Jak naprawić podłogę na legarach. Remont


Skrzypiące, uginające się lub rozeschnięte deski to znak, że podłoga na legarach wymaga gruntownego remontu. Podpowiadamy, jak go zrobić.
UPodłogi na legarach były niegdyś bardzo popularne. Do dziś można je spotkać w wielu domach. Często jednak ich stan jest niezadowalający – wymagają odnowienia. Zazwyczaj usunięcie takiej podłogi i zrobienie wylewki samopoziomującej lub suchego jastrychu z płyt gipsowo-kartonowych albo gipsowo-włóknowych nie wchodzi w grę. Zarówno wylewka, jak i suchy jastrych są bowiem cięższe od podłogi na legarach i mogłyby zbytnio obciążać strop. Niebagatelna jest też kwestia finansowa. Remont podłogi jest tańszy niż zrobienie nowej.

Jaka powinna być

Dobrze zrobiona podłoga na legarach nie może o sobie przypominać ani skrzypieniem, ani podejrzanym uginaniem się. Poszczególne jej elementy muszą być właściwie dobrane i zmontowane.
Legary – do budowania podłóg używa się legarów sosnowych lub świerkowych. Powinny być zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Impregnat zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wilgoci i owadów. Legary nie powinny się stykać ze ścianami.
Izolacja akustyczna – między legarami układa się matę lub płyty z wełny mineralnej o małej gęstości. Wełna jest w tym przypadku izolacją akustyczną. Po ułożeniu musi wystawać na blisko 1 cm ponad legary.
Hydroizolacja – jeśli podłoga jest układana na świeżo zrobionym stropie betonowym lub gęstożebrowym, pod legarami musi się znaleźć folia paroizolacyjna. Stropy takie mogą bowiem nawet przez kilka lat od zbudowania odparowywać wodę, co doprowadziłoby do zawilgocenia legarów, wełny mineralnej, a nawet drewnianej posadzki. Folię trzeba układać również wtedy, gdy podłoga na legarach jest montowana na nowej wylewce podłogi na gruncie. Nie jest zaś konieczna na stropach mających więcej niż trzy miesiące, na stropach z wysuszonego drewna i stropach prefabrykowanych.
Nawierzchnia – najczęściej wykonuje się ją z desek podłogowych grubości 2,2-3,2 cm łączonych na wpust i wypust. Łączy się je i przybija do legarów. Można też użyć łączonych na wpust i wypust płyt OSB grubości 2 cm, które utworzą podkład pod panele, wykładzinę lub inną posadzkę. Trzeba pamiętać o tym, że między nawierzchnią a ścianami musi pozostać prawie centymetrowy odstęp umożliwiający swobodne rozszerzanie się i kurczenie drewna.
Wykończenie – jeżeli deski tworzą ostateczną warstwę podłogi, czyli posadzkę, powinno się je zabezpieczyć lakierem. Poprawi on wygląd drewna, zabezpieczy je przed zbyt szybkim ścieraniem się i sprawi, że posadzka będzie łatwiejsza do czyszczenia. Zamiast lakieru można użyć wosku lub oleju.
Listwy – maskują one szparę między posadzką z desek a ścianą. Listwy przykręca się lub przykleja do ścian, nigdy do posadzki. Gdyby je połączyć z posadzką, uwidoczniłaby się szpara między nimi a ścianą. Posadzka zmienia bowiem swoje wymiary w wyniku wahania wilgotności – kurczy się i rozszerza.

 
 Co zrobić, jeśli się ugina?

Gdy deski uginają się w jednym, dwóch miejscach podłogi, to znak, że znajdujące się pod nimi legary uległy wypaczeniu albo wysunęły się spod nich kliny. Trzeba więc usunąć w tym miejscu nawierzchnię i podkładając kliny, wypoziomować legary. Te czynności powinny w zupełności wystarczyć. Jeżeli jednak deski uginają się równomiernie w wielu miejscach, to znak, że legary są rozmieszczone w zbyt dużym rozstawie. Należy wówczas zerwać deski, dołożyć dodatkowe legary i ponownie ułożyć nawierzchnię.

 


ŚLEPA PODŁOGA

Tak zwykło się nazywać podłogę na legarach, która ma pełnić funkcję podkładu pod parkiet, mozaikę, panele lub inną posadzkę. Jej nawierzchnia może być zrobiona z desek (układanych ściśle lub ażurowo), płyt OSB lub ze sklejki. Ponieważ stanowi tylko podkład, nie musi być w żaden sposób wykańczana. Ważne natomiast, by była stabilna.
Ślepą podłogę robi się często po to, żeby wyciszyć strop i skorygować nierówności – jego lub wylewki podłogowej. Zastępuje więc wylewkę, zwłaszcza tam, gdzie strop nie powinien być nadmiernie obciążany. Wykonuje się ją czasem także po to, by zmniejszyć o kilka centymetrów wysokość pomieszczenia.

Na plastikowych klinach

Legary zawsze powinny być precyzyjnie wypoziomowane. Warto użyć w tym celu specjalnych plastikowych klinów. Kosztują one od 0,50 do 1,20 zł za sztukę, zależnie od rozmiaru.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Niemcy. Własny dom w Unii