Drzwi przesuwne.


Jestem w trakcie budowy domu i chciałbym między kuchnią a salonem zamiast tradycyjnych drzwi rozwieralnych zamontować drzwi przesuwne chowane w ścianie. Jakie mam możliwości?
UDrzwi przesuwne możemy zabudować w ścianie lub zamontować na wierzchu ściany, odpowiednio maskując kasetę. Efekt wizualny będzie taki sam. Jeśli ściana będzie dopiero budowana, radzę zastosować drzwi montowane w otworze ściennym.
W tym celu ścianę trzeba odpowiednio zaplanować. W miejscu, w którym będzie otwór na drzwi, nie może być żadnych rur, przewodów wentylacyjnych, kominowych i elektrycznych. Drzwi przesuwne montuje się w specjalnej kasecie, która ma wysokość skrzydła drzwi i prowadnicy górnej, a szerokość nieco ponad dwa razy większą niż drzwi. W ścianie, w której chcemy zamontować drzwi przesuwne, jest potrzebny otwór ponad dwukrotnie szerszy niż ich szerokość – w przypadku skrzydła szerokości 80 cm otwór musi mieć minimum 170 cm. Odległość drzwi od narożnika pokoju powinna być większa niż szerokość skrzydła i dla osiemdziesiątki wynosi 85 cm. Należy sprawdzić, czy w naszym wnętrzu takie rozwiązanie jest możliwe.
Jeżeli ściana między kuchnią a salonem jest ścianą konstrukcyjną, montaż drzwi jest trudniejszy, bo wymaga zaprojektowania specjalnego nadproża, czyli poważnej ingerencji w konstrukcję całego budynku. Jest to istotna zmiana wymagająca projektu konstrukcyjnego (budowlanego).
Wysokość otworu na drzwi wynika z konstrukcji kasety. Planując go, należy uwzględnić wysokość prowadnicy. Dla standardowych skrzydeł 205 cm otwór powinien mieć wysokość 210-212 cm. Nie zapomnijmy o zapasie na podłogę.

Drzwi przesuwne i ściana


Kasety są produkowane w rozmiarach dostosowanych do typowych skrzydeł drzwiowych i do ścian grubości 10 cm i 12,5 cm po wykończeniu. Jeśli ściana jest cieńsza, powstanie uskok (konstrukcja będzie grubsza niż ściana). Wtedy trzeba będzie to wyrównać, pogrubiając ścianę. Jeżeli to ściana jest grubsza, kasetę obudowuje się, stosując więcej warstw płyty. W miejscu, które zasłoni skrzydło drzwi, nie może być gniazd i wyłączników światła. Jeśli są – trzeba je przenieść. Na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych, w której chowają się drzwi, nie można wieszać dekoracji ani kinkietów.
Kasety są przystosowane do zabudowy w ścianach gipsowo-kartonowych i murowanych. Dopasowujemy je w zależności od rodzaju ściany. Najprostszy jest ich montaż w ścianie gipsowo-kartonowej. Należy pamiętać o tym, że grubość kasety musi być dostosowana do profili konstrukcji ściany gipsowo-kartonowej. Na końcach kasety powinno się zastosować wzmocnione profile ościeżnicowe. Przestrzeń między górną krawędzią kasety a sufitem wypełnia się konstrukcją jak do ściany gipsowo-kartonowej.
Po zamontowaniu kasetę wykańczamy płytami gipsowo-kartonowymi niezależnie od tego, czy montujemy ją w ścianie murowanej, czy gipsowo-kartonowej. Ponieważ kasety są dość wiotkie, doradzam, aby usztywnić je z każdej strony podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych. Można też zastosować dużo sztywniejsze i odporne na uderzenia płyty włóknowo-cementowe, które montuje się tak samo jak gipsowo-kartonowe.
W ścianach murowanych kasetę montuje się w otworze zostawionym wcześniej w ścianie. Gdy drzwi są dwuskrzydłowe, łatwiej (niż wykonać bardzo długie nadproże) zrobić przerwę w ścianie odpowiedniej długości, a przestrzeń nad drzwiami wypełnić płytami gipsowo-kartonowymi na profilach metalowych.
Jeśli montujemy drzwi przesuwne na już istniejącej ścianie, dostawiamy kasetę do ściany. Wtedy wykańczamy ją tylko z zewnątrz płytą gipsowo-kartonową.
W przypadku standardowego skrzydła i wykończenia kaseta będzie miała około 9 cm grubości. Płytą można obudować tylko kasetę lub też występ na szerokość kasety, ale do sufitu. Jednak najczęściej płytą wykańcza się całą ścianę, jest wtedy równa – znika efekt doklejenia czegoś do niej.

Szerokość drzwi przesuwnych

Najmniej kłopotliwe jest zamontowanie drzwi pojedynczych.
Jeśli marzą nam się drzwi podwójne, można zamontować kasety o podwójnej szerokości. Wtedy jednak większa część ściany zostaje wyłączona z użycia. Główną uciążliwością jest tu daleko odsunięty wyłącznik światła, który zwykle jest tuż przy drzwiach. Zaletą zaś jest to, że po zamknięciu drzwi tworzą jedną płaszczyznę.
Alternatywą są kasety, które umożliwiają chowanie drzwi z jednej strony. Wtedy grubość ściany po wykończeniu wzrośnie do 18 cm. Takie rozwiązanie oznacza mniejszy problem z rozpiętością nadproża, możliwość zainstalowania wyłącznika światła po jednej stronie drzwi i więcej miejsca na ścianie na powieszenie obrazów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że takie drzwi po zamknięciu nie tworzą jednej płaszczyzny.

Czy można samodzielnie zrobić kasetę?

Możemy się pokusić o wykonanie kasety we własnym zakresie. Najpierw należy wybrać skrzydła drzwiowe, a następnie dobrać odpowiednią do ich ciężaru prowadnicę stalową lub aluminiową. Mocuje się ją do ściany w otworze nad drzwiami bądź też podwiesza się do sufitu specjalnymi uchwytami zapewniającymi odpowiedni dystans. Prowadnicy nie montuje się do sufitów podwieszanych.
Potem z profili zimnogiętych stawia się ścianki po obu stronach prowadnicy. Trzeba pamiętać o usztywnieniu ściany profilami ościeżnicowymi mocowanymi na pełną wysokość pomieszczenia. Takie przedsięwzięcie lepiej jednak rozpoczynać z wykonawcą, który już kiedyś montował kasetę i zna się na konstrukcji ścian gipsowo-kartonowych. Samodzielne wykonanie kasety jest o około 30% tańsze niż zakup systemu.

Uwaga! Skrzydła nie mogą się całkowicie chować do kasety, ponieważ musi być jakiś uchwyt do ich zamykania lub wyciągania. Jeśli kupimy skrzydło szerokości 80 cm, światło przejścia po otwarciu będzie wynosiło najwyżej 75 cm. Warto więc pomyśleć o drzwiach szerszych.

Zalety
- podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż rozwieralne;
- otwarte nie zamykają się same podczas przeciągu;
- mogą powiększać przestrzeń domu, łącząc salon z holem, kuchnię z jadalnią;
- maskują wejście do pomieszczeń, które znajdują się za nimi.

Wady

- są mniej szczelne niż rozwieralne, dlatego nie nadają się na drzwi wejściowe, do wiatrołapu ani do spiżarni;
- słabiej izolują akustycznie – nie są polecane do pomieszczeń, które powinny być wyciszone;
- nie da się w nich zamontować standardowego zamka.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi