Jak odmłodzić ligustr


Kupiłam działkę otoczoną starym żywopłotem z ligustru. Na górze jest gęsty, ale dół tworzą zdrewniałe, łysawe gałęzie. Czy pomoże przycięcie roślin (na jakiej wysokości), żeby były gęste od samego dołu? Kiedy najlepiej to zrobić? 
Żywopłot z ligustru można odmłodzić poprzez jego radykalne przycięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną, 20 cm nad ziemią. Cięcie pobudzi do rozwoju pąki, z których wyrosną nowe pędy. W roku poprzedzającym odmładzanie żywopłotu należy go wzmocnić nawozami wieloskładnikowymi (na przykład Azofoską). W kolejnych latach rośliny przycina się tak jak w nowo założonym żywopłocie: młode pędy skraca się o połowę, a gdy krzewy się zagęszczą – o jedną trzecią. Gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, można skracać prawie całe przyrosty, pamiętając o prawidłowym ukształtowaniu żywopłotu. Jego szczyt powinien być węższy od podstawy. Dzięki temu światło będzie docierało do dolnych partii krzewów, co spowoduje ich równomierne zagęszczenie. Poza tym cięcie żywopłotu w stożek zapobiegnie jego uszkodzeniom przez wiatr, a zimą przez zalegający na gałęziach śnieg.
 

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty