Jak ocieplić poddasze


Poddasze użytkowe wymaga ocieplenia połaci dachowych, ścianek kolankowych i sufitu. Musi to być zrobione starannie i zgodnie ze sztuką, w przeciwnym razie zimą na poddaszu będzie panował chłód, a latem zamieni się ono w saunę.kiedy rozpocząć ocieplanie? Ocieplanie poddasza rozpoczyna się, gdy konstrukcja dachu, jego pokrycie i wiatroizolacja są już gotowe. Do pracy można przystąpić równocześnie z wykańczaniem pozostałych pomieszczeń albo odłożyć ją na inny, nawet dość odległy, termin. Połacie mogą bowiem pozostać przez dłuższy czas nieocieplone, pod warunkiem jednak że na stropie ostatniej kondygnacji ułoży się odpowiednio grubą warstwę materiału termoizolacyjnego.
Przed rozpoczęciem prac ociepleniowych na poddaszu starego domu koniecznie trzeba sprawdzić stan więźby oraz szczelność pokrycia dachowego i dokonać ewentualnych napraw.

Co będzie potrzebne?

Należy przygotować odpowiednią ilość wełny mineralnej lub innego materiału termoizolacyjnego, folię paroizolacyjną, taśmy izolacyjne, a także zszywki do mocowania folii oraz gwoździe i drut wiązałkowy. Niezbędny będzie też ostry nóż, najlepiej przeznaczony do cięcia wełny, młotek oraz zszywacz budowlany.

Wełna mineralna. Do ocieplania poddasza świetnie nadaje się wełna mineralna (skalna lub szklana). Jest to wciąż najpopularniejszy materiał wykorzystywany do tego celu, choć można też użyć styropianu lub płyt i mat z włókien drzewnych. Pozycję lidera wełna zawdzięcza przede wszystkim swej sprężystości, co przy montażu ocieplenia między krokwiami dachowymi jest szczególnie ważną cechą.
Skosy poddasza ociepla się lekkimi płytami lub matami o gęstości od 10 do 55 kg/m³ (maty są nieco tańsze niż płyty). Można też użyć wełny połączonej jednostronnie z folią aluminiową. Okładzina taka po uszczelnieniu taśmą będzie pełnić funkcję paroizolacji, więc nie trzeba już stosować tradycyjnej folii paroizolacyjnej.

Łaty drewniane. Zazwyczaj niezbędna grubość wełny przekracza grubość krokwi i wtedy na krokwiach trzeba zrobić tak zwane nadbitki zwiększające ich wysokość. Lepszym rozwiązaniem jest jednak przymocowanie prostopadle do krokwi drewnianego rusztu, między którego elementami umieści się dodatkową warstwę wełny. Ruszt i nadbitki robi się z drewnianych łat lub profili stalowych. Łaty powinny być zaimpregnowane, tak jak cała konstrukcja dachowa.

Folia paroizolacyjna. Na ogrzewanym, zamieszkanym poddaszu w mniejszej lub większej ilości gromadzi się para wodna. Najwięcej jest jej oczywiście w łazienkach, pralniach i suszarniach. Jej nadmiar jest usuwany przez kanały wentylacyjne lub otwarte bądź rozszczelnione okna. Część pary stara się przeniknąć przez połać dachu. Gdy jest jej zbyt dużo, a połać dachu nie jest odpowiednio wentylowana, para może się skroplić w wełnie i spowodować jej zawilgocenie – pogarsza to jej właściwości izolacyjne. Aby ograniczyć przenikanie pary przez dach, ocieplenie połaci zabezpiecza się dodatkowo jedną warstwą folii paroizolacyjnej.
Paroizolację robi się z przezroczystych folii polietylenowych, folii metalizowanych, folii zbrojonych włóknem szklanym bądź siatką polietylenową lub folii połączonych z włókniną polipropylenową. Wszystkie one dobrze spełniają swoje zadanie. Folie metalizowane mają ponadto zdolność odbijania promieniowania cieplnego. Zwiększają więc izolacyjność cieplną połaci dachu.

Taśmy izolacyjne. Wszystkie miejsca łączenia folii paroizolacyjnej muszą być uszczelnione. Stosuje się do tego jedno- lub dwustronnie przylepne taśmy.
Przy ocieplaniu poddasza, a zwłaszcza przy wykonywaniu izolacji cieplno-akustycznej stropu, przydadzą się taśmy izolacyjne – filcowe lub poliuretanowe. Odizolują one w pewnym stopniu podłogę od ścian lub inych elementów konstrukcyjnych i w ten sposób ograniczą przenoszenie się drgań, a więc i hałasu.

Ile wełny na poddasze?

Przed kupnem wełny trzeba zmierzyć powierzchnię połaci i sufitu na poddaszu, które mają być ocieplone. Należy też obliczyć powierzchnię wszystkich krokwi oraz płatwi.
Od powierzchni połaci i sufitu odejmuje się powierzchnię krokwi i jętek.
Do tego trzeba dodać około 10% (ilość materiału w zapasie).
Teraz pozostaje sprawdzić, jak gruba ma być wełna. Płyty i maty mają grubość od 5 do 22 cm. Zazwyczaj nie da się uzyskać wymaganej grubości ocieplenia, stosując tylko jedną warstwę wełny. Krokwie mają bowiem około 16 cm wysokości i po odliczeniu 3 cm na przestrzeń wentylowaną pozostaje miejsce na 13 cm ocieplenia. Trzeba więc zrobić nadbitkę i ułożyć wełnę w dwóch warstwach o różnej grubości, by łączne ocieplenie mieściło się w przedziale 20-25 cm.
Znając potrzebną grubość obu warstw wełny i powierzchnię przeznaczoną do ocieplenia, można zamówić odpowiednią ilość  płyt lub mat. Nie jest to trudne, bo na opakowaniu wełny podana jest jej objętość w metrach sześciennych oraz informacja o tym, ile metrów kwadratowych da się nią pokryć. Jeśli więc potrzeba 100 m² wełny, a opakowanie zawiera taką ilość, z której da się zrobić 10 m² jednowarstwowego ocieplenia, należy kupić 10 opakowań. Ilość wełny potrzebnej do wykonania ocieplenia w poprzek krokwi wylicza się podobnie, z tym że od ogólnej powierzchni nie odejmuje się zsumowanych powierzchni krokwi i płatwi.
Najłatwiej jest obliczyć ilość materiału do izolacji akustycznej stropu żelbetowego. Wystarczy bowiem zmierzyć powierzchnię podłogi i zamówić odpowiednią ilość styropianu o danej grubości. Przy wyliczaniu, ile potrzeba wełny na strop drewniany, od powierzchni podłogi odejmuje się zsumowaną powierzchnię belek stropowych.

Warto pamiętać

- Współczynnik przenikania ciepła U dla połaci dachowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 W/(m²·K). Zapewni to poprawnie ułożona wełna mineralna o grubości od 20 do 25 cm (zależnie od jej rodzaju i sposobu ułożenia).
- Szerokość materiału termoizolacyjnego trzeba dobierać tak, by była ona jak najbardziej zbliżona do rozstawu krokwi.
- Ponieważ wełna jest materiałem pylącym, prace ociepleniowe należy wykonywać w rękawicach, masce i okularach ochronnych. Dobrze też założyć wygodny kombinezon roboczy.
- Po rozpakowaniu paczki z matą wełnianą trzeba poczekać kilka minut, aż całkowicie się rozpręży, i dopiero przystąpić do ocieplania.
- Wełny nie powinno się ciąć piłą elektryczną ani nożycami – może to zniszczyć jej strukturę. Do cięcia można używać piły ręcznej lub ostrego noża.
- Wciskanie wełny na siłę między krokwie także może spowodować uszkodzenie jej struktury lub pogorszenie właściwości izolacyjnych.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi