Czy trzeba impregnować bruk drewniany?


Czy bruk sosnowy impregnowany ciśnieniowo należy dodatkowo czymś zabezpieczyć, a jeśli tak, to czym? Jaka jest trwałość takiej nawierzchni? 

Bruk sosnowy jest zrobiony z litego drewna i poddany procesowi impregnowania, który nadaje mu charakterystyczną barwę. Drewno jest umieszczane w autoklawach, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia preparat wnika głęboko w jego strukturę. Zabieg ten zabezpiecza drewno przed działaniem niekorzystnych czynników powodujących jego degradację. Sosnowego bruku poddanego temu procesowi nie trzeba dodatkowo impregnować, a trwałość takiej nawierz-chni wynosi do dziesięciu lat. Warunkiem jej zachowania jest ułożenie bruku na podbudowie, która odprowadza wodę. Może to być warstwa żwiru albo pospółki grubości 20 cm. Szczególnie istotne jest jej ułożenie na podłożu nieprzepuszczalnym, na przykład glinie. Przestrzenie między elementami bruku wypełnienia się piaskiem lub bardzo drobnym żwirem. Często się zdarza, że w miejscach zacienionych drewniany bruk porasta mchem. Taka nawierzchnia wygląda bardzo ładnie i dlatego ma wielu zwolenników, niestety znacznie szybciej niszczeje. Można temu zapobiec, nanosząc na jej powierzchnię jeden z preparatów przeciwko mchom, na przykład ABC Mogeton 25 WP, BROS Preparat na mech albo Mech STOP.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty