Domowy salon odnowy. Wanny z hydromasażem


W sklepach jest coraz większy wybór wanien z hydromasażem i chętnych na nie nie brakuje. To oczywiście kosztowna przyjemność, ale też inwestycja w zdrowie. Prosty sposób, by łazienka mogła służyć również do celów relaksacyjnych i terapeutycznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu hydromasaż kojarzył się głównie z zabiegami stosowanymi w niektórych szpitalach i sanatoriach wyłącznie w celach leczniczych. Mało kto wyobrażał sobie, że z dobrodziejstw podobnej terapii mógłby korzystać we własnej łazience.
Obecnie co najmniej kilkanaście firm ma w swojej ofercie wanny z hydromasażem. Niektóre wanny renomowanych zachodnich producentów kosztują tyle, ile dobrej klasy samochód. Coraz więcej jest jednak dobrych jakościowo wyrobów o porównywalnych funkcjach i w cenie
bliższej możliwościom finansowym polskich nabywców. Najczęściej pochodzą one od rodzimych producentów.

Zacznij od wymiarów

Wymiary wanien z hydromasażem są podobne jak zwykłych – zaczynają się od 140 cm długości i 70-75 cm szerokości. Teoretycznie można by więc taką wannę wstawić nawet do łazienki o powierzchni około 3 m², jednak zdaniem specjalistów nie powinna być ona mniejsza niż 6-7 m². Po pierwsze dlatego, by dało się zainstalować w niej większą i wygodniejszą wannę, w której podczas masażu odległość dyszy od ciała nie będzie zbyt mała (aby hydromasaż był skuteczny, powinna ona wynosić około 10 cm). Po drugie, z powodu dużej ilości pary wodnej, jaka wytwarza się podczas kąpieli z hydromasażem – w malutkiej łazience będziemy się czuć jak w saunie, a skroplona para będzie ściekać ze ścian i z sufitu. Niezależnie od wielkości łazienka musi mieć koniecznie sprawną wentylację.

Odpowiednia instalacja

Wanny z hydromasażem nie wymagają szczególnych rozwiązań instalacji wodno-kanalizacyjnej. Inaczej jest z instalacją elektryczną. Ponieważ są zasilane prądem o napięciu 230 V, musi być ona wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy. W nowych domach jest to standardowe rozwiązanie, w starych trzeba zamontować taki wyłącznik w rozdzielnicy, nawet jeśli wanna ma własny w skrzynce sterującej pracą hydromasażu.
Wanna musi mieć osobne doprowadzenie prądu oraz samodzielny bezpiecznik, którego moc określa producent (zależnie od łącznej mocy urządzenia). Łączy się ją z instalacją na stałe (czyli nie za pomocą wtyczki wkładanej do gniazda). Trzeba także zrobić w łazience połączenia wyrównawcze obejmujące metalowe elementy instalacji wodnej oraz armaturę przy wannie.
Do przeprowadzenia wszystkich tych prac należy zatrudnić elektryka z odpowiednimi uprawnieniami (do 1 kW) lub zlecić je serwisantowi producenta. Tylko te osoby mogą potwierdzić prawidłowość podłączenia elektrycznego, co zwykle jest jednym z warunków gwarancji udzielanej na wannę.

Kąpielowe atrakcje

W wannie wyposażonej w instalację do hydromasażu można oczywiście wziąć zwykłą kąpiel, nie korzystając z dodatkowych funkcji, jednak to właśnie one przesądzają o niebywałej atrakcyjności kąpieli. Podstawowe to masaż powietrzny lub wodny oraz ich kombinacje. Produkowane są również wanny, w których woda dodatkowo jest ozonowana albo podczas masażu wodnego są stosowane ultradźwięki.
Przyjemności naszym zmysłom może dostarczyć także białe lub kolorowe podwodne oświetlenie (montowane w ściankach wanny), kaskada wodna imitująca wodospad, aromat użytych płynów zapachowych czy muzyka towarzysząca masażowi. W wyposażeniu wanny może się znaleźć czujnik pomiaru temperatury wody, który na przykład dopilnuje, by nie ostygła ona podczas dłuższej kąpieli, współpracujący z czujnikiem podgrzewacz wody oraz podgrzewacz powietrza dostarczanego do masażu.

Uwaga! Jeśli wybierzemy wannę z dużym podgrzewaczem wody, łączny pobór mocy całego urządzenia (moc pompy i dmuchawy) może wzrosnąć nawet o kilka kilowatów.

Jak działa hydromasaż

Masaż powietrzny. Bywa nazywany kąpielą perełkową, chociaż faktycznie kąpiemy się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, które masują skórę i poprawiają jej ukrwienie. Ten rodzaj masażu najczęściej stosuje się w celu odprężenia. Powietrze wtłacza do wanny specjalna dmuchawa. Jest ono pobierane z pomieszczenia, a więc ma temperaturę niższą niż woda. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia chłodu, dobrze jest wybrać wannę, w której dmuchawa jest lub może być wyposażona w funkcję podgrzewania powietrza. Możliwa jest też regulacja natężenia nadmuchu oraz masaż pulsacyjny.
Powietrze zwykle jest doprowadzane przez połączone ze sobą rurki i dysze powietrzne umieszczone w dnie wanny. Może też być tłoczone przez małe otworki ze znajdującej się pod wanną komory zwanej podwójnym dnem. Drugie rozwiązanie jest tańsze, niestety, praktycznie uniemożliwia dokładne osuszenie wanny po kąpieli. Jeśli nie zadba się o szczególnie staranną dezynfekcję, w komorze dość szybko zaczną się rozwijać grzyby.

Masaż wodny. Jest bardziej intensywny od powietrznego i doskonale nadaje się na przykład do usprawnienia przeciążonych lub zwiotczałych mięśni. Podczas masażu woda napuszczona do wanny krąży w obiegu zamkniętym. Ssak zasysa ją z wanny, a pompa przepompowuje do rur połączonych z dyszami wodnymi, które znajdują się w ściankach wanny. Zwykle dysze są tak skonstruowane, że wypływająca woda może być dodatkowo napowietrzana (wówczas jest to masaż wodno-powietrzny lub inaczej: wodny z napowietrzaniem).
Wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych zależnie od modelu i rozmiaru. Jednak nie liczba dysz, ale ich rodzaj i odpowiednie rozmieszczenie (które warto dopasować do indywidualnych potrzeb) mają zasadnicze znaczenie dla skuteczności masażu wodnego. Dysze powinny być tak rozplanowane, aby pozwalały masować różne części ciała – plecy, ramiona, nogi oraz stopy. W wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe – do masowania krzyża i lędźwi.
Rodzaj zastosowanych dysz najczęściej zależy od ich przeznaczenia, na przykład:
- rotacyjne – do masażu stóp;
- standardowe – do masażu różnych części ciała;
- trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) – do masażu większej powierzchni pleców.
Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Możliwa jest też regulacja natężenia strumienia aż do całkowitego zamknięcia dyszy oraz ustawienie masażu pulsacyjnego.

Masaż ultradźwiękowy. Rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie. Przyspiesza też procesy metaboliczne. Jest stosowany w niektórych wannach wyposażonych w funkcję masażu wodno-powietrznego – wówczas obok zwykłych dysz są dysze ultradźwiękowe. Można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego. Niemożliwe jest natomiast uruchomienie samych ultradźwięków.

Sterowanie masażem

Może być pneumatyczne, zwane też ręcznym lub mechanicznym, albo elektroniczne.
W najprostszych i najtańszych wannach stosuje się sterowanie pneumatyczne. Wciśnięcie przycisku powoduje włączenie pompy do masażu wodnego lub dmuchawy do masażu powietrznego, jego zwolnienie – zakończenie ich pracy. Warto pamiętać o tym, że ten rodzaj sterowania – oprócz oczywiście znacznie mniejszych możliwości jeśli chodzi o obsługę kąpieli – stwarza również ryzyko pracy pompy wodnej na sucho. Nie wolno włączać funkcji hydromasażu (czyli uruchamiać pompy), zanim woda w wannie nie zakryje bocznych dysz. W przeciwnym razie może dojść do zalania łazienki i awarii urządzenia.

Wanny ze sterowaniem elektronicznym są znacznie droższe, ale też dużo bardziej komfortowe, wyposażone w dodatkowe funkcje i zabezpieczenia. Do ich obsługi służą panele z tak zwanymi mikrokontaktami, czyli przyciskami reagującymi na lekki dotyk. Niektóre modele mają nawet pilota zdalnego sterowania. Elektroniczne sterowanie pozwala wcześniej ustalić program masażu: jego czas, przebieg, temperaturę wody (płynna regulacja), natężenie przepływu, białe lub kolorowe oświetlenie, a także ogólny czas kąpieli. Jako zabezpieczenie przed uruchomieniem pompy przy zbyt niskim poziomie wody stosuje się czujnik poziomu wody. W takich wannach możliwe jest też ograniczenie do minimum czynności związanych z ich pielęgnacją – funkcja automatycznej dezynfekcji i osuszania instalacji do hydromasażu.

Materiał i formy

Niecki wanien najczęściej są robione z akrylu lub ABS-u. To drugie tworzywo jest często mylone z akrylem. Jest tańsze, ale też mniej trwałe i mniej odporne na odbarwienia.
Akryl ma wiele zalet zapewniających komfortowe korzystanie z kąpieli. Tłumi dźwięki wody i pracy urządzeń do hydromasażu. Jest ciepły w dotyku oraz ma dobrą izolacyjność cieplną, co sprawia, że woda długo utrzymuje żądaną temperaturę. Ma też właściwości antypoślizgowe. Poza tym umożliwia nadawanie wannom najróżniejszych kształtów i kolorów. Produkowane są więc wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne (symetryczne lub asymetryczne), z dnem ryflowanym (dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgiem, w wannie z akrylu raczej zbędne) lub profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki. Mogą być jedno-, dwu- (z podwójnym kompletem dysz na stopy i plecy) albo nawet kilkuosobowe, przypominające minibaseny. Najmniejsze wanny mają pojemność stu kilkudziesięciu litrów, największe, kilkuosobowe – ponad tysiąca, jednak tak duże wanny działają już według innych zasad. Dzięki systemom oczyszczania i filtracji można w nich wymieniać wodę zaledwie dwa do kilku razy w roku.

Wygodniej, ale drożej

Przeważnie producenci oferują konkretny model wanny z dobranym do niej systemem sterowania i wyposażeniem, które można uzupełnić o dodatkowe elementy, albo różne wanny, które można wyposażyć w jedną z kilku opcji sterowania. Możliwe jest również zaprojektowanie własnej wanny od podstaw – wybranie jej kształtu, koloru, rozmieszczenia dysz, wyposażenia oraz funkcji sterowania. Im więcej udogodnień, tym oczywiście wanna jest droższa, z kompletnym wyposażeniem kosztuje nieraz kilkakrotnie więcej niż w wersji podstawowej. Najwięcej trzeba jednak zapłacić za rozwiązania indywidualne.
Do wanien z hydromasażem jako dodatkowe wyposażenie często można dokupić:
- podgrzewacz wody, który umożliwia utrzymanie jej stałej temperatury podczas kąpieli;
- dmuchawę z podgrzewaczem powietrza do masażu;
- wyposażenie do elektronicznego sterowania kąpielą (temperaturą wody, pracą pompy, dmuchawy, oświetlenia), panel sterowania oraz ewentualnie pilot;
- ozonator;
- system automatycznej dezynfekcji i osuszania z czujnikiem poziomu płynu dezynfekującego;
- oświetlenie podwodne;
- zagłówki i poręcze;
- obudowę.
Porównując wanny, warto sprawdzić, które z tych elementów wchodzą w skład wyposażenia wliczonego w cenę, a za które trzeba będzie zapłacić dodatkowo. Oferta jest pod tym względem bardzo zróżnicowana.

Gwarancja i montaż

Najczęściej producenci udzielają od pięciu do dziesięciu lat gwarancji na materiał, z którego jest wykonana niecka wanny, oraz dwóch lat na system masażu i pozostałe wyposażenie. W instrukcjach obsługi są podawane dokładne zalecenia dotyczące transportu, montażu i eksploatacji wanien. Termin realizacji napraw zwykle nie przekracza 14 dni.
Warto pamiętać o tym, że wanny z hydromasażem nie powinny mieć stałej zabudowy, na przykład z płytek ceramicznych, bo bardzo utrudnia to wszelkie naprawy (nawet jeśli są tam otwory rewizyjne). Producenci zalecają stosowanie gotowych obudów. Często wprawdzie trzeba za nie dodatkowo zapłacić, ale umożliwiają wygodny dostęp do instalacji znajdujących się pod wanną. Poza tym gotowe obudowy zapewniają swobodny przepływ powietrza, co jest niezbędne do prawidłowej pracy pompy i dmuchawy.
Aby pompa i dmuchawa mogły poprawnie funkcjonować, ważne jest także ustawienie wanny na stabilnym, wypoziomowanym podłożu. Ich praca będzie wtedy płynna i cichsza (poziom natężenia dźwięku to 50-60 dB, czyli tyle co podczas pracy zmywarki lub rozmowy). Dodatkowo, aby ograniczyć hałas, między wannę a ścianę wkłada się izolację akustyczną, a pod nóżki wanny – podkładki tłumiące dźwięk.

Pielęgnacja instalacji

Instalacja hydromasażu to skomplikowany zestaw rur, złączek, węży i pomp, w których w czasie użytkowania osadza się brud, naskórek, resztki mydła, olejków itp. Utrzymująca się tam wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Po pewnym czasie z instalacji mógłby się wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, nie wystarczy jedynie pielęgnować powierzchnię wanny, trzeba także systematycznie – za pomocą odpowiednich preparatów – dezynfekować instalację hydromasażu. Co pewien czas powinno się również usuwać zanieczyszczenia z sitka, przez które pompa zasysa wodę, i raz na kilka miesięcy wyjmować dysze, aby oczyścić je z kamienia.

Dezynfekcja chemiczna. Jest zalecana w większości obecnie oferowanych wanien. Jeśli wanna nie jest wyposażona w automatyczny system dezynfekcji, zabieg ten trzeba przeprowadzać samemu co dwa do sześciu tygodni (im częściej korzysta się z hydromasażu, tym częściej powinno się dezynfekować system). Płyn dezynfekujący wlewa się do wanny napełnionej wodą, na kilka minut uruchamia hydromasaż, wypuszcza wodę, a następnie przepłukuje wannę i instalację. Przy automatycznej dezynfekcji wystarczy wcisnąć jeden przycisk na panelu sterowania.
System sam pobierze odpowiednią ilość płynu, zdezynfekuje, przepłucze i osuszy obieg wodny bez wcześniejszego napełniania wanny wodą. Do dezynfekcji powinno się używać tylko preparatów polecanych przez producentów wanien. Niektórzy z nich dołączają je do swoich produktów, aby przekonać do nich klientów.

Promieniowanie ultrafioletowe. Zastępuje dezynfekcję chemiczną. Polega na zastosowaniu lampy UV, która jest automatycznie uruchamiana wraz z pompą. Jej promienie uniemożliwiają rozmnażanie się bakterii i wirusów. Nie ma w tym wypadku ryzyka reakcji alergicznych (co jest możliwe po niedokładnym przepłukaniu wanny dezynfekowanej chemicznie), ale lampa musi być tak wbudowana, aby jej promieniowanie nie oddziaływało bezpośrednio na skórę i było niewidoczne dla kąpiącej się osoby.

Tworzywa antybakteryjne. Są nowością na rynku. Wykonuje się z nich rury, węże, łączniki oraz dysze do wanien z hydromasażem. Tworzywa antybakteryjne są wytwarzane z dodatkiem specjalnej substancji, która zabezpiecza je przed wnikaniem i rozmnażaniem się mikroorganizmów. Jest to stała właściwość, a więc niezależnie od upływu czasu materiał jej nie traci.

Drenaż układu wodnego i powietrznego. Proste, ale skuteczne rozwiązanie, które zapobiega zastoinom wody w rurach i ogranicza rozmnażanie się grzybów i bakterii. Jest to system rurek umożliwiających grawitacyjny spływ wody z rur wodnych i powietrznych do dwóch dodatkowych miniodpływów. Rozwiązanie to nie wyklucza konieczności dezynfekcji.

Automatyczny system osuszania. Uruchamia dmuchawę po zakończeniu kąpieli, by sprężone powietrze usunęło z rur resztki wody. Sposób ten stanowi doskonałe połączenie z drenażem, jednak samodzielnie jest mniej skuteczny.

Czy wiesz, że...

...zaczęło się od pomysłu na usprawnienie leczenia.
W 1956 roku w laboratorium firmy prowadzonej przez braci Jacuzzi został skonstruowany prototyp instalacji do masażu wodnego. Urządzenie to miało zastąpić wykonywane przez fizykoterapeutę uciążliwe zabiegi, którym pewien chłopiec z rodziny Jacuzzi musiał być codziennie poddawany. Wówczas jednak nie przypominało ono z wyglądu współczesnych wanien z hydromasażem. Była to przenośna pompa w formie dzwonu, która po zanurzeniu w wodzie wytwarzała masujący strumień wody i powietrza (mogła być zamontowana na brzegu wanny). Dopiero kilkanaście lat później na rynku pojawiły się wanny z dyszami do masażu, pompą i odpowiednią instalacją. Można było wyposażyć w nie każdą domową łazienkę.

...podczas zabiegów hydromasażu lepiej nie używać oleistych substancji zapachowych,
ponieważ oklejają one powierzchnię elementów instalacji i mogą spowodować niedrożność przewodów. Ich usunięcie jest potem praktycznie niemożliwe.
Do kąpieli w takich wannach przeznaczone są specjalne płyny. Jeśli użyjemy zwykłego, efekt będzie taki, jak po wsypaniu do pralki automatycznej proszku do prania ręcznego – wytworzy się ogromna ilość piany i może dojść do zatarcia pompy.
Do uszkodzenia elementów instalacji może się także przyczynić wsypanie do wanny kryształków soli do kąpieli. Można ją dodać jedynie pod postacią dokładnie rozrobionego roztworu.

Hydromasaż dla zdrowia

Relaks, regeneracja

Dla zdrowych osób hydromasaż jest świetnym sposobem na zrelaksowanie się, odświeżenie oraz usprawnienie ciała i umysłu. Również przy drobnych dolegliwościach wynikających między innymi ze zmęczenia, przeciążenia, napięcia psychicznego czy migreny można go śmiało stosować zgodnie z ogólnymi zaleceniami. Duże znaczenie w terapii ma dobranie odpowiedniej temperatury kąpieli.
Kąpiele zimne (w temperaturze około 30°C) wpływają pobudzająco na układ krążenia i układ oddechowy. Ich częste zażywanie zwiększa odporność organizmu.
Kąpiele w temperaturze obojętnej (około 34°C) działają uspokajająco, zmniejszają napięcie mięśni i pomagają zasnąć. Działanie masażu wodnego potęguje kąpiel perełkowa.
Kąpiele gorące (w temperaturze powyżej 36°C i w wodzie o wzrastającej temperaturze) stosowane miejscowo działają przeciw- zapalnie i przeciwbólowo. Zmniejszają napięcie mięśni. Masaż całego ciała działa rozkurczowo, powoduje zwolnienie tętna i poprawę krążenia.

Metoda lecznicza
Jeśli hydromasaż ma wspomagać leczenie, jego przebieg powinno się skonsultować z lekarzem. Warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadłościach może on dawać doskonałe rezultaty, inne są dla niego przeciwwskazaniem.
Zalecany. Hydromasaż przydaje się między innymi podczas rehabilitacji po złamaniach, zwichnięciach lub skręceniach, w leczeniu naciągniętych mięśni czy ścięgien i schorzeń kręgosłupa, a także przy chorobach stawów, również tych o podłożu reumatycznym. Jest też stosowany przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych i leczeniu otyłości.
Przeciwwskazany. Z hydromasażu nie powinny korzystać osoby z dużą niewydolnością krążenia, wysokim nadciśnieniem tętniczym, ciężką chorobą niedokrwienną serca oraz po przebytym zawale. Przeciwwskazaniem są także choroby zagrażające krwawieniem, zaburzenia zakrzepowo-naczyniowe, ostre zapalenie mięśni i choroba skóry na dużym obszarze. Nie powinny z niego korzystać również kobiety w ciąży.

Bezpieczna wanna
Aby mieć pewność, że wybrana wanna zapewni nam całkowicie bezpieczną kąpiel, sprawdźmy czy:
- będące pod napięciem elementy wanny mają wymagany stopień ochrony IP X5 (przed strugami wody);
- pompa wodna i metalowy stelaż wanny mają uziemienie;
- elementy w bezpośrednim zasięgu kąpiącego się są zasilane bezpiecznym napięciem – 12 V;
- między pompą a otworem zasysającym wodę jest zachowana odległość minimum 40 cm – chroni to przed ewentualnym wciągnięciem włosów przez pompę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi