Blachodachówki - czym się różnią?


Blachy z wytłoczeniami imitującymi dachówki stały się bardzo popularnym pokryciem dachu. Oferta jest bogata, a materiał łatwo dostępny. Naprawdę jest w czym wybierać.
Aby przy wyborze kierować się nie tylko ceną, warto poznać cechy poszczególnych produktów i wiedzieć, czym się różnią.Materiał rdzenia
Rdzeń blachodachówki może być stalowy lub aluminiowy. Najpopularniejsza jest blacha stalowa, którą oferują niemal wszyscy producenci blachodachówki. Standardowa grubość blachy stalowej to 0,5 mm, są też jednak grubsze – 0,55, 0,6 mm (Balex Metal, Plannja, Huta Florian).
Stal do produkcji blachodachówki jest ocynkowana i zabezpieczona powłokami. Może też być pokryta alucynkiem (stopem aluminium, cynku i krzemu), co zwiększa jej trwałość – na przykład blachodachówki Alfa Plus ze stali z alucynkiem i dodatkową warstwą zabezpieczającą mają 20-letni okres gwarancji (Blachprofil 2).
Rdzeń może być także aluminiowy. Blachodachówka aluminiowa jest dużo lżejsza, trwalsza (nie koroduje) i... droższa. Jest zabezpieczona powłokami tak jak stalowa. Mniej popularna, występuje w mniejszej liczbie kolorów. Oferuje ją w Polsce firma Blachstal, ostatnio także Kami Plegel Roof.
Blachodachówkę tłoczoną z blachy miedzianej produkuje Huta Metali Nieżelaznych Szopienice. To materiał luksusowy ze względu na trwałość blachy miedzianej, którą możemy podziwiać na starych, zabytkowych budynkach. Miedź nie jest powlekana. Z wiekiem miedziany dach pokrywa się zieloną patyną, która stanowi warstwę ochronną i dodaje jej szlachetnego wyglądu.


Powłoki

Blachodachówka jedynie rdzeń ma metalowy i tak naprawdę żywotność dachu zależy od jakości jego „opakowania”, czyli powłoki. Jakie są rodzaje powłok?
Poliester standard. Najtańsza i najcieńsza (około 25 mikronów – 0,025 mm). Najmniej odporna na płowienie i uszkodzenia mechaniczne. W tej powłoce jest najwięcej kolorów do wyboru.
Poliester mat. Powłoka grubsza (35 mikronów), o matowej powierzchni, nie błyszczy, przez co lepiej naśladuje dachówkę ceramiczną. Jest bardziej odporna na korozję. Za blachodachówkę z tą powłoką trzeba zapłacić 10% więcej.
Uszlachetnione powłoki poliestrowe. Są grubsze i charakteryzują się większą odpornością niż zwykłe poliestrowe. Mają swoje nazwy handlowe, na przykład: Prelaq Nova (Budmat), Metallack (Plannja), Galea (Gasell Profil – Ruukki).
Plastizol. Powłoka około ośmiokrotnie grubsza niż poliestrowa (200-250 mikronów), bardzo dobrze zabezpiecza więc blachę przed korozją. Stosowana także przy produkcji rynien. Jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niskiej temperatury, natomiast gorzej znosi bardzo wysoką temperaturę (stosowana na przykład przez Balex Metal, Borga).
Pural. Tworzywo na bazie poliuretanu z dodatkiem poliamidu. Powłoka szczególnie odporna na promieniowanie ultrafioletowe, zapewnia blachodachówce trwały wygląd. Dwa razy grubsza od poliestru (50 mikronów). Zastosowanie tej powłoki podnosi cenę blachodachówki o 30-40% (stosuje ją Polonica, Pruszyński, Ruukki).
PVDF (PVF2). Polifluorek winylu. Powłoka cienka jak poliestrowa (27 mikronów), ale jedna z najtrwalszych. Najdroższa (stosowana przez Ruukki).

Wysokość profilu

Wysokość profilu, czyli głębokość tłoczenia, ma wpływ na sztywność blachy. Arkusz jest mniej giętki, jeśli wytłoczenia są wydatne i regularne. Panuje przekonanie, że im bardziej plastycznie jest ukształtowana blacha, tym bardziej przypomina dachówkę. Jednak tradycyjne dachówki ceramiczne mają różne kształty i profile. Głębokość tłoczenia blachodachówek zależy więc od wzoru – na przykład Plannja Rapid jest płaska (wysokość profilu 21,5 mm), podczas gdy produkowana przez tę samą firmę blachodachówka Royal ma bardziej wydatny profil (aż 57 mm). Najczęściej spotykana głębokość tłoczenia to 40-45 mm.
Wysokość profilu może mieć znaczenie przy wymianie starego pokrycia, a także przy pewnych kształtach dachu.
Może się zdarzyć, że trzeba szukać blachodachówki wytłoczonej płasko, bo pokrycie musi się zmieścić pod parapetem lukarny. Bardzo niski profil ma na przykład blachodachówka Kron (Pruszyński) i Regent (Plannja).

Wzór wytłoczenia

Najpopularniejsze są blachodachówki naśladujące dachówkę esówkę. Charakterystyczna fala na powierzchni dachu może być symetryczna lub niesymetryczna. Zwykle nie zaczyna się równo z dolną krawędzią arkusza, lecz nieco powyżej. Na dachu przy okapie powstaje wtedy charakterystyczny „fartuch” blachy, który pozwala z daleka rozpoznać rodzaj pokrycia. Tylko niektóre blachodachówki wyróżniają się tym, że są fabrycznie cięte wzdłuż fali. Takie są Top Line (Lindab) i Alfa Premium (Blachprofil 2). Pozwalają one uzyskać bardziej estetyczne zakończenie połaci. Falisty kształt krawędzi okapu wygląda naturalniej, a poprzeczne połączenia arkuszy mogą być mniej widoczne.
Są też blachodachówki naśladujące tradycyjne kształty dachówki inne niż esówka. Na przykład francuską hugenotkę ma przypominać Regola (Plannja). Niektóre blachodachówki lepiej niż inne naśladują grubość ceramicznego dachu: blacha jest mocowana na łatach w taki sposób, że na płaszczyźnie połaci rysują się wyraźne poziome podziały niczym rzędy układanych dachówek (PPB Bistyp, Onduline).


Wielkość arkuszy

Blachodachówki są produkowane i sprzedawane w arkuszach o różnych wymiarach. Zwykle szerokość arkusza wynosi około 1 m (1,10-1,15 m), natomiast jego długość waha się od 4 do 7 m. Najdłuższe dochodzą do 8,20 m. Długie arkusze blach, choć teoretycznie pozwalają na mniejszą liczbę łączeń i zakładów, sprawiają kłopoty przy transporcie i montażu, bo łatwo się odkształcają. Doświadczeni dekarze najchętniej stosują arkusze długości 4-5 m.
Jeśli dach ma skomplikowany kształt, lepiej wybrać mniejsze arkusze. Dzięki temu mniejsze będą także straty materiału. Niekiedy producenci oferują arkusze o długości dobranej na zamówienie do wymiarów konkretnych połaci.
Niektóre blachodachówki są sprzedawane jako panele odpowiadające jednemu pasowi dachówek. Mają wymiary mniej więcej 40 x 100-400 cm. Takie są blachodachówki Remka (PPB Bistyp), dachówki samonośne Regola (Plannja), a także większość blachodachówek z posypką mineralną. Pokrycie z układanych na zakład poziomych pasów z daleka jest trudne do odróżnienia od dachówki. Nadaje się dobrze do dachów bardziej skomplikowanych i zapewnia stosunkowo mało strat na łączeniach i docięciach przy załamaniach, koszach i lukarnach.

Z rowkiem odprowadzającym wodę
Nie wszystkie blachodachówki mają rowki odwodnieniowe, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie dachu krytego blachą dzięki specjalnemu ukształtowaniu podłużnej krawędzi arkusza. Wytłoczone tam rowki zabezpieczają przed zaciekaniem wody, która może się dostać pod pokrycie w miejscach złączeń. Dzięki nim zostaje sprowadzona w dół połaci dachu do rynien i nawet jeśli wilgoć dostanie się pod blachę, nie będzie pod nią zalegać. Blachodachówki z tak zwanym rowkiem kapilarnym to na przykład Max i Nova (Ruukki) czy Alfa Premium (Blachprofil 2).

Blachodachówki samonośne

Blachodachówki Regola (Plannja) to tak zwane blachodachówki samonośne. Są specjalnie ukształtowane: każdy pas (poziomy arkusz) blachy wytłoczony jest wraz z profilem, który go usztywnia. Dzięki temu panel może mieć do 4 m szerokości. Blacha nie wygina się i arkusz jest stabilnym elementem, który łatwo układa się na dachu. Nie są więc potrzebne łaty, które zwykle stanowią podparcie dla blachy. „Samonośne” blachodachówki mogą być mocowane bezpośrednio do kontrłat lub do krokwi za pośrednictwem kształtowników – metalowych profili.

Blachodachówki z posypką

Często do złudzenia przypominają naturalne dachówki ceramiczne. Stalowy rdzeń jest pokryty alucynkiem, a następnie warstwą kruszywa mineralnego lub ceramicznego, która zwiększa grubość dachu i nadaje mu oryginalny wygląd. Wspólną cechą wszystkich wzorów tego pokrycia jest plastyczność – dach nie ma płaskiej powierzchni, lecz silnie zróżnicowaną fakturę, szorstkość, która bardziej się kojarzy z naturalnymi materiałami niż pokryta błyszczącym lakierem blacha. Grubsza powierzchnia tłumi odgłosy deszczu. Blachodachówki z posypką są cięższe, sztywniejsze, trwalsze i znacznie droższe niż zwykłe powlekane. Oferują je takie firmy jak: Ahi Roofing, Icopal SA, Onduline, Kami Plegel Roof, Metro Tile Polska. Producenci udzielają do 30 lat gwarancji.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi