Jak formować rośliny


Ogród, w którym rośliny są przycinane i traktowane jak elementy architektoniczne, to alternatywa zarówno dla trawników z iglakami, jak i modnych ogrodów-dżungli. Można go założyć na bardzo małej działce, bo wielkość stale przycinanych roślin się nie zmienia. Jeżeli do formowania wybierzemy rośliny zimozielone, ogród taki nie straci efektownego wyglądu także zimą.

Geometrycznie uformowane rośliny porządkują przestrzeń, stają się istotnym elementem kompozycji, często wręcz jej punktem centralnym. Schludne i gładko wystrzyżone bryły wprowadzają do ogrodowych wnętrz spokój i harmonię. Dzięki formowaniu rośliny nie przekraczają określonych rozmiarów, zatem nie przeszkadzają sobie nawzajem i nadają się nawet do bardzo małych ogrodów.
Formować można zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Drzewa i krzewy liściaste z reguły wymagają częstszego i mocniejszego cięcia, ale są bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki, szybciej rosną i łatwiej jest skorygować ich kształt, gdy część pędów ulegnie uszkodzeniu.

Jak formować?

Rośliny liściaste. Żeby formowana roślina ładnie się zagęściła, trzeba przycinać jej pędy przez kilka pierwszych lat dwa-trzy razy w sezonie wegetacyjnym (zależnie od siły wzrostu nowych). Pędy należy skracać o 1/2-1/3 długości, a gdy roślina osiągnie pożądaną wielkość, można obciąć prawie cały przyrost.
Pierwsze cięcie w roku należy wykonać w maju, a ostatnie – nie później niż pod koniec sierpnia. Pędy, które wyrosną z pobudzonych cięciem śpiących pączków, muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą – inaczej przemarzną i cały trud formowania pójdzie na marne.
Jeżeli bryła, w jaką zostanie uformowana roślina, ma „siedzieć” na ziemi, pierwsze cięcie trzeba wykonać na wysokości 20 cm. Spowoduje ono silne rozkrzewienie się pędów u nasady.
Rośliny iglaste. Formuje się rośliny kilkuletnie, ale można też wieloletnie. Pędy skraca się tak, aby uzyskać kształt zbliżony do zaprojektowanego. Należy to robić dwa razy w roku: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację, i w sierpniu, gdy ciemnieją nowe przyrosty. Jest dużo odmian iglaków, które z natury rosną w określony kształt (są kuliste, piramidalne i kolumnowe), wystarczy więc tylko co jakiś czas wyrównać ich pędy.

Przy szablonie

Przy nadawaniu roślinie kształtu można się posługiwać szablonem ze sklejki albo z prętów (leszczynowych, bambusowych lub metalowych). Szablon nakłada się na roślinę i odpowiednio przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Jeżeli w powstającej bryle pojawiają się puste miejsca, należy podczas formowania kierować tam młode pędy (można je wplatać między inne, rosnące w tym miejscu).
Roślinne figury fantazyjne można ciąć bez szablonu.

Warto wiedzieć Drzewa i krzewy formowane gorzej niż nieprzycinane znoszą mróz i gwałtowne zmiany temperatury. Trzeba – zwłaszcza w rejonach o ostrzejszym klimacie – okrywać je na zimę (wystarczy agrowłóknina). Uprawiane w pojemnikach najlepiej przenosić na czas chłodów do widnych pomieszczeń, w których panuje temperatura około 5°C.
Często przycinane rośliny potrzebują wielu minerałów, dlatego należy je zasilać nawozami wieloskładnikowymi (na przykład Azofoską lub specjalnymi nawozami do drzew i krzewów) zgodnie z zaleceniami na opakowaniach lub nawozami o spowolnionym działaniu, które stosuje się raz – wiosną.
Nie należy nawozić roślin później niż w połowie sierpnia, w przeciwnym razie pędy nie zdrewnieją przed zimą i mogą przemarznąć.
Brak wody osłabia wzrost roślin i zmniejsza ich odporność na choroby, szkodniki i mróz. Dlatego trzeba kontrolować wilgotność gleby wokół roślin i podlewać je w razie potrzeby. Parowanie podłoża można ograniczyć, rozkładając korę sosnową, wióry albo żwir


Zimozielone do formowania

Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, cis pospolity (znosi zacienienie), jałowiec pospolity, świerk pospolity, żywotniki zachodni i wschodni.

Drzewa i krzewy liściaste: bukszpan pospolity, mahonia pospolita, ostrokrzewy (szczególnie polecany jest ostrokrzew Meserwy, ponieważ jest odporny na mróz).

Pnącza: bluszcz pospolity i trzmielina Fortune’a. Nietypowe formy roślinne można otrzymać, przeplatając długie pędy tych pnączy między prętami lub oczkami stelażu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi