Chemiczna szczepionka dla drewna


W każdym domu jest jakaś konstrukcja zrobiona z drewna. Najczęściej – więźba dachowa. Impregnacja, jak szczepionka ochronna, może ją uodpornić na ogień, grzyby, owady i działanie promieni UV.
. Drewno to wdzięczny materiał budowlany, ale nie zawsze ma odpowiednią trwałość. By w pełni cieszyć się jego walorami, należy je najpierw odpowiednio przygotować – wysuszyć, ostrugać, często też zabezpieczyć środkiem impregnującym.

Wrogowie drewna

Spośród różnych czynników mających szkodliwy wpływ na drewno cztery są szczególnie dotkliwe:
- ogień – to wróg numer jeden. Płomienie szybko i całkowicie niszczą drewno. Nie ma przed nimi stuprocentowej ochrony. Można jednak tak zabezpieczyć drewniane elementy domu, by jak najdłużej opierały się ogniowi. Zyska się w ten sposób więcej czasu na ewakuację z płonącego budynku;
- owady – głównie kołatki, borodzieje próchniki, tykotki, spuszczele i drwalniki paskowane. Dorosłe osobniki składają w drewnie jaja, z których po pewnym czasie wylęgają się larwy. Rosną one i przybierają na wadze, odżywiając się miazgą drzewną. Ryją w deskach i słupach długie korytarze, spulchniając przy tym drewno. W zaatakowanych miejscach struktura drewna jest poważnie naruszona, przez co traci ono wytrzymałość. Owady mogą się zagnieżdżać zarówno w drewnie suchym, jak i wilgotnym. W swym menu preferują drewno drzew iglastych;
- grzyby – najczęściej atakują one drewno, gdy jest zawilgocone (powyżej 20%) i osłonięte od słońca. Ich rozwojowi sprzyja temperatura wynosząca 10-20°C oraz brak przewiewu. Najgorsze są grzyby domowe. Przerastają one drewno na wskroś, powodując jego gnicie.
Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z zarodnikami lub grzybnią. Drewno musi się więc zetknąć z grzybem lub znajdować się w jego bliskości. Pleśnie nie są aż tak niebezpieczne. Atakują tylko powierzchnię drewna, przez co traci ono estetyczny wygląd. W pomieszczeniu, w którym jest zapleśniałe drewno, panuje szkodliwy dla zdrowia mikroklimat. Zarodniki pleśni są wszędzie. Zarażenie następuje więc natychmiast, gdy tylko pojawią się dogodne warunki do ich rozwoju;
- promieniowanie UV – długotrwałe działanie promieni słonecznych sprawia, że włókna drewna odspajają się od siebie. Drewno kruszeje, a po każdym deszczu odspojone włókna są wymywane. Powstają w ten sposób nieładne szpary. Proces ten jest jednak bardzo powolny.

Świeżo zaimpregnowane elementy konstrukcji nie mogą być szczelnie zabudowywane, dopóki całkowicie nie wyschną. Nie dotyczy to tarcicy impregnowanej fabrycznie.

W kolejce do impregnacji

Impregnacja to jeden ze sposobów ochrony drewna. Polega na nasączeniu elementów preparatem, który będzie je chronił przed różnymi szkodliwymi czynnikami.
Impregnuje się przede wszystkim drewno konstrukcyjne, czyli to, z którego są budowane szkielety domów lub więźby dachowe. Trzeba je zabezpieczyć przed ogniem, grzybami i owadami. Chemicznej ochrony wymagają wszelkie elementy drewniane pozostające pod gołym niebem: oblicówki, balustrady, płoty, altanki itp. Impregnacja ma je uchronić przede wszystkim przed owadami, grzybami oraz działaniem promieni UV. Bez impregnacji mogą się zaś obejść drewniane elementy wykończenia wnętrz. Boazerie, deski podłogowe, parapety wystarczy polakierować. Jeśli jednak wolimy dmuchać na zimne, możemy je zaimpregnować.

Impregnacja powierzchniowa

Jest to najmniej skuteczna metoda impregnacji, ale najtańsza i łatwa do samodzielnego przeprowadzenia. Zabezpiecza się w ten sposób nie tylko lite drewno, ale też sklejkę lub płyty drewnopochodne.
Drewno przeznaczone do takiego impregnowania powinno być suche. Jego wilgotność nie może przekraczać 12%. Trzeba je oczyścić i ewentualnie odtłuścić. Preparat impregnacyjny nanosi się przez:
- malowanie – pędzlem lub wałkiem pokrywa się drewno dowolnym rodzajem impregnatu. Jest to sposób pracochłonny, ale oszczędny. Malując, zużywa się niewiele preparatu. Wnika on w drewno na niewielką głębokość (2-3 mm). Elementy na czas malowania powinny być ułożone poziomo. Wówczas preparat lepiej wnika w głąb drewna, bo pomaga mu w tym siła ciążenia. Gorzej, jeśli trzeba impregnować drewno wbudowane (gotową konstrukcję drewnianą, oblicówkę, boazerię). Wtedy należy nanosić kilka warstw impregnatu więcej, niż zaleca producent. Szczególnie dokładnie należy pokrywać ewentualne pęknięcia i otwory;
- wcieranie – podobnie jak malowanie jest to metoda tania i prosta. Ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku drewna o chropowatej powierzchni. Pozwala bowiem dokładniej wetrzeć impregnat. Wnika on na taką samą głębokość jak przy malowaniu. Do wcierania służą tampony, szczotki lub zwykłe szmaty;
- natrysk – jest to sposób szybki i wygodny, ale nieekonomiczny. Impregnat nanosi się spryskiwaczem, więc pewna część płynu nie trafi w drewno i się zmarnuje. Przy tej metodzie, impregnat najpłycej wnika w drewno (1-2 mm). Natrysk jest szczególnie polecany do zabezpieczania elementów, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Do natrysku nie poleca się impregnatów olejowych.

Uwaga! Impregnację należy przeprowadzać w gumowych rękawicach, odzieży roboczej, a niekiedy także w masce ochronnej.

Kąpiele impregnacyjne można przeprowadzać samodzielnie. Oferują je także tartaki.


Kąpiel impregnacyjna
Polega na zanurzaniu elementów drewnianych w preparacie impregnacyjnym. Ich wilgotność nie powinna przekraczać 25%. W zależności od tego, ile czasu pozostaną w takiej kąpieli, mniej lub bardziej wchłoną impregnat. Jest to metoda skuteczniejsza od impregnacji powierzchniowej. Wymaga jednak zużycia większej ilości preparatu. Można w ten sposób zabezpieczać drewno bezpośrednio na budowie lub zlecić taką impregnację odpowiedniej firmie (koszt 48-70 zł/m³).
Decydując się na samodzielne przeprowadzenie kąpieli impregnacyjnej, trzeba wykopać w ziemi długi rów i uszczelnić go kilkoma warstwami folii. Wlewa się weń impregnat, a następnie zanurza się deski, słupy lub inne elementy drewniane i dociska czymś ciężkim, aby nie wypływały. Zamiast rowu można zrobić długą drewnianą skrzynię i wyłożyć ją grubą folią. Impregnat, który pozostanie na dnie skrzyni lub dołu, trzeba przelać do szczelnego naczynia i zostawić na zapas albo wywieźć na wysypisko, które przyjmuje podobne substancje. Najwygodniej jest zużyć te resztki do impregnowania powierzchniowego niektórych elementów drewnianych.
Po zakończeniu impregnacji drewno powinno wyschnąć. Na opakowaniu preparatu jest napisane, ile czasu to zajmie. Trzeba się jednak spodziewać, że nawet kilka tygodni.
Jest kilka rodzajów kąpieli impregnacyjnej:
- kąpiel krótkotrwała – czyli zanurzanie drewna od kilku minut do dwóch godzin. Drewno poddane takiemu zabiegowi wchłania impregnat równomiernie, ale niezbyt głęboko (do 2-3 mm);
- kąpiel długotrwała – polega na długim moczeniu desek, belek lub słupów drewnianych w impregnacie. Wnika on wtedy nawet na kilkadziesiąt milimetrów w głąb dre-wna. Zabieg ten może trwać od dwóch godzin do siedmiu dni. Czas zależy głównie od grubości impregnowanych elementów. W jego wyliczeniu pomaga następujący wzór:
     T = a²/25,
gdzie T – to czas zanurzenia, a – to najszerszy przekrój poprzeczny elementu w centymetrach. Taki sposób impregnacji znacznie spowalnia tempo prac budowlanych. Robotnicy muszą bowiem długo czekać, zanim wszystkie elementy zostaną nasycone preparatem i odeschną;
- kąpiel zimno-gorąca – przeprowadza się ją w dwóch etapach. Najpierw drewno zanurza się w preparacie podgrzanym do temperatury 70-80°C, na czas od 33 do 150 min. Wówczas podczas nasączania uchodzi z niego powietrze. Sygnalizują to pęcherzyki powietrza pojawiające się na powierzchni. Później elementy przenosi się do drugiej „wanny” wypełnionej zimnym impregnatem, gdzie leżą od 34 do 200 min. Preparat wnika głęboko w odpowietrzone drewno.


Impregnacja dyfuzyjna

Jest to rzadko stosowana metoda, w której wykorzystuje się suchy impregnat solny.
Drewno układa się na warstwie grubej folii warstwami. Między nimi wsypuje się mieszaninę piasku i preparatu solnego (w proporcji 5:1). Drewno przykrywa się szczelnie folią i czeka – od dziesięciu dni do kilku miesięcy (im dłużej, tym lepiej). Dzięki tej metodzie środek impregnujący może całkowicie przeniknąć przekrój drewna.
Impregnacja dyfuzyjna jest bardzo skuteczna, jednak jej wysoki koszt, duże zużycie preparatu i długi czas oczekiwania sprawiają, że nie cieszy się u nas popularnością.


Drewno zaimpregnowane ciśnieniowo nie wymaga już dodatkowego dosuszania, tak jak ma to miejsce po kąpieli impregnacyjnej.

Impregnacja ciśnieniowa

Jest przeprowadzana wyłącznie w specjalistycznych firmach oraz niektórych tartakach. Polega na umieszczeniu drewna w urządzeniu zwanym autoklawem, gdzie jest ono nasączane impregnatem solnym pod wysokim ciśnieniem. Wnika on na głębokość kilkudziesięciu milimetrów. To najskuteczniejszy, ale kosztowny sposób chemicznego zabezpieczania drewna.
Ciśnieniowo impregnuje się głównie drewno konstrukcyjne. Jego wilgotność może przekraczać nawet 30%. Tarcicę zawozi się do impregnacji, można też kupić słupy, deski lub belki już zaimpregnowane. Drewna zabezpieczonego w autoklawie nie powinno się już poddawać dalszej obróbce.
Koszt impregnacji ciśnieniowej wynosi od 60 do 143 zł za 1 m³. Koszt 1m³ zaimpregnowanej tarcicy konstrukcyjnej wynosi około 939 zł (na więźbę dachową potrzeba 10-12 m), a desek – 719 zł.

Preparaty do impregnacji

Chcąc samemu zaimpregnować drewno, trzeba kupić odpowiedni środek ochronny. W sprzedaży są preparaty:
- wodorozcieńczalne – najczęściej są to roztwory soli nieorganicznych. Mogą być sprzedawane w postaci gotowej do użytku lub w formie proszku lub pasty, które trzeba samodzielnie rozpuścić w wodzie. Impregnaty tego typu są przeważnie bezwonne, niepalne i łatwo wnikają w drewno. Chronią głównie przed ogniem, grzybami i owadami. Słabo wnikają w drewno suche, więc przed impregnacją powierzchniową trzeba zwilżać jego powierzchnię. Niektóre z nich nie są odporne na wodę (tak zwane impregnaty wymywalne) i może ona wypłukać je z drewna. Polecane są więc do ochrony elementów nienarażonych na długotrwały kontakt z wodą. Problem ten nie dotyczy impregnatów niewymywalnych. Środkami solnymi można śmiało zabezpieczać więźby dachowe, drewniane konstrukcje szkieletowe, konstrukcje stropów drewnianych. Impregnaty takie barwią drewno na niebiesko lub pomarańczowo, a bywają i bezbarwne;
- rozpuszczalnikowe – są to przeważnie środki rozcieńczane benzyną lakową. Dzięki niej mogą głęboko wnikać w drewno (najlepiej suche). Chronią przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Wykorzystuje się je przede wszystkim do impregnacji powierzchniowej lub do kąpieli impregnacyjnych. Są łatwo palne i mają silny zapach. Cechy te zanikają, gdy benzyna całkowicie odparuje. Wewnątrz drewna pozostaną wtedy wyłącznie substancje chroniące je przed żywymi organizmami. Impregnaty rozcieńczane benzyną są odporne na wodę, więc mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Używając ich w pomieszczeniach, trzeba pamiętać, że można się wprowadzać dopiero wtedy, gdy odparują wszystkie szkodliwe substancje (po kilku godzinach lub po kilku dniach). Impregnaty rozpuszczalnikowe mogą być bezbarwne lub koloryzujące. Nadają się do zabezpieczania: okien, drzwi, drewnianych oblicówek, boazerii, elementów małej architektury ogrodowej (jeśli nie stykają się z gruntem). Zaimpregnowaną nimi powierzchnię można malować farbami i lakierami;
- dekoracyjne – odmiana impregnatów rozpuszczalnikowych. Zabezpieczają drewno głównie przed pleśniami, owadami i promieniowaniem UV. Niektóre uodporniają je też na atak grzybów domowych. Oprócz właściwości ochronnych zapewniają dekoracyjny wygląd, dlatego stosuje się je do drewna wykończeniowego, a nie konstrukcyjnego. Mogą bowiem barwić drewno podobnie jak bejca. Impregnaty te nanosi się pędzlem, szczotką lub metodą natryskową. Wnikają płytko w strukturę drewna, więc impregnację trzeba co kilka lat powtarzać. Czas między konserwacjami wydłuży się, jeśli do zabezpieczenia drewna oprócz impregnatu użyje się także lakieru bezbarwnego;
- olejowe – stanowią rzadkość na naszym rynku. Są to toksyczne, łatwo palne oleje. Wypełniają pory drewna dokładnie i trwale. Dodatkowo tworzą na jego powierzchni warstwę wodochronną, dzięki czemu chronią przed grzybami domowymi i pleśniami, a czasem również przed owadami. Z powodu dużej toksyczności mogą być stosowane wyłącznie na zewnątrz domów. W sprzedaży są impregnaty olejowe bezbarwne lub koloryzujące. Można nimi malować altany, ogrodzenia, palisady, gonty, bruk drewniany, drewniane bramy garażowe. Tak zabezpieczonej powierzchni nie można malować farbami ani lakierami. Produkowane są też olejowe impregnaty wodorozcieńczalne. Są mniej toksyczne i mogą być używane w pomieszczeniach. Zaimpregnowaną nimi powierzchnię można malować.

Uwaga! Niektóre wodne roztwory soli mogą powodować rdzewienie metalowych elementów stykających się z impregnowanym drewnem (śrub, gwoździ, klamek, okuć). Trzeba więc stosować łączniki nierdzewne.

Impregnacja i co dalej

Impregnacja powierzchniowa nie zabezpiecza drewna na zawsze. Co dwa, trzy lata trzeba ją powtarzać, o ile będzie to wykonalne (trudno bowiem dostać się do więźby na wykończonym poddaszu użytkowym). To samo dotyczy drewna, które było poddawane kąpieli krótkotrwałej. Elementy impregnowane pozostałymi metodami wymagają jedynie okresowej kontroli. Jeśli podczas niej okaże się, że w którymś miejscu zostało odsłonięte surowe drewno, trzeba taki ubytek zabezpieczyć metodą impregnacji powierzchniowej.
Drewno zaimpregnowane preparatami ropuszczalnikowymi lub dekoracyjnymi można pomalować (farbą, lakierem, lakierobejcą), co dodatkowo zabezpieczy je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

WYJĄTKOWE GATUNKI
Nie każdy rodzaj drewna wymaga impregnacji. Są i takie gatunki drzew, których drewno zawiera naturalne olejki zwiększające odporność. Zaliczają się do nich na przykład: cedr, sekwoja, bangkirai, badi, massaranduba, cumaru lub itauba. Najtrwalszymi i najtwardszymi z polskich drzew są dąb, modrzew, cis, wiąz i grochodrzew zwany popularnie akacją. Wytrzymują one bez szwanku 8-12 lat (bez konieczności impregnowania).
Uwaga! Drewno niektórych drzew, na przykład dębu i mahoniu, nie powinno być impregnowane, gdyż może przez to ulec zniszczeniu.

OCHRONA BEZ CHEMII

Nie ma obowiązku impregnowania drewnianych elementów konstrukcyjnych budynków. Można je zabezpieczyć w inny, bardziej ekologiczny sposób.
Aby uodpornić bale, deski i słupy na grzyby oraz owady, poddaje się je suszeniu komorowemu – w specjalnych pomieszczeniach i w wysokiej temperaturze. W efekcie drewno zostaje wyjałowione i nie ma w nim żadnych substancji stanowiących pożywienie dla szkodników. Odporność ogniową zwiększa czterostronne struganie elementów konstrukcyjnych i ścinanie ich narożników. Po takiej obróbce uzyskuje się bardzo gładkie słupy i deski. Są trudno zapalne, gdyż płomienie ślizgają się po ich powierzchni. Konstrukcje drewniane ochronią przed ogniem również płyty g-k lub g-w, którymi będą obudowane, oraz wełna mineralna stanowiąca wypełnienie między słupami lub krokwiami. Koszt suszenia komorowego wynosi 158-183 zł/m³. Za struganie czterostronne trzeba zapłacić 150-350 zł/m³.
Powyższe sposoby nie zawsze jednak gwarantują właściwą ochronę. Takie elementy, jak legary podpodłogowe, belki podwalinowe (na których opiera się konstrukcja ścian domów szkieletowych), słupy i podpory poniżej poziomu gruntu, ruszt pod siding lub drewno wystawione na działanie deszczu, powinny być zabezpieczone chemicznie. Zasada ta odnosi się również do drewna mającego styczność z murem, betonem, gruntem lub wodą.

Impregnaty do samodzielnego stosowania

Impregnaty wodorozcieńczalne:
- Anty-Pal (Z.Ch. Luboń) – zabezpiecza przed ogniem. Jest wymywalny. Kosztuje 4,4-5 zł/kg. Zużycie – 200 g na 1 m²;
- Boramon C30 (Altax) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami. Jest wymywalny. Kosztuje 16,17 zł/l. Zużycie – 1 l roztworu na 24 m²;
- Drewnosol Plus (Altax) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Jest wymywalny. Kosztuje 15,14 zł/l. Zużycie – 330 ml roztworu na 1 m²;
- Fobos M4 (Z.Ch. Luboń) – ma postać granulatu, który rozrabia się z wodą. Jest wymywalny. Zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami i ogniem. Kosztuje 4,9-7,1 zł/kg. Zużycie – 200 g na 1 m²;
- Fobos M2 (Z.Ch. Luboń) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Jest wymywalny. Kosztuje 6,1-8 zł/kg. Zużycie – 200 g na 1 m²;
- Ogniochron (Altax) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami i ogniem. Jest wymywalny. Kosztuje 6,18 zł/kg. Zużycie – 650 ml roztworu na 1 m².

Impregnaty rozpuszczalnikowe:
- Drewnochron Więźba (Polifarb Cieszyn-Wrocław) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje 9,63 zł/l. Zużycie – 1 l na 8 m².
- Drewnosil (Silikony Polskie) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje 28,67 zł/kg. Zużycie – 1 kg na 5-10 m²;
- Dulux Impregnat do Konstrukcji Drewnianych (Dulux) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje około 14,58 zł/l. Zużycie – 1 l do 8 m²;
- Hartz Lain Decor (Venga) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami, promieniami UV. Kosztuje 14,5-18,3 zł/l. Zużycie – 1 l na 10-14 m²;
- Holz Grundierung (Feidal) – zabezpiecza przed grzybami domowymi i pleśniami. Kosztuje około 29 zł/l. Zużycie – 1 l na 10-12 m².

Impregnaty dekoracyjne:
- Altaxin (Altax) – zabezpiecza przed pleśniami i owadami. Kosztuje 13,30 zł/l. Zużycie – 1 l na 8-12 m²;
- Biochron Plus (Lakma) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami. Kosztuje 10,18-12,94 zł/l. Zużycie – 1 l na 10-12 m².
- Drewnochron Głęboko Penetrujący (Polifarb Cieszyn-Wrocław) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje 17,07-18,43 zł/l. Zużycie – 1 l na 12 m²;
- Dulux Impregnat Koloryzujący do Drewna (Dulux) – zabezpiecza przed grzybami domowymi i pleśniami. Kosztuje około 18,91 zł/l. Zużycie – 1 l na 8-24 m²;
- Hartz Lain Decor Special (Venga) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami, promieniami UV. Kosztuje 26,80 zł/l. Zużycie – 1 l na 10-15 m²;
- Impregnat Koloryzujący do Drewna DECOR (Selena) – zabezpiecza przed pleśniami, owadami i promieniami UV. Kosztuje 12,2-18,54 zł/l. Zużycie – 1 l na 8-12 m²;
- Impregon (Śnieżka) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje 11,40-13,38 zł/l. Zużycie – 1 l na 12 m²;
- Luxmal (Lakma) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami, owadami i promieniami UV. Kosztuje 11,39-12,60 zł/l. Zużycie – 1 l na 10-12 m²;
- Valtti Color (TBD) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i promieniami UV. Kosztuje 27,4-29,25 zł/l. Zużycie – 1 l na 4-12 m².

Impregnaty olejowe:
- ELITE Grundolja (TBD) – zabezpiecza przed grzybami domowymi, pleśniami i owadami. Kosztuje około 52 zł/l. Zużycie – 1 l na 5 m².
- Holz Imprägnierung WR (Osmo) – zabezpiecza przed pleśniami i owadami. Kosztuje około 87 zł/0,75 l. Zużycie – 2-2,5 l na 1 m².

Więźba dobrze zabezpieczona (Kinga Herma, Ekspert PZU)

Większość konstrukcji dachów w Polsce wykonuje się z drewna. Materiał ten ma wiele zalet, ale jest łatwo palny – dlatego wskazane jest jego zabezpieczenie.
Najpopularniejsza jest impregnacja; impregnaty ogniochronne to substancje chemiczne utrudniające zapalenie się drewna i rozprzestrzenianie się płomieni. Niektóre sprawiają, że drewno podczas pożaru przez pewien czas nie płonie, lecz jedynie się zwęgla. Zaimpregnowanie do stopnia niezapalności czyni więźbę odporną na kilku-, a nawet kilkunastominutowy pożar przedmiotów przetrzymywanych na strychu oraz na wielominutowe rozgrzanie pokrycia dachu (na przykład blachy) od pożaru zewnętrznego.
Impregnacja jest zalecana szczególnie wtedy, gdy poddasze jest użytkowe, a także gdy więźba nie jest osłonięta płytami gipsowo-kartonowymi.
Jeśli w budynku jest drewniany stropodach nieużytkowy, zaimpregnowanie jego konstrukcji chroni przed pożarem wywołanym ewentualną awarią umieszczonej w konstrukcji instalacji elektrycznej.
Warto wiedzieć, że w niektórych rodzajach budynków (obiekty zabytkowe, sakralne, sportowe, administracji państwowej) zaimpregnowanie konstrukcji drewnianej jest warunkiem dopuszczenia do użytkowania przez Państwową Straż Pożarną.
Pamiętajmy – dobre jakościowo zaimpregnowanie drewnianej konstrukcji dachowej ma istotne znaczenie prewencyjne, i to zarówno wobec możliwości jej zapalenia się od ognia powstałego pod więźbą, jak i od pożaru obiektu sąsiedniego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi