Czy w domu może nie być komina?


W opisach kotłów kondensacyjnych z możliwością wyprowadzania spalin przez specjalne przewody oraz w opisach pomp ciepła mówi się, że wysoki koszt instalacji jest w pewnym stopniu zrekompensowany możliwością rezygnacji z budowy komina. Ale czy dom może istnieć bez komina? W jaki sposób są wtedy wentylowane pomieszczenia, zwłaszcza kuchnia i łazienka? Czy zakładając, że w domu będzie: pompa ciepła, w kuchni kuchenka elektryczna, łazienka z oknem, można zrezygnować z komina i wszelkich kanałów wentylacyjnych, czy jednak coś musi być? Zauważyłem, że w większości projektów komin odprowadzający spaliny z kotła przechodzi jednocześnie przez łazienkę na poddaszu. Tak więc rezygnacja z komina w kotłowni eliminuje go też z łazienki. Czy to jest zgodne z wymaganiami i przepisami? 
.Rezygnacja z komina w żadnym razie nie może oznaczać rezygnacji z wentylowania domu, czyli zainstalowania kanałów wywiewnych co najmniej w tych pomieszczeniach, w których wymagają tego przepisy (kuchni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym, pomieszczeniach bez okien). Kanały wentylacyjne nie muszą być murowane. Jeśli zrobi się je na przykład z tworzywa, można nie budować komina murowanego.
Gdy piszemy o możliwości niebudowania komina w domu ogrzewanym pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym, z którego spaliny są odprowadzane przez ścianę, mamy na myśli tak na prawdę przewód spalinowy, czyli jedynie tę część komina, która służy do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych. Nowoczesne kotły emitują spaliny o stosunkowo niewysokiej temperaturze. W celu zabezpieczenia przed niszczącym działaniem spalin kominy (przewody spalinowe) trzeba wyposażać we wkłady ze stali nierdzewnej, a nawet – w przypadku kotłów kondensacyjnych – kwasoodpornej. To właśnie dlatego są one dość drogim elementem instalacji grzewczej i rezygnacja z nich może być – z finansowego punktu widzenia – korzystna.
Można nie budować komina w ogóle (również tej jego części, w której są prowadzone kanały wentylacyjne), jeśli zamiast wentylacji grawitacyjnej zrobi się mechaniczną, na przykład (coraz bardziej popularną) z odzyskiem ciepła. Wówczas w każdym pomieszczeniu, w którym powinna się znaleźć kratka wentylacyjna, montuje się niewielki wentylator ścienny, z którego powietrze jest odprowadzane na zewnątrz kanałem wentylacyjnym – blaszanym lub z tworzywa sztucznego. Można też zamontować centralny wentylator i połączyć go kanałami z kratkami wentylacyjnymi, a na zewnątrz wyprowadzić jeden wspólny kanał wyrzutowy. W takim układzie łatwo zastosować odzysk ciepła z usuwanego powietrza.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty