Dyskretne ciepło. Kanałowe grzejniki konwektorowe


Ukryte w podłodze nie zepsują wystroju najbardziej reprezentacyjnego wnętrza. Za to skutecznie je ogrzeją, nawet gdy będzie miało duże, sięgające podłogi okna.

Ogrzewanie dużych, eleganckich pomieszczeń to nierzadko spory problem dla projektantów i przyszłych użytkowników. Zwłaszcza gdy znaczna część ściany zewnętrznej jest przeszklona, na przykład są w niej duże okna lub drzwi prowadzące na taras. W takiej sytuacji grzejnik zamiast pod oknem trzeba by zawiesić na sąsiedniej ścianie, pogarszając w ten sposób i jakość ogrzewania (grzejnik najskuteczniej ogrzewa powietrze w pomieszczeniu, gdy jest zainstalowany w najchłodniejszym miejscu, czyli pod oknem), i możliwość swobodnej aranżacji wnętrza. Zamiast instalacji z grzejnikami często wybiera się ogrzewanie podłogowe, ale i ono nie zawsze zdaje egzamin, a przy tym jest droższe. Niezbyt dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których podłogi są wykończone drewnem (deskami, parkietem) – jest ono dobrym izolatorem, słabo przewodzi ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego do powietrza w pomieszczeniu.
Dobrym, a przy tym akceptowanym  przez użytkowników i architektów rozwiązaniem w takich pomieszczeniach są grzejniki ukryte w zrobionej w podłodze i przykrytej rusztem wnęce (kanale). Wybór ogrzewania kanałowego jest korzystny co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze – ciepło jest dostarczane bezpośrednio do miejsca, w którym są największe straty ciepła, po drugie – dostęp do okien lub drzwi balkonowych i możliwości aranżacji wnętrza są niczym nieograniczone.
W komplecie z obudową lub bez

Grzejniki kanałowe mogą stanowić całość z obudową – kanałem, w którym są zainstalowane. Nazywane są wtedy podłogowymi kanałami grzewczymi. Produkuje się również grzejniki, które nie mają własnej obudowy, ale dzięki specjalnej konstrukcji i dużej wydajności cieplnej mogą być instalowane zarówno nad podłogą (pod nisko umieszczonym parapetem), jak i w otwartych kanałach pod posadzką.

Z obudową. Gotowe do zabudowy kanały grzewcze są wykonane z blachy stalowej ocynkowanej. Ścianki kanału są zaizolowane cieplnie i podobnie jak umieszczony w ich wnętrzu grzejnik pomalowane na kolor grafitowy. Grzejnik z miedzianej rury wygiętej w kształcie litery U ma aluminiowe ożebrowanie zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Z wierzchu kanał jest osłonięty kratką (na przykład z drewna mahoniowego lub dębowego, aluminium albo z malowanej na różne kolory stali).
Zależnie od liczby i wielkości elementów grzejnych oraz sposobu ich umieszczenia kanały mogą mieć szerokość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów i długość od około 50 cm do kilku metrów. Najpłytsze kanały mają głębokość około 10 cm, ale są i takie o głębokości 70 cm.
Wydajność cieplna grzejników kanałowych zależy od parametrów czynnika grzejnego i intensywności ruchu powietrza wokół grzejnika. Grzejniki mogą być montowane zarówno w instalacjach o wysokich (90/70°C), jak i niskich (55/45°C) parametrach. Ich wydajność i szybkość działania może być zwiększona dzięki zamontowanemu wentylatorowi promieniowemu intensyfikującemu ruch powietrza wokół elementów grzejnych.

Bez obudowy. Grzejniki bez własnej obudowy umieszcza się w ocieplonych (na przykład warstwą pianki poliestrowej) prostopadłościennych kanałach wykonanych w warstwach posadzki (najczęściej w nowo projektowanych domach). Jeśli kanały mają dużą głębokość, konieczne jest częściowe umieszczenie ich w podłodze na gruncie lub pod stropem niższej kondygnacji.
Między grzejnikiem a dnem kanału powinien być zachowany co najmniej 10-centymetrowy odstęp umożliwiający swobodny przepływ powietrza wokół elementów grzejnych.
Kratka, którą przykrywa się wierzch kanału, powinna być wytrzymała na obciążenia wywołane przez chodzące osoby.
Może być stalowa (malowana na różne kolory) lub z elementów drewnianych (z wyjątkiem obramowania i części wsporczej, które muszą być stalowe). Zwykle jest zdejmowana w całości lub zwijana.

Moc grzejnika
Dobiera się ją podobnie jak moc typowego grzejnika płytowego. Wielkość i liczba grzejników w pomieszczeniu zależą od obliczonego w projekcie instalacji grzewczej zapotrzebowania na ciepło (strat ciepła przez przegrody w ogrzewanym pomieszczeniu).
Aby efekt działania grzejników kanałowych był zadowalający, trzeba pamiętać o tym, że:
- jeśli tabele doboru grzejników nie uwzględniają miejsca montażu (w kanale), moc grzejnika powinno się zwiększyć mniej więcej o 20% w stosunku do obliczonej;
- gdy grzejnik jest długi (długość grzejników kanałowych nierzadko przekracza 3 m), dobrze jest podłączyć go krzyżowo (zasilanie z jednej strony grzejnika, powrót – z drugiej).
Parametry instalacji, w której mogą pracować grzejniki kanałowe, są takie same jak dla zwykłych grzejników płytowych: temperatura do 90°C, ciśnienie do 6 barów (0,6 MPa).

Zadanie dla konstruktora...

Decyzja o zastosowaniu grzejników kanałowych powinna zostać podjęta już podczas sporządzania projektu budowlanego domu. Projektant instalacji sanitarnych i architekt powinni ze sobą współpracować, trzeba bowiem odpowiednio zaprojektować warstwy podłogi, w której zostanie zamontowany grzejnik, lub przewidzieć wzmocnienie płyty stropowej w miejscu wykonania kanałów. Kanały są dość długie, znajdują się zwykle pod oknem, w niewielkiej odległości od ściany zewnętrznej. Dodatkowo im większą wydajność ma grzejnik, tym większa jest jego głębokość. Często więc konieczna jest interwencja konstruktora lub przynajmniej jego zgoda na zastosowanie tego rodzaju ogrzewania.

...i projektanta

Projektant instalacji sanitarnych musi ustalić odpowiedni rozstaw rur zasilającej i powrotnej oraz właściwy sposób odwodnienia i odpowietrzenia instalacji. Jest to o tyle ważne, że grzejnik kanałowy pracuje w innej płaszczyźnie niż pozostałe, wiszące na ścianie. Opór przepływu czynnika grzejnego przez taki grzejnik jest inny. Dobór grzejnika powinien więc być poprzedzony przeliczeniem hydraulicznym całej instalacji oraz dobraniem nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych. Niezrównoważenie hydrauliczne instalacji spowoduje, że woda nie będzie dopływała do grzejników w odpowiedniej ilości, wskutek czego pomieszczenia będą niedogrzane.
Do grzejników kanałowych często montuje się głowice termostatyczne ze zdalnym nastawnikiem zintegrowanym z czujnikiem. Nastawnik instaluje się na ścianie w miejscu dogodnym do pomiaru temperatury wewnętrznej.


W parze z podłogówką

W pomieszczeniach o dużych stratach ciepła (spowodowanych na przykład przez duże przeszklenia) powierzchnia podłogi, na której da się ułożyć instalację ogrzewania podłogowego, może być zbyt mała, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na ciepło. Wówczas grzejniki kanałowe często instaluje się jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Współpraca instalacji ogrzewania podłogowego z grzejnikiem kanałowym, podobnie jak z grzejnikami płytowymi, wymaga wyposażenia instalacji w dodatkowe elementy automatyki.

Dbaj o grzejnik

Konwekcyjny ruch powietrza wokół grzejników sprzyja gromadzeniu się w ich pobliżu kurzu i zanieczyszczeń. Grzejniki kanałowe są na to szczególnie narażone. Nie dość, że są umieszczone w zagłębieniu podłogi, to często również przy wyjściu na taras lub wprost do ogrodu. Latem przez otwarte drzwi balkonowe zanieczyszczenia są nawiewane do kanału z grzejnikiem. Dlatego co najmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, powinno się oczyścić grzejnik i kanał. Najwygodniej będzie zrobić to odkurzaczem. Dostęp do grzejnika jest możliwy po zdjęciu kratki przykrywającej kanał. Bardzo dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji kratki rolowane.

Jak grzeją?

Grzejniki kanałowe przekazują ciepło na drodze konwekcji. Chłodne powietrze opływające grzejnik ogrzewa się od jego rozgrzanych elementów; jego gęstość się zmniejsza, więc unosi się ono do góry i przez kratkę przykrywającą kanał dostaje się do pomieszczenia.
Na jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze z pomieszczenia i proces się powtarza.

Wnęka na grzejnik
Na grzejnik umieszczony w podłodze trzeba przewidzieć wnękę odpowiedniej wielkości. Bez problemu zrobimy ją, jeśli będzie w podłodze na gruncie. Oczywiście najlepiej przygotować ją w trakcie układania warstw podłogi, ale można to zrobić również w istniejącym domu. Najważniejsze, by zachować ciągłość izolacji przeciwwilgociowej. Od wewnątrz wnękę można otynkować, przyklejając do styropianu siatkę, albo ułożyć płytki ceramiczne takie jak na podłodze czy tarasie. Jeśli chcemy umieścić grzejnik w stropie (nad piwnicą czy nad parterem), konstruktor musi zaprojektować w tym miejscu odpowiednie obniżenie stropu. Sposób jego wykonania zależy od rodzaju stropu i kierunku ułożenia belek nośnych (albo zbrojenia nośnego, jeżeli jest to płyta żelbetowa). Zadanie będzie łatwiejsze, gdy wnęka będzie usytuowana wzdłuż belek. Wykonując wnękę, trzeba też przewidzieć, jak osłonić grzejnik od góry. Jeżeli krawędzie wnęki wykończymy kątownikiem, będzie można na nim położyć kratkę.


Kiedy warto stosować grzejniki kanałowe?

To dobry sposób na ogrzewanie pomieszczeń, w których są okna balkonowe i:
- nie ma dobrego miejsca na tradycyjne grzejniki;
- powierzchnia podłogi jest zbyt mała, aby zainstalowane w niej ogrzewanie podłogowe mogło zapewnić komfort cieplny;
- ze względu na rodzaj posadzki (na przykład drewniana) ogrzewanie podłogowe nie jest zalecane;
- nie chcemy instalować ogrzewania podłogowego z uwagi na jego wysoki koszt.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi