Dym z komina w przewodzie wentylacyjnym


Mieszkam w szeregowcu zbudowanym około 20 lat temu. Obok mieszka mój brat, który od trzech lat przed nadejściem sezonu grzewczego robi mi wyrzuty, że znowu będę go podtruwać dymem. Mamy komin we wspólnej ścianie, a w nim osobne kanały dymowe i wentylacyjne. Dom brata jest ocieplony wełną i sidingiem, okna są z PCW, bez mikrowietrzenia. Brat ogrzewa dom kominkiem z wkładem bez doprowadzenia powietrza do spalania. Ja zresztą także, ale w większe mrozy palę dodatkowo w piecu centralnego ogrzewania drewnem i kartonami. I właśnie wtedy, gdy w moim piecu c.o. się pali, do domu brata przez otwory wentylacyjne na każdym piętrze wlatuje dym z komina. Dzieje się tak mniej więcej od czasu, gdy brat założył okna z PCW. Co może być przyczyną dymienia przez wentylację: mój komin (popsuty?) czy zbyt szczelny dom brata?
Przewód dymowy we wspólnym kominie odprowadzający dym z kotła c.o. jest prawdopodobnie w porządku. Prawdopodobnie, ponieważ nie można całkowicie wykluczyć istnienia nieszczelności między przewodem dymowym a wentylacyjnym. Nie to jest jednak głównym powodem wydostawania się dymu do pomieszczeń. Za ten stan  z całą pewnością jest odpowiedzialny brak dopływu powietrza wentylacyjnego do wnętrza domu po wymianie okien na szczelne. W kanałach wentylacyjnych (zwłaszcza podczas palenia w kominku, który zużywa bardzo dużo tlenu) wytwarza się odwrotny ciąg – powietrze nie jest nimi usuwane, lecz zasysane. Po uszczelnieniu okien (wymianie na szczelne) jedyną drogą, którą powietrze potrzebne w procesie spalania może się dostać do domu (skoro nie zostało specjalnie w tym celu doprowadzone do kominka), są kanały wentylacyjne. Jeśli wylot przewodu dymowego od kotła c.o. jest w sąsiedztwie wylotów kanałów wentylacyjnych, wraz z powietrzem jest do nich zasysany dym.
Sytuację powinno – przynajmniej częściowo – poprawić uchylenie okna podczas palenia w kominku lub wykonanie doprowadzenia do niego powietrza. Najlepiej jednak pomyśleć o skutecznej wentylacji w całym domu, bo jej brak może być przyczyną także innych problemów.

Dopływ powietrza do spalania

W domach z nieszczelną stolarką powietrze może w miarę swobodnie dopływać do pomieszczenia z kominkiem. Gdy wymieni się okna na szczelne i nie doprowadzi powietrza w inny sposób, ciąg w kanałach wentylacyjnych może się odwrócić.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi