Brodzik w podłodze


Oglądanie pięknych zdjęć przedstawiających modne wnętrza inspiruje. Jeśli poznamy sekrety efektownych rozwiązań, możemy naśladować je we własnym domu.
Hitem nowoczesnych łazienek są płaskie brodziki, których dno jest zagłębione w podłodze albo zrównane z nią. Wygląda to bardzo atrakcyjnie i komfortowo. Nie ma progu, przestrzeń pod natryskiem nie jest wydzielona z łazienki – jeśli do tego ściany kabiny są przezroczyste, całe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Natrysk jest raczej częścią podłogi i ścian niż meblem wstawionym do pomieszczenia. To robi wrażenie. Dlatego takie brodziki widuje się często na specjalnie zaaranżowanych zdjęciach w folderach firmowych. Nie jest to jednak rozwiązanie standardowe. Jeżeli marzymy o zastosowaniu go we własnym domu, trzeba pomyśleć o tym, zanim łazienka będzie gotowa. Nie wystarczy kupić brodzik z niskimi ściankami.

Co się kryje pod brodzikiem?
Pod brodzikiem, nawet najpłytszym, trzeba umieścić syfon (minimalna wysokość to 8-9 cm) i rurę o odpowiednim spadku (1,5%) odprowadzającą wodę do pionu kanalizacyjnego. Jeśli zastosujemy zwykły sposób montażu, próg brodzika będzie się znajdował na wysokości 10-12 cm. Chcąc, aby był niżej, na poziomie podłogi, wszystkie elementy hydrauliczne, czyli syfon i odpływ do pionu kanalizacyjnego, należy zamontować w warstwach posadzkowych i w stropie. Na parterze zawsze jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. W domu niepodpiwniczonym wystarczy przewidzieć większą grubość warstw podłogowych w łazience. W podpiwniczonym – jeżeli warstwy nie będą odpowiednio grube – przewód odprowadzający wodę z łazienki na parterze pojawi się pod sufitem piwnicy.
Trudniej jest na piętrze lub poddaszu. Rurę odprowadzającą do pionu kanalizacyjnego trzeba bowiem ukryć w stropie. Im dalej znajduje się brodzik od pionu, tym jest to bardziej kłopotliwe, bo rura odpływowa musi być poprowadzona ze spadkiem co najmniej 1,5% (czyli 1,5 cm na 1 m). Strop i warstwy posadzkowe muszą więc mieć odpowiednią grubość. Jeśli wynosi ona 30 cm, wszystko się uda. Grubość stropu i warstw posadzkowych jest określona w projekcie budowlanym. Już wybierając projekt lub omawiając jego szczegóły z architektem, sprawdźmy, czy to rozwiązanie jest możliwe.

Płaskie brodziki
Płytkich brodzików jest wiele i mają bardzo różnorodne kształty. Są wśród nich czworokątne, pięciokątne, półokrągłe oraz okrągłe. Najwięcej jest akrylowych (Duscholux, Artweger, Hüppe, Keramag, Koralle, Kohler, Ideal Standard, Roca, Albatros, Koło, Sanplast, Pool-Spa). Są też ceramiczne, metalowe z emaliowanej stali (Kaldewei, Bette), z konglomeratu marmuru (Ravak), a nawet z drewna cedrowego. Głębokość można dobrać w zależności od potrzeb.

Wokół brodzika

Jeżeli nie chcemy zachlapywać łazienki przy każdej kąpieli, płytki brodzik w podłodze powinien być otoczony naprawdę szczelnymi ściankami. Mogą to być po prostu murowane ścianki wykończone płytkami ceramicznymi. W takiej sytuacji trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie połączenia między brodzikiem a płytkami. Producenci brodzików polecają silikony odpowiednie do swoich produktów i warto zastosować się do ich rad. Między ścianami otaczającymi brodzik można wstawić gotowe szklane drzwi, które przy dolnej krawędzi mają specjalną uszczelkę.
Wybierając gotową kabinę prysznicową (2000-3000 zł), trzeba zwracać uwagę na to, jak jest uszczelniona. Najbezpieczniej wybrać kabinę tej samej firmy co brodzik. Oba elementy będą wtedy idealnie dopasowane. Do brodzików firm Sanplast i Ravak pasują tylko kabiny prysznicowe tych samych firm. Można natomiast łączyć ze sobą produkty firm: Duscholux, Koralle, Hüppe, Artweger.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi