Jak chronić przed zniszczeniem urządzenia elektroniczne?


Podobno urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer, magnetowid) mogą ulec zniszczeniu również podczas wyładowania atmosferycznego mającego miejsce w pewnej odległości od domu. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Urządzenia zawierające podzespoły elektroniczne są czułe na wszelkiego rodzaju przepięcia (nagły bardzo duży wzrost napięcia) wywołane przez wyładowania atmosferyczne lub czynności łączeniowe w sieci elektroenergetycznej.
Aby ograniczyć przepięcia do wartości dopuszczalnych dla sprzętów elektronicznych, powinno się stosować ochronniki przeciwprzepięciowe. Podstawowym elementem ochronnika jest warystor. Jego rezystancja (opór) zmniejsza się w miarę wzrostu napięcia. Fala przepięciowa o wartości kilku tysięcy woltów (a więc wielokrotnie wyższej od napięcia w instalacji) powoduje, że rezystancja ochronnika gwałtownie maleje. Pozwala to na swobodny przepływ prądu przepięciowego do uziomu (a nie do chronionej instalacji). Po obniżeniu się fali przepięciowej rezystancja warystora powraca do swojej wartości pierwotnej, blokując przepływ prądu do uziomu.
Ochronniki standardowe klasy BC i D lub nowej generacji – C – ograniczają przepięcia nawet do 1,5 kV, co z reguły wystarcza do zabezpieczenia sprzętu AGD i RTV.
Ochronniki powinny być elementem kompleksowej ochrony, w skład której wchodzą także połączenia wyrównawcze.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi