Dwustronny mebel - sposób na oddzielenie kuchni od pokoju
Dodaj napis
Dwustronny mebel, który stoi na granicy pomieszczeń, służąc każdemu z nich, to oryginalny sposób na oddzielenie kuchni od pokoju dziennego.
.Otwarta kuchnia należy do kanonu współczesnych rozwiązań przestrzennych. Sprawdziła się w codziennym życiu. Gotowanie nie jest przecież czynnością intymną, może stanowić rytuał, spektakl, atrakcję, która jednoczy biesiadników jeszcze przed posiłkiem.
Kuchnia to dziś jedno z ciekawszych i charakterystycznych miejsc w domu. Czy jednak jej wyeksponowanie na dłuższą metę nie stanie się dla domowników kłopotem? Zwolennicy tradycyjnego podziału mieszkania argumentują: otwarta kuchnia to naczynia w zlewie i rozgardiasz. Gdy pojawia się taka wątpliwość, warto poszukać rozwiązań kompromisowych. Jest wiele sposobów na częściowe oddzielenie kuchni od sąsiadujących pomieszczeń. Jednym z nich jest postawienie przegrody, która będzie jednocześnie estetyczna i praktyczna. Te wymagania może spełnić wielofunkcyjny mebel, który najeżony atrakcjami niczym szwajcarski scyzoryk będzie funkcjonował „na dwie strony”, zawierając elementy potrzebne zarówno w kuchni, jak i w jadalni czy salonie. Taki przydatny obiekt może być ponadczasowym i atrakcyjnym elementem wnętrza, gdyż nie ma w projektowaniu lepszej dewizy niż ta, że forma powinna wynikać z funkcji.


Wygodny brzeg. Bok wyspy, który od strony jadalni zawiera niskie półki, wygląda jak salonowy mebel.

Przeszklony regał. Otwarte półki i płytkie dwustronne szafki dyskretnie wyznaczają granicę pomieszczeń
Dwulicowy

Sposobów wykorzystania takiego mebla jest nieskończenie wiele.
Od strony kuchni można w nim pomieścić lodówkę, piekarnik, szafki dolne i górne oraz blat, zaś od strony pokoju – otwarte półki, szuflady lub zamknięte szafki na sprzęt hi-fi, płyty, książki... Jeśli się uda, parę innych rzeczy, z którymi nie mamy co zrobić, bo szafy od dawna pękają już w szwach. Za drzwiczkami szafek możemy ukryć telewizor i sprzęt grający (jest to rozwiązanie niestandardowe, ale warte przemyślenia).
W dużej otwartej przestrzeni na granicy kuchni i salonu lub jadalni warto zaprojektować masywny mebel, w którym zmieszczą się podwójne głębokie szafki. Wielofunkcyjna przegroda może powstać także tam, gdzie miejsca jest mało.
Ciekawym pomysłem jest dwustronna szafka. Wstawia się do niej naczynia i szkło od strony kuchni, a wyjmuje się je od strony jadalni.
Równie funkcjonalny będzie regał dostępny częściowo z jednej, częściowo z drugiej strony. Nie musi być prosty, może tworzyć wnęki, urozmaicając i komplikując granicę między pomieszczeniami.Neutralny

Mebel o zwartej bryle i gładkiej powierzchni, z zaznaczonym jedynie podziałem drzwiczek, będzie podobny do ściany – jest to rozwiązanie bezpieczne i satysfakcjonujące tych, którzy nie lubią rewolucji we wnętrzu.
By nie wyglądał ciężko, można oderwać go od podłogi wyraźnym cokołem z materiału kontrastującego z resztą mebla (na przykład ze stali nierdzewnej). Spowoduje to wyraźne odcięcie bryły mebla od płaszczyzny, na której stoi.
Jeśli zabudowa kuchni jest dominującym elementem, mebel nie powinien z nią konkurować. Może być monochromatyczny, z neutralnego materiału (na przykład laminowana płyta meblowa, lakierowany MDF, fornir o spokojnym rysunku słojów lub sklejka liściasta).
Na gładkiej powierzchni jego ścian świetnie sprawdzi się też jednolity mocny kolor lub fornir o urozmaiconym rysunku słojów (na przykład orzech lub drewno egzotyczne).


Ażurowy

Mebel może pozwalać na wizualny kontakt między kuchnią a przylegającym do niej pomieszczeniem za pomocą przeszklenia. Umieszczenie szklanej szyby nad blatem kuchennym jest rozsądne ze względu na cechy użytkowe tego materiału (odporność na wodę i tłuszcz), a dodatkowo zapewnia doświetlenie pomieszczeń. Jeśli jednak wolimy, by mebel tworzył barierę dla wzroku, ukrywał kuchenne tajemnice, możemy zastosować szkło matowe, które przepuszcza światło, lecz zatrzymuje ciekawskie spojrzenia (najpraktyczniejsze jest szkło satynowe oraz warstwowe, z matową folią pośrodku – łatwo je utrzymać w czystości).

Nad-zwyczajny
Mebel wielofunkcyjny można też potraktować jako rzeźbę w przestrzeni. Podkreślając jego strukturę, otrzymamy oryginalny, indywidualnie potraktowany obiekt, który ma szansę stać się największą atrakcją wnętrza. Jednym ze sposobów osiągnięcia takiego efektu jest wydobycie poszczególnych elementów (funkcji) mebla przez rozbicie bryły i zaznaczenie ich kolorem lub wręcz innym materiałem.
To rozwiązanie dobrze się sprawdzi przy neutralnej kuchni, która będzie tłem dla tak ekspansywnego elementu.
Umieszczenie we wnętrzu dobrze zaprojektowanego „janusowego mebla” dyskretnie przesłoni kuchnię. Dodatkowo taki mebel rozwiązuje wiele problemów funkcjonalnych, a ustawiając go, nie tracimy miejsca, jak w przypadku zwykłej ściany.
Wydaje się, że jedynym mankamentem jest to, że ponieważ robiony na zamówienie, kosztuje więcej niż gotowy... Ale warto!

Widok od strony salonu.

Poszczególne elementy konstrukcji są podkreślone bryłą, kolorem i sposobem wykończenia. W efekcie powstaje bogata kompozycja, która może być najważniejszym elementem wnętrza.

Widok od strony kuchni.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi