Jak ocieplić garaż


Traktowanie samochodu jak członka rodziny i zapewnianie mu w garażu temperatury pokojowej to rozrzutność. Poza tym taka nadopiekuńczość przyspieszy korozję auta. Oszczędni mogą się zdecydować na garaż nieogrzewany lub ogrzewany do +5°C, jednak wtedy powinien on zostać odpowiednio ocieplony.Sposób ocieplenia garażu w dużej mierze zależy od tego, czy będzie on nieogrzewany, czy ogrzewany (do +5°C) oraz jak zostanie usytuowany względem domu. O tym, które miejsca powinny zostać zabezpieczone izolacją termiczną, zdecyduje to, czy garaż jest wolno stojący, dostawiony do budynku, czy wbudowany w jego bryłę.

Ściany zewnętrzne. Jeśli garaż ma być nieogrzewany, mogą pozostać nieocieplone. Aby wyglądały tak samo jak ocieplone ściany domu, trzeba je obłożyć siatką i tynkiem cienkowarstwowym. Jeżeli chcemy ogrzewać garaż, izolacja termiczna powinna być taka jak na ścianach zewnętrznych domu – aby współczynnik przenikania ciepła U ≤ 0,3 W/(m²·K).

Ściany wewnętrzne. Te znajdujące się między garażem a domem wymagają szczególnego zabezpieczenia przed wyziębianiem mieszkalnej części domu. Dlatego trzeba je ocieplać nie tylko wtedy, gdy garaż jest nieogrzewany, ale także gdy jest ogrzewany do niskiej dodatniej temperatury. Najlepsza będzie wełna mineralna, bo się nie pali i ma lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu. Najlepiej, jeśli ścianę w nieogrzewanym garażu ocieplimy co najmniej 12 cm wełny mineralnej, a w ogrzewanym do niskich temperatur dodatnich – 8 cm.
Wełnę mineralną przymocowuje się między profilami metalowego rusztu. Ocieplenie zabezpiecza się paroizolacją, aby ciepłe powietrze z wnętrza garażu zawierające parę wodną nie przedostawało się do materiału izolacyjnego (w porach wełny mogłaby się wykroplić woda i zawilgocony materiał straciłby zdolność izolacji). Tak zaizolowana ściana powinna zostać wykończona płytą gipsowo-kartonową, którą wkrętami przymocowuje się do rusztu.

Strop. To jedyna przegroda, która zawsze powinna być ocieplona, także w nieogrzewanym garażu – przynajmniej 12 albo 15 cm wełny mineralnej. Gdy poddasze jest nieużytkowe, strop jest ocieplany po to, żeby zabezpieczyć pomieszczenie przed nagrzewaniem się w lecie.
W takiej sytuacji na stropie żelbetowym albo drewnianym wystarczy rozłożyć folię paroizolacyjną, a następnie wełnę. Jeżeli poddasze jest użytkowe lub nad garażem wbudowanym w bryłę domu znajdują się pomieszczenia mieszkalne, strop trzeba ocieplić, by nie dochodziło do strat energii (nawet jeżeli garaż jest ocieplony, przy otwarciu bramy wychładza się). Wtedy wełna mocowana jest od strony garażu między profilami metalowego rusztu pod sufitem garażu i zabezpieczana folią paroizolacyjną. Całość może zostać wykończona płytą gipsowo-kartonową albo włóknowo-gipsową – ognioodporną i odporną na zawilgocenia.

Podłoga. Ocieplamy ją tylko w ogrzewanym garażu. Izolacja termiczna powinna zostać zrobiona z twardego styropianu, na przykład EPS 100 038 Dach/Podłoga (stare oznaczenie FS 20), lub wełny mineralnej o gęstości co najmniej 180-200 kg/m³, żeby mogła wytrzymać duże obciążenia. W każdej sytuacji istotne jest odpowiednie ułożenie warstw podłogi – aby bez ryzyka jej zniszczenia można było wjechać do garażu. Na około 20-centymetrową warstwę zgęszczonego piasku powinna zostać położona warstwa chudego betonu – 10 cm.
Następnie izolacja przeciwwilgociowa (folia lub papa izolacyjna). Potem należy położyć izolację termiczną – około 8 cm styropianu – i na koniec zrobić wylewkę betonową o grubości 6 cm. Jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie podłogi wełną mineralną, przed zrobieniem wylewki trzeba koniecznie położyć jeszcze warstwę izolacji przeciwwilgociowej, ponieważ w innym wypadku wełna ściągnęłaby wodę zarobową z betonu.

Wejście do budynku z garażu. Zarówno w garażu nieogrzewanym, jak i ogrzewanym do niskiej dodatniej temperatury trzeba zamontować drzwi zewnętrzne (ocieplone) chroniące przed wymianą ciepła między pomieszczeniami, w których różnica temperatury w zimie może wynosić nawet 40°C.

Brama garażowa. Tylko wtedy może być nieocieplona, gdy garaż jest nieogrzewany. W ogrzewanym zawsze trzeba zamontować bramę ocieplaną, która nie pozwoli na wyziębianie się garażu.

Jakie mogą być straty ciepła przez ścianę między domem a nieogrzewanym garażem (Piotr Laskowski, instalator)

Straty ciepła przez ścianę (q) są wprost proporcjonalne do współczynnika izolacyjności cieplnej tej ściany (U), jej powierzchni (A) i różnicy temperatury w pomieszczeniach, które rozdziela (Δt).
Jeśli ściana jest nieocieplona, jej współczynnik U wynosi prawdopodobnie nie więcej niż 1,2 W/(m²·K) (na przykład mur z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm). Zatem w najgorszym przypadku, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie do -20°C, a w domu będzie utrzymywana temperatura +20°C, przez ścianę o powierzchni 10 m² do nieogrzewanego garażu będzie uciekać ciepło w ilości:
   q = 1,2 · 10 · 40 = 480 W.
Jeśli w garażu utrzymywana jest temperatura +5°C, przez tę samą nieocieploną ścianę przenika:
   q = 1,2 · 10 · 15 = 180 W.
Jeżeli ścianę ocieplimy na przykład wełną mineralną grubości 12 cm, współczynnik U ściany obniży się do 0,23 W/(m²·K).
Straty ciepła wyniosą odpowiednio:
- dla garażu nieogrzewanego
   q = 0,23 · 10 · 40 = 92 W,
- dla garażu, w którym utrzymywana jest temperatura do +5°C
   q = 0,23 · 10 · 15 = 34,5 W.
Koszt 1 kWh energii to 0,10-0,35 zł w zależności od nośnika (węgiel, gaz, olej, prąd). Jeśli w garażu jest utrzymywana temperatura +5°C, w wyniku ocieplenia ściany z każdą godziną oszczędzamy 0,15 kW energii, czyli od 0,015 do 0,053 zł.
Zakładając, że zaizolowanie wełną mineralną ściany o powierzchni 10 m² kosztuje 660 zł, przy obecnych cenach energii pieniądze zainwestowane w takie ocieplenie zwrócą się po mniej więcej trzech latach w przypadku ogrzewania elektrycznego, a najpóźniej po 11 latach, jeśli ogrzewamy dom węglem. Dlatego z pewnością warto podczas budowy domu przeznaczyć tę stosunkowo niewielką kwotę na dodatkowe docieplenie, żeby później płacić mniej za coraz droższą energię.


Uwaga! Gdy garaż jest zagłębiony, można zastosować mniejszą o kilka centymetrów warstwę ocieplenia na tej części ścian, która znajduje się poniżej poziomu gruntu. Jest to jednak nieopłacalne, ponieważ oszczędności na materiale izolacyjnym byłyby mniejsze niż wzrost kosztów robocizny spowodowany wykańczaniem ściany z uskokami. W tym przypadku cieńszą warstwę izolacji termicznej można zastosować jedynie na podłodze – 4 cm twardego styropianu.

Warto wiedzieć

- Zbyt wysoka temperatura w garażu przyspieszy korozję samochodu, dlatego lepiej, gdy garaż jest nieogrzewany lub ogrzewany do temperatury +5°C.
- Strop to jedyne miejsce, które powinno być ocieplone w każdym garażu, żeby zabezpieczyć pomieszczenie przed nagrzewaniem się w lecie.
- Wewnętrzne ściany garażu i strop lepiej ocieplać wełną mineralną, która jest niepalna i ma lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu.
- Izolacja z wełny mineralnej musi zostać zabezpieczona paroizolacją, aby powietrze z wnętrza garażu zawierające parę wodną nie przedostawało się do materiału izolacyjnego. Zawilgocona wełna traci zdolność izolacji.
- Izolację termiczną podłogi najlepiej zrobić z twardego styropianu, na przykład EPS 100 038 Dach/Podłoga, lub wełny mineralnej o gęstości co najmniej 180-200 kg/m³ – by mogła wytrzymać duże obciążenia i aby podłoga nie popękała.
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi