Dwa w jednym. Okno kolankowe. Ważny detal


Dachowe zwiększają ilość światła na poddaszu, a pionowe umożliwiają lepszy kontakt wzrokowy z otoczeniem. Dlatego najlepiej zestawić dwa okna w połączenie kolankowe. Warto poznać tajniki jego montażu, które pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji niestarannego wykonania.
Okna w połaci dachowej są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak słońce, deszcz czy zalegający śnieg. Z tego powodu wymagają dużej dokładności podczas montażu i starannego uszczelnienia wszystkich styków. Połączenie okna połaciowego z pionowym to dodatkowe utrudnienie – trzeba tak wytyczyć miejsca osadzenia obu skrzydeł, aby po ich przykręceniu wszystkie elementy dokładnie do siebie pasowały. W przeciwnym razie pojawią się nieszczelności, przez które może się przedostawać woda. Wybór określonego zestawienia kolankowego i sposób jego montażu zależy od kilku czynników. Najważniejsze to kąt nachylenia dachu i rodzaj pokrycia. Do nich dobiera się odpowiednie obróbki z blachy i typy kołnierzy osłonowych. Najmniejszy dopuszczalny kąt nachylenia połaci to w zależności od rodzaju okna 15 lub 20°, a największy – 55°. Kolejny czynnik decydujący o sposobie montażu to wysokość ścianki kolankowej. Jeżeli jest ona niska, to skrzydło pionowe stawia się na jej górnej powierzchni. Jeśli natomiast jest wyższa niż 90 cm, to najczęściej wpuszcza się w nią okno na określoną głębokość.
Sposób montażu połączenia kolankowego zawsze znajduje się w ins­truk­cji – jego szczegóły różnią się w zależności od wybranych typów skrzydeł, ale ogólne zasady są dla wszystkich okien

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.