Jak chronić dom przed włamaniem


Jestem w trakcie budowy domu – przede mną montaż drzwi i okien. Zastanawiam się, jakie powinienem zastosować zabezpieczenia, by uchronić dom przed włamaniem? Złodzieje wchodzą najczęściej przez drzwi wejściowe, balkonowe i okna (także piwniczne i strychowe). Najwięcej włamań – 83,1%* – dokonywanych jest do domów i mieszkań mających tylko techniczne zabezpieczenia uznawane przez policję za standardowe (jeden zamek w drzwiach wejściowych). Zwiększenie liczby zabezpieczeń technicznych znacznie zmniejsza ryzyko włamania (do 0,5% ogólnej liczby włamań). Skuteczne są też zabezpieczenia elektroniczne – zwłaszcza wtedy, gdy są monitorowane przez ochronę (0,2% liczby włamań).
Z policyjnych statystyk wynika, że profesjonalne zabezpieczenie domu minimalizuje ryzyko włamania. Dlatego wybierając drzwi i okna, warto zdecydować się na te, w których zastosowano rozwiązania antywłamaniowe.

Zabezpiecz drzwi

Najlepiej wybrać drzwi antywłamaniowe z atestem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji oraz Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Są one standardowo wyposażone w stalowe ościeżnice, solidne zawiasy, wizjer panoramiczny, blachy wpustowe wzmacniające drzwi, dodatkowe zaczepy rygli, blokady antywyważeniowe, wielowarstwowe grube skrzydło drzwi oraz uszczelniony próg chroniący przed wyważeniem. Zainstalowane w tego typu drzwiach zamki mają wielopunktowy system podparć. W sprzedaży są również zamki połączone z akustycznym systemem alarmowym oraz suwakowym ogranicznikiem otwarcia drzwi spełniającym funkcję tradycyjnego łańcucha.
Sygnał alarmowy zostaje uruchomiony, zanim włamywacz dostanie się do środka. System jest zasilany bateriami, które wymienia się raz w roku. Od zewnątrz zamek otwierany jest kluczem, a od wewnątrz za pomocą automatycznie blokowanego pokrętła.

Wzmocnij okna i drzwi balkonowe

W oknach najlepiej wymienić zwykłe klamki na klamki z blokadą automatyczną lub blokowane przyciskiem. Zarówno jedne, jak i drugie można otworzyć wyłącznie od wewnątrz za pomocą klucza.Innym rozwiązaniem zasługującym na uwagę jest zamek zamykający dwa skrzydła okien razem. Coraz popularniejsze stają się okna antywłamaniowe ze specjalnie wzmocnioną ościeżnicą.
Jeśli w domu jest patio, którego wejście stanowią przesuwane oszklone drzwi, należy je wyposażyć w atestowane zamki – umieszczając je na górze i na dole drzwi.
Jeżeli od strony ogrodu są duże przesuwne drzwi, wystarczy w nich zamontować lekki wpuszczany zamek, który ochroni je przed otwarciem z zewnątrz oraz przed wyważeniem. Innym sposobem zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych jest pokrycie powierzchni szklanych specjalną folią uniemożliwiającą wybicie szyb. Zamiast folii można zastosować szkło pancerne.
Nie można też zapominać o zamykaniu okien przed opuszczeniem domu – aż 7% włamań przez okna stanowią te dokonywane przez otwarte okna.

Zainstaluj system alarmowy

Na rynku jest cała gama systemów składających się z czujników, sygnalizatorów i centralek. Czujniki reagują na otwarcie okien lub drzwi, na stłuczenie szyby albo ruch w mieszkaniu.
W momencie gdy ktoś próbuje dostać się do wnętrza domu lub uszkodzić któryś z elementów systemu alarmowego, automatycznie uruchamiają się sygnalizatory optyczne lub akustyczne i powiadamiane jest centrum monitorowania obiektu.
Coraz częściej instaluje się systemy alarmowe wyposażone w sygnalizatory antynapadowe uruchamiające alarm.

WŁAMANIA WEDŁUG STATYSTYK
Powszechne przekonanie, że włamania do mieszkań lub domów są dokonywane przede wszystkim w nocy, mija się z prawdą. Dochodzi do nich najczęściej w dzień – wtedy, gdy domownicy są w pracy, sklepie czy na spacerze z psem.
Statystyki policyjne odnotowują systematyczny wzrost tego rodzaju przestępczości.
Uwaga ta strona utrzymuje się dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .Z góry dzięki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi