Gdy zaczynają się schody


Schody zewnętrzne powinny umożliwiać łatwe i bezpieczne wejście do domu. O ich funkcjonalności i trwałości przesądza projekt oraz staranne wykonanie.
Mają zwykle wysokość od 0,5 do 1,5 m. Opierane są na ścianie domu i fundamencie albo wyłącznie na własnych fundamentach. Oparcie musi nie tylko zapewniać im stabilność, lecz także nie pogarszać izolacyjności cieplnej domu. Stopnie schodów zawsze powinny mieć spadek 1-2% (w kierunku od budynku) – tak aby umożliwić odpływ wód opadowych.

Oparte na ścianie budynku

Bardzo ważny jest sposób połączenia schodów z budynkiem. W tym miejscu powstaje zwykle tak zwany mostek termiczny – powierzchnia, przez którą ciepło intensywniej ucieka na zewnątrz domu. Można to zjawisko ograniczyć, zmniejszając powierzchnię styku konstrukcji schodów i budynku. Oprócz tego należy izolować schody (płyty i belki nośne) wkładkami (na przykład z neoprenu, styropianu) albo specjalnymi konstrukcyjnymi elementami izolacyjnymi. Takie rozwiązania zapobiegają dodatkowo przenoszeniu drgań (dźwięków) ze schodów na budynek.

Oddylatowane od budynku


 

Przy dostawianiu schodów do ocieplonej ściany domu wskazane jest pozostawienie między nimi przynajmniej cienkiej warstwy (2-5 cm) izolacji cieplnej. Taka dylatacja sprawi, że schody i ściana domu będą mogły pracować niezależnie, nie przenosząc na siebie wzajemnie obciążeń.
Jeżeli schody mają być oparte na oddzielnych fundamentach, najpraktyczniej jest zrobić je równocześnie z fundamentami domu. Dla uniknięcia osiadania fundamenty schodów powinny być wykonane na głębokości przemarzania gruntu – zależnie od rejonu Polski – od 0,8 do 1,4 m.
W domach podpiwniczonych fundamenty znajdują się zazwyczaj znacznie poniżej strefy przemarzania gruntu. W takiej sytuacji, robiąc wspólny wykop pod fundamenty schodów i domu, różnicę poziomów między jednymi i drugimi fundamentami wyrównuje się zagęszczanym warstwami piaskiem, najlepiej z dodatkiem cementu, ostatnią warstwą może być chudy beton (B7,5). Same schody można zrobić później – po wykonaniu, zaizolowaniu i obsypaniu fundamentów schodów.
Wybór optymalnego terminu zależy od ich usytuowania, wymiarów, a także sposobu wykończenia – wykonane wcześniej schody mogą zostać zniszczone albo będą przeszkadzać przy innych pracach, na przykład ustawianiu rusztowań. Z czego schody
Schody zewnętrzne to także element architektoniczny wpływający na wygląd zewnętrzny domu. Dlatego należy je dostosować do bryły i elewacji domu.
Najpopularniejszym materiałem na schody jest dzisiaj beton. Masywne schody mimo znacznego ciężaru są mało podatne na osiadanie, ponieważ opierają się na gruncie na dużej powierzchni. Część objętości betonu można zastąpić zagęszczonym piaskiem, żwirem lub gruzem. Powierzchnia betonowych schodów może zostać wykończona mrozoodpornymi płytkami kamiennymi, ceramicznymi, z gresu, lastrykiem, masami posadzkowymi, pomalowana specjalnymi farbami lub po prostu zatarta z dodatkiem środka utwardzającego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi