Dach w dobrych rękach. Sprawdź fachowca


Na dekarzu nie warto oszczędzać. Do montażu każdego rodzaju pokrycia niezbędny jest solidny fachowiec, który nie zmarnuje drogiego materiału. My podpowiadamy, jak znaleźć najlepszego i dopilnować go przy pracy.

Za dobrym dekarzem trzeba się zacząć rozglądać jeszcze przed rozpoczęciem budowy ścian. Wystarczy wtedy czasu na dokładny rekonesans. Poza tym u najbardziej rozchwytywanych w sezonie wcale nie jest łatwo znaleźć wolny termin.

Skąd wziąć namiary
W poszukiwaniu dekarza warto zwrócić się do Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy lub Śląskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Są w nich zrzeszone dobre firmy. Nie wszystkie są tanie, ale ich przynależność do stowarzyszenia jest gwarancją wysokich kwalifikacji. PSD wydaje nawet certyfikaty poświadczające solidność i fachowość danej firmy. Dobre ekipy to również te, które polecają producenci pokryć. Dekarza można też znaleźć za pośrednictwem ogłoszenia prasowego. Częstą praktyką jest także zatrudnianie fachowców, których polecają znajomi. W obu tych przypadkach warto obejrzeć wykonane przez nich pokrycia. Sami możemy jednak co najwyżej ocenić wygląd dachu i dowiedzieć się, czy praca została wykonana w terminie i czy ekipa wywiązała się ze wszystkich punktów umowy.

O co spytać dekarza

 

Podczas wstępnej rozmowy warto zapytać, od jak dawna układa pokrycia, czy ma potrzebny sprzęt i czy może się pochwalić dyplomami ukończenia szkoleń produktowych. Lepiej zaufać takiemu wykonawcy, który specjalizuje się w jednym rodzaju pokryć.
Dobry dekarz ma też własny zestaw narzędzi niezbędnych do wykonywania swojej pracy i nie musi ich wypożyczać.
Niepokojącym sygnałem jest podanie przez fachowca ceny za robociznę przed obejrzeniem projektu dachu.

Podpisujemy umowę

Gdy zdecydujemy się już na ekipę, która jest godna zaufania i nie nadwyręży naszej kieszeni, przychodzi czas na podpisanie umowy.
Powinna ona zawierać trzy podstawowe zapisy:
- koszt pokrycia naszego dachu;
- wykaz prac, które mają być wykonane w ramach podanej ceny;
- termin ich rozpoczęcia i zakończenia.
Pamiętać przy tym warto, że koszt pokrycia może wzrosnąć o mniej więcej 10%. Często bowiem dachy są zrobione z pewnymi odchyłkami w stosunku do tego, co zakłada projekt.
Oprócz tego umowa powinna zawierać ceny wszelkich dodatkowych usług, które przewidujemy (na przykład ocieplania poddasza, montażu okien dachowych). Musi być w niej jasno postawiona sprawa odpowiedzialności za przekroczenie terminów i ewentualne fuszerki.
Istotna jest także gwarancja na wykonane prace. Zazwyczaj udzielana jest na trzy lata. Wykonawca zobowiązuje się w tym czasie usuwać nieodpłatnie wszelkie usterki wynikłe z jego błędów.

Fachowiec pomocny przy zakupach

Warto zlecić zakup materiału dekarzowi. Fachowcy mają zazwyczaj dobre kontakty z producentami lub ze sprzedawcami i często dostają zniżki. Co więcej, można się ich poradzić, który materiał pokryciowy będzie najlepszy. Doskonale bowiem orientują się w jakości różnych materiałów i mają swoich faworytów.

Pierwsze sygnały

Kompetencje dekarza można rozpoznać już po tym, jak zaczyna pracę. Dobry fachowiec najpierw sprawdza, czy połacie są równe. W tym celu rozpina sznurki na krzyż między skrajnymi krokwiami każdej połaci. Sprawdza w ten sposób, czy przekątne połaci są równe, a co za tym idzie – czy dach nie jest zwichrowany.
Dobrzy dekarze mają sposoby na to, by poradzić sobie z nierównościami. Fachowiec zawczasu sprawdza, ile materiału pokryciowego potrzeba na każdą połać, i wnosi na dach jego odliczoną ilość. Materiał docina przed rozpoczęciem montażu.DEKARZ ODBIERA KONSTRUKCJĘ

Gdy cieśle uporają się z konstrukcją, na odbiór ich pracy warto zaprosić dekarza.
Dekarze często mają kłopoty ze źle lub niedokładnie zrobionymi więźbami. Gdy zaprosi się ich do odbioru konstrukcji dachowej, szybko wskażą to, co może im przeszkadzać podczas układania pokrycia. W fachowy sposób ocenią stan więźby i zlecą poprawki. W ten sposób i sobie, i nam zaoszczędzą kłopotów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi