Jak kupować płytki?


Najprostszy sposób uniknięcia błędu to wybranie płytek z jednej serii (kolekcji) opracowanej przez producenta. Mamy wtedy pewność, że płytki będą do siebie pasowały. Jeżeli jednak mamy własną wizję wnętrza i czujemy się na siłach, aby ją zrealizować, powinniśmy poznać właściwości różnych typów płytek i postarać się dobrze je zestawić.

Jakie płytki nadają się na podłogę w łazience
Płytki podłogowe (terakota, gres) mają określoną przez producenta klasę ścieralności. Do łazienki ogólnej, do której wchodzi się w butach, trzeba wybrać płytki III lub IV klasy ścieralności. Do prywatnej łazienki przy sypialni wystarczy II klasa. Warto zwrócić uwagę, aby płytki nie były bardzo śliskie. Obecnie producenci stosują piktogramy informujące o właściwościach płytek. Bez kłopotu zorientujemy się, które są przeznaczone na podłogę i antypoślizgowe.

Co to jest kalibracja
To dopuszczalne odstępstwo od nominalnego wymiaru płytki. Płytki ceramiczne najpierw są formowane, zdobione, a następnie wypalane w piecu. W procesie wypalania glinka twardnieje i staje się mniej nasiąkliwa, a płytki się kurczą. Producenci są w stanie przewidzieć, jaki będzie skurcz płytek po wyjściu z pieca, ale tylko w przybliżeniu. Odstępstwa mogą wynosić nawet do 2 mm na plus i na minus. Dlatego na opakowaniach znajduje się oznaczenie kalibracji, które informuje o możliwych różnicach wymiarów płytek. Na paczce jest podany nominalny wymiar płytki i odstępstwo od tego wymiaru: +1 to płytka o milimetr większa, –2 to płytka o dwa milimetry mniejsza. Kupując dwa rodzaje płytek, na przykład w dwóch kolorach, trzeba więc uważać – muszą mieć tę samą kalibrację. Jeśli paczka jest nieoznaczona – lepiej nie ryzykować.

Czy płytki z różnych partii będą miały identyczny odcień
Odcienie różnych partii produkcji nie zawsze są identyczne. Choć kolor jest mieszany według tej samej receptury, po wypaleniu w piecu może się minimalnie różnić odcieniem od innych partii. Na paczkach są więc również oznaczenia odcienia, czyli tonu. Jeśli zabraknie nam płytek, dokupując, upewnijmy się, że ton jest ten sam co na poprzedniej partii. Określa się go różnie – literami, cyframi – ważne jest, żeby na pudełku w rubryczce TON był dokładnie ten sam symbol.

Czy można zestawiać płytki różnych producentów

Lepiej ich nie łączyć, zwłaszcza w jednej płaszczyźnie. Zawsze będą miały inną grubość (już producenci o to dbają) i inne wymiary. Można łączyć na przykład mozaikę szklaną i gres czy inne kontrastowe materiały, trzeba się jednak liczyć z utrudnieniami przy układaniu i niedopasowaniem wymiarów. Stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem przy takich połączeniach jest zmiana kierunku układania, na przykład gres na podłodze w karo a glazura na ścianie prosto.


Jakie płytki wybrać, żeby spoiny były mało widoczne
Warto szukać płytek rektyfikowanych – (ich krawędzie są szlifowane po procesie produkcji). Mają idealnie proste krawędzie i jednolite wymiary, co pozwala układać je bezspoinowo. Niestety są dużo droższe, bo wymagają dodatkowej obróbki przy produkcji, co podnosi koszty. Można też kupić gres techniczny i dać go kamieniarzowi do oszlifowania – ale koszty będą jeszcze wyższe.

Czym się różni mozaika na siatce od mozaiki w płytkach
Mozaika na siatce to mnóstwo oddzielnych kawałków kamienia, szkła czy gresu – najpierw pracowicie pociętych, posegregowanych i oszlifowanych, następnie naklejonych na siatkę w celu ułatwienia układania. Gotowa mozaika na siatce jest droższa, bo jej produkcja jest bardziej skomplikowana. Efekt mozaiki mogą naśladować regularne nacięcia płytek większych rozmiarów Takie płytki są zdecydowanie tańsze. Drobne elementy powstają mechanicznie – maszyna robi w płytce rowki. Często te rowki nie są glazurowane i można je wypełnić fugą, tak żeby płytka wyglądała jak prawdziwa mozaika. Jednak prawdziwa zawsze jest trochę krzywa. I na tym polega jej urok...

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.