Ile kołków do styropianu?


Mam zamiar docieplić dom styropianem. Czy do jego mocowania muszę stosować kołki? Ile ich potrzebuję?

Styropian można mocować na dwa sposoby: tylko przyklejać albo przyklejać i kołkować. Do surowych, nieotynkowanych i równych murów płyty wystarczy przykleić zaprawą klejową (oczywiście dotyczy to domów jednorodzinnych o wysokości do 8 m).
Jeżeli to konieczne, kołki stosuje się przy narożnikach domu oraz wokół okien i drzwi. Miejsca te są narażone na większe ssanie wiatru, który może oderwać płyty styropianu.
Szerokość stref przynarożnikowych, w których mocuje się kołki, zależy od szerokości domu: do 8 m – 1 m, od 8 do 25 m –1,5 m, ponad 25 m – 2 m.
Jeśli podłożem pod styropian jest stary mur, tynk lub stara powłoka malarska, płyty styropianu trzeba mocować kołkami.
O rodzaju, ilości i rozmieszczeniu kołków powinien zadecydować projektant.
W domu jednorodzinnym płyty styropianu mocuje się kołkami z tworzywa sztucznego z talerzykiem dociskowym, z trzpieniem wbijanym lub wkręcanym. Przyjmuje się, że na metr kwadratowy powierzchni ocieplenia powinno przypadać cztery-sześć kołków. Płyty o gładkich krawędziach mocuje się sześcioma kołkami na metr kwadratowy (w rogach wszystkich połączeń i na środku płyty); płyty z krawędziami wyprofilowanymi we wpust i wypust – mniej więcej czterema kołkami na metr kwadratowy (po dwa na środku płyty).
Długość kołków zależy od grubości warstwy ocieplenia i kleju, grubości starego tynku i minimalnej głębokości zakotwienia w materiale, z którego jest ściana. W betonie lub cegle pełnej głębokość ta wynosi 50 mm, w cegle dziurawce, kratówce lub bloczkach z betonu komórkowego – 90 mm, ale zaleca się 120 mm.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi