Drewniane ogrodzenia


Drewniane ogrodzenia – tradycyjne płoty z rzędów sztachet zaostrzonych niczym kredki albo uporządkowane przez regularny rytm ceglanych słupów przęsła. Bywają dyskretne, nieomal niezauważalne, lub też przykuwają uwagę ekscentryczną formą i jaskrawą barwą.
Rustykalne. Inny wariant połączenia drewna z kamieniem. Żerdzie w przęsłach mają urozmaicony układ. Pozornie surowe drewno i masywne słupy z różnobarwnych kamieni tworzą solidne, mocno osadzone ogrodzenie o rustykalnym charakterze.

Nowoczesne. Przykład bardzo udanego połączenia drewna z nowoczesną bryłą budynku. Wyrafinowane w swej prostocie ogrodzenie podkreśla urodę domu i – powtarzając pewne elementy elewacji – tworzy z nim nierozerwalną całość.

Plecione. Ogrodzenie o przęsłach wyplatanych niczym kosz. Przetykane zielenią, lekkie, oryginalne, misterne. Wprawdzie nietrwałe, ale tworzące sympatyczny klimat. Dobre na płot sąsiedzki.

Ażurowe. Niezbyt wysokie przęsła tworzą lekkie ogrodzenie. Otwarte na świat – nie zasłania i nie izoluje. Doskonałe do kameralnych osiedli domów jednorodzinnych, gdzie wszyscy wszystkich znają i wspólnie czuwają nad bezpieczeństwem.

W paski. Poziomy układ desek sprawia, że ogrodzenie wydaje się nieco monotonne. Jasne, smukłe słupy dynamizują ten statyczny układ. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie płotu do architektury domu.

Dynamiczne. Nieco inne ogrodzenie o poziomym układzie desek. Ma swobodniejszy przebieg (omija drzewa na granicy) i układ desek w przęsłach. Falujące szczeliny i masywne słupy tworzą miły dla oka kontrast.

Niebanalne. W tym ogrodzeniu łączą się przeciwieństwa – solidna kamienna podmurówka i zmiękczająca ją delikatna korona z desek. Razem tworzą niezwykłe ogrodzenie doskonale powiązane z elewacją budynku.

Eleganckie. To ogrodzenie gra kontrastem barw: biała linia cokołu, białe wypustki słupów i wsunięte między nie ciemnobrązowe przęsła o wygiętej w łagodny łuk górnej linii. Warto zwrócić uwagę na piękne przerastanie przęsła ogrodową zielenią.

Ekscentryczne. Oryginalny płot z połówek żerdzi gęsto przylegających do siebie tworzy przesłonę przypominającą tkaninę. Na uwagę zasługuje śmiałe połączenie czerwieni przęseł z zielenią roślin.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi