Instalacje w górę.


Planujemy podwyższyć dom, dodając jedną kondygnację. Znajomi w takiej sytuacji wymieniali instalacje w całym domu. Czy to jest konieczne?
Przy nadbudowie problemem może być powiązanie systemów instalacji w nowej i starej kondygnacji. Jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna, przewody powinny być przedłużone pionowo, czyli na piętrze w tych samych miejscach co na parterze. Może to być niemożliwe, jeżeli na piętrze układ wnętrza ma być zupełnie inny lub zastosujemy inną technologię ścian.
Warto wówczas rozważyć zastosowanie wentylacji mechanicznej i zmienić system w całym domu.
Od razu w projekcie trzeba też przewidzieć przedłużenie przewodu spalinowego z kotłowni lub założenie nowego. Instalacja c.o. na piętrze – ze względu na współczesne systemy z rozdziałem piętrowym i prowadzeniem po obwodzie lub pod posadzką – właściwie nie musi być związana ze starymi podejściami do grzejników lub pionami. Przy okazji powiększenia domu warto jednak rozważyć przebudowę starej instalacji. Jeśli piętro ma być osobnym mieszkaniem, to warto dodać drugi kocioł (na przykład dwufunkcyjny) na piętrze. Będzie się łatwiej rozliczyć bez sporów w rodzinie.
Z instalacją elektryczną jest najprościej – nowe tablice podłącza się oddzielnie, byle był odpowiedni przydział mocy. Jeżeli chodzi o przewody kanalizacyjne, niemożliwość przedłużenia pionów nie jest dziś problemem. Dodatkowe piony montuje się dość łatwo, najczęściej można je podłączyć w piwnicy. Trzeba tylko pamiętać o izolacji akustycznej przewodów, zwłaszcza z PCW.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi