Czyste i kolorowe fugi na lata.


Znajomi niedawno zbudowali dom. W kuchni mają jasne płytki z jaśminową fugą. Wyglądały pięknie przez miesiąc. Teraz na fugach przy kuchence są plamy po tłuszczu ze smażenia, których nie sposób zmyć. Marzy mi się podobna aranżacja kuchni. Jak utrzymać świeży wygląd fug przez lata? 
Rozwiązaniem może być fuga epoksydowa, która w odróżnieniu od tradycyjnych nie zawiera cementu. Dzięki temu jest nienasiąkliwa, zabrudzenia w nią nie wnikają, pozostając na jej powierzchni.
Łatwo je usunąć ciepłą wodą i ogólnodostępnym środkiem czystości. Również drobnoustroje nie mają szans zagnieżdżenia się w takiej fudze. Nienasiąkliwość wpływa także na trwałość koloru. Można ją stosować na blacie kuchennym, powstała bowiem na potrzeby przemysłu spożywczego i ma atest na kontakt z żywnością. Jest niewrażliwa na działanie kwasów i tłuszczów roślinnych oraz agresywnych środków czystości, jest aseptyczna oraz bardzo odporna na ścieranie.
Co prawda fuga epoksydowa jest droższa od cementowej, ale jej zalety z nawiązką to rekompensują. Stosowanie fug epoksydowych nie powinno sprawiać większych trudności. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Przygotowanie


 Najpierw należy oczyścić płytki i szczeliny między nimi i upewnić się, że są one suche. Fuga epoksydowa to wymagający materiał, należy więc zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę (od 12 do 30°C).
Aby uzyskać lepszą plastyczność i łatwiej wprowadzić fugę w szczeliny, opakowanie można umieścić w pojemniku z ciepłą wodą. Nie należy dodawać wody do fugi!
Po otwarciu opakowania trzeba połączyć ze sobą oba składniki – koniecznie z zachowaniem proporcji podanych przez producenta!
Zasada „na oko” w przypadku fug epoksydowych się nie sprawdza. Początkującym zalecam kupno kilku mniejszych opakowań, unikną wówczas problemów z niewłaściwymi proporcjami.

Fugowanie
Po wymieszaniu fugi – najlepiej mieszadłem wolnoobrotowym – jest około 45 minut na jej ułożenie i wyprofilowanie. Po tym czasie masa przestaje być plastyczna.
Uwaga! Fuga może podrażniać skórę, dlatego powinno się pracować w gumowych rękawicach.
Fugę nakłada się pacą i za pomocą jej ostrzejszej krawędzi mocno wciska się masę, wprowadzając ją głęboko w spoiny. Nadmiar fugi należy od razu usunąć z powierzchni płytek.

Czyszczenie płytek

Ważne, by usunąć pozostałości fugi z płytek na świeżo. Gdy fuga zwiąże, można to zrobić jedynie mechanicznie. Dlatego przy fugowaniu większych powierzchni pracę należy podzielić na mniejsze etapy. Każdy z fragmentów trzeba po zafugowaniu zmyć i dopiero przenieść się w następne miejsce.
Do zmywania fugi używa się specjalnej pacy typu Scotch-Brite. Jest ona wyposażona w dwie włókniny – czarną (twardszą) do zmywania i białą do wstępnego profilowania fugi.

Profilowanie fugi

Do ostatecznego wygładzenia powierzchni fugi używamy specjalnej gąbki o zamkniętych porach i sztywniejszej krawędzi. Po zafugowanych powierzchniach można chodzić po 24 godzinach. Pełne właściwości fizyko-chemiczne fuga uzyskuje po czterech dniach i zachowuje na lata.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi