Jak łączyć ściany konstrukcyjne


Wewnętrzne ściany konstrukcyjne są bardzo ważnym elementem konstrukcji domu. Razem ze ścianami zewnętrznymi przenoszą za pośrednictwem fundamentów obciążenia na grunt. Ta współpraca jest możliwa tylko przy dobrym ich połączeniu.

Ściany konstrukcyjne jednej kondygnacji najlepiej wykonywać z elementów o takiej samej wytrzymałości, wznosząc je równomiernie na całej długości.
Dość łatwo tego przestrzegać, gdy ściany zewnętrzne mają budowę warstwową. Wtedy ich warstwę nośną projektuje się zazwyczaj z tych samych pustaków czy bloczków co wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Elementy obu ścian muruje się jednocześnie z odpowiednim przewiązaniem – pustaki lub bloczki z co drugiej warstwy ściany wewnętrznej wpuszcza się w mur ściany zewnętrznej na całą jej grubość. Takie połączenie jest najpewniejsze.
Jeśli ściana zewnętrzna jest jednowarstwowa, wówczas poza wytrzymałością takiego połączenia bardzo istotne jest, by nie powstał na nim mostek termiczny.
Budując z betonu komórkowego, na jednowarstwowe ściany zewnętrzne wybiera się bloczki odmiany 400, a na wewnętrzne ściany nośne – bloczki odmiany 600. Beton wyższej odmiany jest co prawda bardziej wytrzymały, ale, niestety, zimniejszy. Trzeba zatem przemurować obie ściany nieco inaczej.
Podobne wymagania dotyczą łączenia ścian z ceramiki poryzowanej. Połączenie musi być odpowiednio docieplone, ponieważ na ściany wewnętrzne stosuje się pustaki o mniejszym stopniu poryzacji, a więc nieco zimniejsze. Połączenie ściany jednowarstwowej ze ścianą wewnętrzną

Ściany nośne – zewnętrzne i wewnętrzne – jednej kondygnacji w zasadzie łączy się tylko za pomocą przewiązania murów.
Aby jednowarstwowe ściany zewnętrzne były ciepłe, mury powinny mieć zazwyczaj 36 cm (beton komórkowy) lub 44 cm (ceramika poryzowana). Tak grube mury z łatwością przenoszą obciążenia z wyższej kondygnacji. Konstrukcyjne ściany działowe są o 12-19 cm węższe, dlatego często buduje się je z materiałów o większej wytrzymałości, ale, niestety, zimniejszych.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty