typu X najczęściej ucieka, nie wszedłszy nawet do wnętrza domu, a przestępca typu Y łapie to, co jest na wierzchu, i ucieka. Można zatem przyjąć, że w takiej sytuacji ryzyko poniesienia dużych strat jest minimalne.
Dom powinno się także ocenić pod względem możliwości przedostania się do jego wnętrza intruza, a więc sprawdzić, ile ma słabych punktów, czyli miejsc łatwo dostępnych dla złodzieja. Jeśli jest ich więcej niż pięć, stosowanie prostego systemu alarmowego mija się z celem nawet przy niewielkim zagrożeniu.

Sprawdź możliwości

Przy odrobinie smykałki do majsterkowania można samodzielnie wykonać system:
- autonomiczny, czyli uproszczoną instalację alarmową montowaną wewnątrz domu i składającą się z kilku niezależnie funkcjonujących elementów;
- radiowy, w którym czujki umieszczone w domu kontaktują się z centralą alarmową za pomocą fal radiowych;
- przewodowy, inaczej klasyczny, montowany wewnątrz domu;
- przewodowy zewnętrzny – instalowany na zewnątrz domu i zapewniający ochronę po obrysie budynku (czyli wokół jego zewnętrznych ścian).
Są to dość proste i niedrogie systemy elektroniczne alarmujące o włamaniu, w chwili gdy przestępca próbuje wejść do domu lub jest już wewnątrz. Gdy zagrożenie jest niewielkie, są one na tyle skuteczne, że mogą zastąpić kosztowne zabezpieczenia mechaniczne – wzmocnione czy antywłamaniowe okna i drzwi. Ich wykonanie jest wtedy jak najbardziej opłacalne.
Samodzielnie nie poradzimy sobie natomiast z zaplanowaniem i zainstalowaniem systemów alarmowych montowanych na ogrodzeniu lub pod ziemią, które umożliwiają bardzo wczesne wykrycie intruza i są wskazane przy dużym zagrożeniu. Stosowane w nich rozwiązania są zbyt specjalistyczne, aby mogły się nimi posłużyć osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Co do kompletu

Do wykonania pierwszego z naszej listy prostego systemu autonomicznego będziemy potrzebować:
- sterowanej pilotem autonomicznej, pasywnej czujki podczerwieni z własną syreną;
- współpracującej z tą czujką autonomicznej syreny alarmowej;
- kontaktronu z własnym zasilaniem i miniaturową syrenką (ewentualnie kilku kontaktronów).
Można jeszcze zastosować dodatkowe zasilanie dla czujki podczerwieni poprzez zasilacz włączany do sieci. Kosztuje niewiele, a jest wręcz niezbędny, jeśli przewidujemy, że podczas naszych wyjazdów dom pozostanie bez opieki dłużej niż tydzień. Czujka musi być w tym czasie na stałe włączona, lepiej więc zasilać ją z sieci, niż ryzykować, że z powodu wyczerpania się baterii system sam się rozbroi.
Prosty system autonomiczny może zapewniać ochronę najbardziej zagrożonych włamaniem miejsc w domu zarówno podczas nieobecności gospodarzy, jak i wtedy, gdy są oni w domu, ale śpią. Jeśli w sypialni nie ma miejsc zagrożonych (a więc drzwi balkonowych lub prowadzących na taras), można ją chronić dodatkowo – tylko na czas naszego snu – kontaktronem zamontowanym na oknie.

Jak działa czujka
Autonomiczna, pasywna czujka podczerwieni ma własne zasilanie bateryjne, własną syrenę i wyjście na dodatkową syrenę. Jej podstawowym zadaniem będzie kontrolowanie przestrzeni wewnątrz naszego domu w taki sposób, aby uniemożliwić przestępcom bezkarne wtargnięcie przez drzwi lub okna. Powinna więc obserwować miejsca szczególnie zagrożone włamaniem. Jednocześnie będzie ona pełnić funkcję minicentralki.
Wprowadza się ją w stan czuwania przy wyjściu z domu, używając pilota na podczerwień. Tym samym pilotem wyłącza się ją po powrocie. Włączenie i wyłączenie jest potwierdzane krótkim sygnałem akustycznym. Czujka ma kilkunastosekundowe opóźnienie przy włączaniu, dzięki czemu można wyjść z domu bez wywoływania alarmu. Czas na wyłączenie czujki jest krótszy – wynosi kilka sekund.
W pomieszczeniu, gdzie będzie działać czujka, nie mogą się znajdować pies ani kot, ponieważ wywołają fałszywy alarm. Co prawda na rynku są pasywne czujki podczerwieni, które mają opcję ustawiania niewrażliwości na zwierzęta, lecz nie dotyczy to czujek autonomicznych. Pozostałe zasady montażu czujki obowiązują także przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych systemów alarmowych.

Miejsce na syrenę
Autonomiczna syrena jest fabrycznie wyposażana w przewód z wtyczką, który umożliwia jej zainstalowanie mniej więcej 10 m od czujki. Można ją umieścić zarówno na zewnątrz domu, jak i wewnątrz, ale ponieważ nie jest zbyt wytrzymała mechanicznie, nie powinna być widoczna.
Dobrym miejscem na syrenę na zewnątrz domu jest na przykład górny róg tarasu, a wewnątrz – miejsce za firanką w innym pokoju niż ten, w którym umieścimy czujkę. Mniej więcej raz w roku w syrenie trzeba będzie wymienić baterie. Dlatego też mało widoczne miejsce, w jakim ją umieścimy, powinno być dla nas łatwo dostępne.

Jak działa kontaktron

Podstawową rolą kontaktronu autonomicznego jest zapewnienie nam ochrony podczas snu oraz wczesne odstraszenie włamywaczy – zareaguje on na otwarcie drzwi (wejściowych, balkonowych, tarasowych) lub okna.
Kontaktron działa niezależnie od pasywnych czujek podczerwieni. Ma własne zasilanie i własną, wystarczająco głośną syrenę, aby obudzić nas, zanim przestępca zdąży wejść do pomieszczenia. Syrena włącza się kilka, kilkanaście sekund wcześniej, już przy minimalnym uchyleniu drzwi czy okna.
Jeśli pomimo alarmu przestępca nie zrezygnuje z włamania i wejdzie do środka, chwilę później powinna go wykryć pasywna czujka podczerwieni i włączą się dwie następne syreny. Sygnały są na tyle donośne, że zwykle odstraszają nawet przestępców typu Y, chyba że dom znajduje się na odludziu lub przestępca jest przekonany o pełnej obojętności sąsiadów.
Kontaktrony są oferowane w wersji z przełącznikiem aktywującym lub z kluczem, za pomocą którego włącza się je lub wyłącza. Te ostatnie trudniej będzie przestępcy wyłączyć.
***
Czy rzeczywiście tak prosty system zabezpieczenia może spełniać swoje zadanie? Tak, jeśli będzie zastosowany odpowiednio do wymagań. Znam wiele przypadków, gdy ochronił on przed stratami. W następnym odcinku – radiowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu.

Słabe punkty Twojego domu

To miejsca szczególnie wymagające zabezpieczeń – są łatwo dostępne i stanowią zachętę dla złodzieja. Zależnie od wiedzy o zasadach ochrony, jaką miał projektant, domy o tej samej powierzchni mogą mieć tylko dwa słabe punkty, ale mogą ich mieć też sześć, a nawet dziesięć. Policz, ile ma ich twój dom. Przy planowaniu ochrony za pomocą prostego systemu autonomicznego przyjmij uproszczony sposób liczenia punktów. Jeśli w pomieszczeniu, które ma być chronione, jest kilka takich punktów, nie sumuj ich, ale potraktuj jako jeden.

CO ZYSKUJESZ

Zwykle są dwa powody, dla których chcemy samodzielnie montować system alarmowy – żeby zmniejszyć koszty albo żeby stworzyć system, którego konfiguracja będzie znana tylko nam. Faktycznie, można w ten sposób zaoszczędzić – od kilkuset złotych w wypadku małego domu do 2-3 tys. zł, gdy zabezpiecza się duży dom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że uruchomienie rozbudowanego systemu (takiego jak w dużym domu) najczęściej wymaga pomocy fachowca przy zaprogramowaniu centralki. Nie do końca uda się więc ukryć przed nim to, co zamierzaliśmy.

ZANIM ZDECYDUJESZ...
...jaki system ochrony elektronicznej będzie skutecznie zabezpieczał dom, powinieneś:
- wybrać moment, w którym przestępca usiłujący wtargnąć do domu ma być wykryty;
- ocenić jego potencjalne umiejętności;
- ustalić najbardziej zagrożone miejsca;
- ocenić możliwości interwencji.

WYBIERZ SYSTEM AUTONOMICZNY, GDY:

- dom, w którym mieszkasz, ma maksymalnie dwa punkty łatwego dostępu (na przykład niewidoczne z ulicy drzwi wejściowe oraz drzwi na taras lub balkon);
- sąsiedzi są na tyle blisko, że w razie potrzeby ich interwencja jest realna;
- twój majątek i poziom życia raczej nie skuszą przestępców o wysokich kwalifikacjach.

Elementy prostego systemu autonomicznego

Ceny

Pasywna czujka podczerwieni z pilotem, autonomiczna syrena z kilkumetrowym przewodem, dobre baterie - 150-250 zł
Kontaktron z własnym zasilaniem, syreną i wyłącznikiem - 15-18 zł

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi