Dom ogrodzony zieleniąCzęsto o wyglądzie ogrodzenia w równym stopniu co materiał, z którego je wykonano, decydują rosnące obok rośliny. Poprawiają jego estetykę, wypełniają ażurowe przęsła, dzięki czemu ogrodzenie lepiej izoluje wnętrze działki.

Rośliny posadzone wzdłuż działki od strony ulicy pełnią dwojaką funkcję. Przede wszystkim poprawiają wygląd ogrodzenia (co jest istotne szczególnie w przypadku niezbyt urodziwych ogrodzeń z metalowych sztachet lub siatki) i całej posesji. Na małych działkach, na których dom jest usytuowany blisko ulicy (a więc dobrze z niej widoczny), rośliny przed ogrodzeniem, tworząc oprawę budynku, w bezpośredni sposób wpływają na jego estetykę. Nie mniej ważne jest znaczenie roślin dla otoczenia. W nowo powstających osiedlach, gdzie ziemia jest na wagę złota i nie ma miejsca na skwerki, rośliny przed posesjami stanowią często jedyną zieleń wspólną decydującą o urodzie miejsca. Najlepiej je posadzić właśnie teraz – wiosną.

Miejsce i ziemia

Skrawek gruntu wzdłuż działki jest dość trudnym miejscem do uprawy roślin i należy włożyć trochę wysiłku w to, by dobrze je przygotować przed rozpoczęciem sadzenia. Przede wszystkim musimy się dowiedzieć, czy w ziemi nie przebiega instalacja elektryczna lub gazowa, a jeśli tak, zawczasu zaplanować w tym miejscu rośliny, które się płytko korzenią (na przykład niskie odmiany krzewów, byliny lub trawnik). Trzeba zapewnić wygodny dostęp do skrzynki gazowej w ogrodzeniu i jeśli potrzeba – także do zbiornika szamba.
Ziemia przy ulicy jest zwykle zaniedbana, zbita i nieurodzajna, ponieważ została zniszczona w trakcie budowy ogrodzenia i chodnika. Dlatego najpierw trzeba ją przekopać na głębokość co najmniej 20 cm (jeden szpadel), usuwając wszelkie śmieci, resztki materiałów budowlanych oraz szczególnie dokładnie – korzenie i rozłogi chwastów. Następnie dobrze jest zbadać odczyn gleby, czyli jej pH, i w razie konieczności ją zwapnować. Ziemię należy użyźnić, dodając do niej na przykład kompostu (nawóz rozłożyć co najmniej 3-centymetrową warstwą i przekopać), albo przywieźć urodzajną glebę z zewnątrz i rozłożyć warstwą około 20 cm (w miejscu trawnika wystarczy 10 cm żyznego podłoża).

Ludzie i zwierzęta
 

Czynią, niestety, spore szkody. Teren przed ogrodzeniem jest narażony na deptanie przez przechodniów, często też staje się miejscem parkowania samochodów. Można temu zapobiec, ogradzając go na przykład niską siatką z tworzywa sztucznego (najlepiej w kolorze zielonym, bo jest wtedy najmniej widoczna) albo estetycznym drewnianym płotkiem. Jeśli mamy psa, który aktywnie chroni posesję, przemierzając drogę wzdłuż jej granic, jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem po zewnętrznej stronie ogrodzenia pojawi się ścieżka wydeptana przez obce psy, które będą urządzały z naszym pupilem gonitwy od jednego rogu działki do drugiego. Warto to przewidzieć i wykonać lite przęsła. W psiej naturze leży znaczenie terytorium moczem. Niestety, jest on niebezpieczny dla roślin. Te, które są nim stale podlewane, gorzej rosną, chorują, z czasem mogą zasychać. Dlatego w narożnikach, czyli tych miejscach, które są szczególnie chętnie znaczone przez psy, lepiej nie sadzić krzewów albo położyć duży kamień i dopiero za nim posadzić rośliny. 


Rośliny


Przed ogrodzeniem najlepiej się sprawdzą rośliny, które nie wymagają troskliwej pielęgnacji, są dekoracyjne przez cały sezon, odporne na suszę, dobrze znoszą zasolenie gleby, są mało podatne na choroby i rzadko bywają atakowane przez szkodniki. Poleca się rośliny z kolcami i cierniami, które skutecznie zniechęcają do ich niszczenia, zrywania i zadeptywania.
Niezawodne są:
- krzewy liściaste z kolcami i cierniami: berberys Thunberga i jego liczne odmiany różniące się wysokością i barwą liści (mogą być zielone, żółte, brunatne, bordowe), berberys Juliany (roślina zimozielona), karagana syberyjska (doskonała na formowane żywopłoty), ognik szkarłatny (jest zimozielony, ma dekoracyjne, błyszczące owoce: czerwone, pomarańczowe, żółte), pigwowiec pośredni (ma dekoracyjne kwiaty: czerwone, pomarańczowe i różowe), róża pomarszczona i dzika oraz odmiany parkowe (zaletą są piękne kwiaty, a także czerwone owoce);
- krzewy liściaste tworzące gęste korony: irga pozioma, pomarszczona i rozkrzewiona (mają ładne czerwone owoce), ligustr pospolity (doskonały na żywopłoty), pęcherznica kalinolistna (szczególnie polecana odmiana Diabolo o liściach purpurowych i Luteus o liściach żółtych), pięciornik krzewiasty (ładnie kwitnie, zależnie od odmiany na żółto, biało, różowo lub pomarańczowo), tawuła gęstokwiatowa i japońska (mają dekoracyjne różowe kwiaty, tworzą liczne odmiany różniące się zabarwieniem liści);
- rośliny iglaste: jałowiec chiński, pospolity, pośredni i sabiński (tworzą dużo odmian o różnym pokroju i barwie igieł), kosodrzewina, sosna czarna, świerk kłujący (zwany potocznie srebrnym).
Ziemię między roślinami najlepiej wysypać mniej więcej 5-centymetrową warstwą kory, która będzie zapobiegać wzrostowi chwastów i uchroni glebę przed szybkim przesychaniem. Można też posadzić byliny, zwłaszcza zadarniające, które szybko się rozrastają i pokrywają powierzchnię gleby gęstym kobiercem. Najlepiej wybierać rośliny mało wymagające, które dobrze rosną nawet w mniej sprzyjających warunkach, na przykład: aster gawędka, barwinek pospolity, bergenia sercolistna, bluszczyk kurdybanek, bodziszek korzeniasty i czerwony, czyściec wełnisty, gajowiec żółty, fiołek wonny, jasnota plamista (odmiany ogrodowe), kocimiętka Faassena, konwalia majowa, macierzanka piaskowa, podagrycznik pospolity Variegatum, rozchodniki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi