Drewno i gres na podłodze


Łączenie różnych materiałów posadzkowych może być bardzo efektowne. Podłoga z drewna i gresu to popularny motyw modnych łazienek.
.Kontrast powierzchni – z których jedna jest gładka i zimna, druga naturalna i ciepła – sprawia, że razem tworzą atrakcyjną całość. Takie zestawienie podkreśla szczególne cechy materiałów, sprawia, że każdy wydaje się bardziej sobą. Posadzka staje się urozmaicona, efektowna, przyciąga wzrok.
Zastosowanie drewna i gresu może też wyznaczać podział funkcjonalny łazienki. Na przykład w miejscach narażonych na zachlapanie, w pobliżu umywalki i natrysku, układa się gres, a w wejściu, w części wypoczynkowej lub przy toaletce – drewno.
Gres jest zadomowiony w łazienkach. Możemy wybierać spośród płytek różnych kolorów i formatów. Drewno pojawia się tam rzadziej i należy pamiętać, że nie każde się nadaje do łazienki.
Na łazienkowe podłogi wybiera się drewno lite w dużych elementach, deski, wielkoformatowy parkiet. Znakiem nowoczesności jest drewno egzotyczne. Stosowane w łazienkach to tek, iroko, merbau, doussie o grubości 15 mm.


Połączenie materiałów może dotyczyć nie tylko podłogi. Tu drewno i płytki spotykają się również na ścianach. Interesujące zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów może być głównym pomysłem na wystrój całej łazienki. Projekt: ARC Architekci.


Sprowadzone do jednej płaszczyzny

Podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, łącząc te dwa materiały, to odmienne grubości desek lub klepek oraz płytek. Gres ma 8-10 mm, drewno 10-22 mm.
Posadzka z drewna i gresu wymaga więc specjalnie wykonanego podłoża. Wykonawcy muszą precyzyjnie i zgodnie z projektem zróżnicować poziomy płaszczyzn. Może w tym pomóc masa samopoziomująca (szybko schnąca), zwykła wylewka (ta schnie znacznie dłużej) lub płyta OSB grubości 7 mm, na którą bezpośrednio klei się płytki.
Na grubość warstw podłogowych wpłynie też decyzja, czy chcemy mieć w łazience ogrzewanie podłogowe. Moim zdaniem ogrzewanie pod drewnianą posadzką nie ma sensu. Drewno i tak jest ciepłe w dotyku. Jeśli jednak gres będzie układany na dużej płaszczyźnie i w miejscach narażonych na kontakt z wodą, można zastosować ogrzewanie pod tym fragmentem podłogi. Bezpośrednio pod płytkami w warstwie kleju umieścimy wtedy maty grzejne grubości 3 mm.

Miejsce połączenia

Drewno i gres to dwa różne materiały, które inaczej się brudzą, reagują na wilgoć i zmiany temperatury. Drewno pod wpływem wilgoci zmienia swą objętość, rozszerza się i kurczy – „pracuje”. W zetknięciu z twardym i sztywnym gresem mogą nastąpić naprężenia powodujące pęknięcia lub odspajanie się płytek od podłoża. Dlatego sposób ich połączenia ma znaczenie.
Najprostszym jest zastosowanie elastycznej fugi (na przykład PCI Nanofuga). Ma ona tę zaletę, że połączenie jest dyskretne, niemal niewidoczne, a sprawdza się znakomicie (wypróbowałam). Pomiędzy gres a drewno można też wstawić listwy, które zabezpieczają krawędzie płytek.
Mogą być drewniane, dobrane do gatunku drewna, z którego jest posadzka. Jest też wiele listew metalowych: mosiężne, z aluminium zwykłego lub oksydowanego, ze stali nierdzewnej, z tworzyw sztucznych. Mają różne długości i wysokości (8, 10, 12, 22 mm, mosiężne nawet 26 mm). Dobiera się je do grubości materiałów zastosowanych w posadzce. Listwy mają też rozmaite profile. Niektóre są dostosowane do tego, aby przykryć miejsce połączenia. Jeśli jednak decydujemy się na efektowne zestawienie dwóch materiałów, dobieramy ich barwę i faktury, aby pięknie ze sobą harmonizowały, to zwykle nie chcemy, aby rozdzielał je metalowy pas listwy. Zastosowanie odwróconej listwy w kształcie kątownika spełni swoją funkcję, a jednocześnie zagwarantuje dyskretne połączenie.

Uwaga! Do przyklejenia gresu, pod którym jest ogrzewanie podłogowe, trzeba zastosować specjalny, elastyczny klej (na przykład SOPRO nr 1, PCJ Nanolight).

Przekrój podłogi.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi