Humus – co z nim zrobić


Po co zdejmować humus i jak go przechowywać? Konieczność zdjęcia humusu wynika przede wszystkim z ekonomii – zniszczonej w trakcie budowy warstwy urodzajnej nie da się odzyskać. Przy zdejmowaniu humusu należy uważać, żeby nie mieszać go z podglebiem. Na początku budowy warstwę urodzajną zdejmujemy tam, gdzie będą stały budynki, dojeżdżały i pracowały maszyny oraz gdzie będą składowane materiały budowlane. Humus gromadzimy w pobliżu miejsc jego późniejszego użycia, jeśli są znane, lub po prostu w miejscu niekolidującym z budową. Składujemy go w pryzmie nie szerszej niż 3 m i nie wyższej niż 1,5 m. Usypanie ziemi w zbyt dużą pryzmę powoduje, że traci ona swoje właściwości biologiczne (do jej wnętrza nie dociera powietrze, a to sprawia, że giną pożyteczne mikroorganizmy). Żyzną ziemię najlepiej rozłożyć tak szybko, jak to jest możliwe.

HUMUS jest wierzchnią, najbardziej urodzajną warstwą ziemi. Powstaje z rozkładu resztek organicznych (na przykład obumarłych roślin), zawiera więc próchnicę. To z niego rośliny czerpią związki pokarmowe.

PODGLEBIE zwane martwicą to warstwa leżąca tuż pod humusem. Składa się z materiału mineralnego pochodzącego z rozpadu skały macierzystej. Dostarcza roślinom niezbędnych minerałów.

WARSTWY rozpoznasz po kolorze. Humus to ciemniejszy pas (brunatny, szary lub czarny) wyraźnie oddzielony od jaśniejszego podglebia (beżowe lub żółte), grubości 10-30 cm na piaszczystej glebie – kilka centymetrów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi