Drzewo pod ścianę. Jak uformować płaską koronę


Drzewo owocowe w małym ogrodzie? Przecież zajmie całą jego powierzchnię! Owoców pewnie i tak nie będzie dużo, więc szkoda miejsca bardziej potrzebnego na rośliny ozdobne. Czy na pewno?
. Nawet na bardzo małej działce można mieć drzewa owocowe, które nie dość, że nie zajmą zbyt wiele miejsca i będą rodziły dorodne owoce, to staną się ozdobą ogrodu. Bardzo efektownie wyglądają drzewa posadzone tuż przy ścianie, których gałęzie są na niej rozpięte. Z podobnie (czyli na płasko) przycinanych drzew można również utworzyć szpaler, który podzieli przestrzeń ogrodu zamiast tradycyjnego żywopłotu albo podpór obrośniętych pnączami.

Drzewo tworzy na budynku płaskorzeźbę. Bez niego ogrom szarej ściany przytłaczałby otoczenie.

Formowane drzewo w stanie bezlistnym przyciąga wzrok misternym rysunkiem konarów.

Ładnie i smacznie

Posadzone przy ścianach i właściwie formowane drzewa zajmują bardzo mało miejsca, można je więc uprawiać nawet na niewielkich i wąskich działkach. Przy południowej ścianie domu lub murowanego ogrodzenia dobrze owocują ciepłolubne gatunki roślin, które w otwartej przestrzeni mogą przemarzać. Mają tam dobre warunki wzrostu, bo są osłonięte od mroźnych północnych wiatrów. Poza tym południowe, dobrze nasłonecznione ściany w ciągu dnia łatwo się nagrzewają, a nocą oddają do atmosfery zakumulowane ciepło. To często wystarczy, by wiosną ochronić rozwijające się kwiaty przed przymrozkami i uratować plon owoców. Dlatego przy ścianach warto sadzić egzotyczne w naszym klimacie nektaryny, brzoskwinie i morele, ale również grusze, jabłonie i inne drzewa owocowe. Ponieważ do rozpiętych na murze gałęzi dociera dużo słońca, dojrzewające na nich owoce są bardzo smaczne, aromatyczne i intensywnie zabarwione.

Trudne warunki

Gleba wzdłuż ogrodzeń i budynków jest zwykle wymieszana z jałową i ubita w czasie budowy – w konsekwencji jest mało urodzajna. Dlatego tam, gdzie będą rosły drzewa, najlepiej wykopać doły (średnicy 40 cm i głębokości 30 cm) i wypełnić je żyzną ziemią. Dopiero w tak przygotowanym miejscu można posadzić rośliny. Obok drzew należy wkopać palik, do którego zostanie przywiązany główny, rosnący pionowo pęd zwany przewodnikiem.
Pędy przywiązuje się do drutów ze stali nierdzewnej zamocowanych do ściany co 30-50 cm.
Podłoże przy nagrzewających się ścianach szybko wysycha, a wystające poza bryłę budynku połacie dachu powodują, że do ziemi dociera znacznie mniej wody opadowej niż w innych częściach ogrodu. Z tego powodu posadzone w takim miejscu drzewa powinny być regularnie podlewane. Nawet w czasie deszczowego lata trzeba sprawdzać, czy gleba jest tu wilgotna. Szczególnej opieki potrzebują młode drzewa, których korzenie jeszcze się nie rozrosły i nie mogą czerpać z położonych dalej zasobów wody.Ostre cięcie

O urodzie i dobrym owocowaniu drzew przy murze decyduje regularne i mocne przycinanie pędów. Trzeba się liczyć z tym, że pielęgnacja drzew wysokopiennych może być kłopotliwa, ponieważ wiąże się z ich corocznym formowaniem z drabiny. Lepiej jeśli rośliny uprawiane w ten sposób mają nie więcej niż 2-2,5 m wysokości.

Jak uformować drzewo przy ścianie

W kolejnych latach drzewa formuje się tak samo, aż osiągną pożądaną wysokość. Od tej pory cięcie ogranicza się do przycinania pędów bocznych, które wyrosły z ramion i przewodnika.


Pierwszy rok. Wczesna wiosna. Przyciąć główny pęd – czyli przewodnik – nad pierwszym oczkiem położonym powyżej pierwszego drutu. Wkrótce wyrosną z niego nowe pędy.

Pierwszy rok. Lato. Dwa pędy, które wyrosły z pąków tuż pod drutem, przygiąć do niego i przywiązać. Należy to zrobić w drugiej połowie lipca, gdy pędy są już długie, ale jeszcze elastyczne i niezdrewniałe. Pędy, które wyrosły poniżej, trzeba usunąć.

Drugi rok. Wczesna wiosna. Przewodnik, który wyrósł z oczka pozostawionego nad pierwszym drutem, skrócić nad oczkiem znajdującym się tuż nad drugim drutem. Aby pobudzić wzrost pędów tworzących ramiona, można je przyciąć w 2/3 długości.

Drugi rok. Lato. Uformować drugie piętro ramion podobnie jak poprzednie. Przedłużyć pierwszą parę ramion, przyginając i przywiązując pędy, które wyrosły na wierzchołkach. Pozostałe pędy skrócić nad trzecim-piątym liściem. Na nich powstaną kwiaty i owoce.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi