Jak ogrzać tani dom?


Ci, którzy chcą wybudować szybko, tanio i niekoniecznie na całe życie, często decydują się na dom w technologii szkieletowej. Kiedy przychodzi pora na ogrzewanie, zastanawiają się, co wybrać, aby instalacja nie była droższa od... samego domu.


Do ogrzewania niewielkich, ale nowoczesnych i bardzo ciepłych domów nawet w czasie silnych mrozów wystarczy niewielka ilość ciepła. Niepotrzebne są ani duże grzejniki, ani kotły o dużej mocy. Nie warto inwestować w drogie i skomplikowane instalacje grzewcze. Z taką sytuacją mamy do czynienia w domach budowanych w technologii szkieletowej, które z założenia mają być proste i tanie. Nie buduje się ich z myślą o przyszłych pokoleniach i warto o tym pamiętać także przy wyborze sposobu ogrzewania. Bo czy inwestycja, która zacznie przynosić oszczędności dopiero po kilkudziesięciu latach, ma sens?

Powietrze w fundamencie

W domach szkieletowych sprawdzają się systemy grzewcze, w których nośnikiem ciepła jest powietrze. Odmianą takiego ogrzewania jest tak zwany fundament grzewczy, czyli rodzaj ogrzewania podłogowego.
W płycie fundamentowej są zatopione blaszane kanały wentylacyjne tworzące zamknięte pętle. Każda z nich przechodzi przez agregat składający się z nagrzewnic i wentylatora wymuszającego cyrkulację powietrza w kanałach. Jeden agregat obsługuje kilka pętli i może być wyposażony w dwie lub cztery nagrzewnice. Jeśli każda z nich będzie miała osobny termostat, powstaną cztery niezależne obiegi z osobną regulacją temperatury. Pozwoli to na przykład utrzymywać wyższą temperaturę w łazience lub salonie i jednocześnie nie ogrzewać pomieszczeń czasowo nieużywanych.
Powietrze jest podgrzewane w agregacie do temperatury 28°C i krążąc w kanałach zatopionych w betonie, przekazuje mu ciepło. Płyta fundamentowa ogrzewa więc dom od spodu. Powierzchnia grzejnika (fundamentu) jest duża, ale ma niewysoką temperaturę, co jest korzystne dla organizmu człowieka. Podobnie jak charakterystyczny dla tego sposobu ogrzewania rozkład temperatury – najcieplej wokół nóg, chłodniej wokół głowy.
Układ rur w fundamencie musi być dobrze przemyślany, aby do wszystkich pomieszczeń była dostarczana odpowiednia ilość ciepła. Po wykonaniu projektu nie można dowolnie zmieniać ich przebiegu. Również zmiany materiałów budowlanych w stosunku do projektu mające wpływ na zmianę strat ciepła domu są po zrobieniu fundamentu niedopuszczalne. Jeśli zdecydujemy się na nie przed wykonaniem fundamentu, musimy poinformować o tym projektanta instalacji grzewczej, aby mógł uwzględnić je w projekcie.

Gaz czy prąd?

Agregat może być wyposażony w nagrzewnice wodne albo elektryczne. Zainstalowanie nagrzewnicy wodnej ma sens w domach, w których będzie zamontowany kocioł c.o. Koszt uzyskania ciepła z paliw stałych i płynnych jest wprawdzie niższy niż koszt ogrzewania energią elektryczną, za to w pierwszym wypadku konieczne jest wykonanie kotłowni, na którą trzeba wydać przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt doprowadzenia gazu lub wybudowania magazynu paliwa. Agregat z nagrzewnicą elektryczną wymaga jedynie doprowadzenia kabla elektrycznego.

Jak zacznie, nie może przestać
Fundamentowa płyta grzewcza ma dużą bezwładność cieplną. Po rozgrzaniu przez kilka godzin pozostaje ciepła. Jeśli się wybierze ogrzewanie elektryczne, można więc korzystać z tańszej, tak zwanej drugiej taryfy.
Płyta nagrzana w nocy w dzień oddaje zakumulowane ciepło do pomieszczenia. W tych porach dnia, kiedy prąd jest droższy, grzałki włączają się rzadko lub wcale. To umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji, ale jednocześnie sprawia, że trudno jest regulować temperaturę w pomieszczeniu. Gdy zrobi się za gorąco, nie można nagle wyłączyć ogrzewania. Rozgrzana płyta oddaje ciepło, czy tego chcemy, czy nie.

Będzie działać, nawet kiedy się rozpadnie

Wszelkie instalacje ukryte w niedostępnych miejscach (na przykład pod podłogą lub w ścianach) budzą obawy użytkowników. Każdy się zastanawia, czy są wystarczająco trwałe i co będzie, kiedy coś się zepsuje. W przypadku fundamentu grzewczego w betonie są zatopione jedynie blaszane kanały, w których krąży powietrze. Właściwie można je potraktować jako szalunek, bowiem po stwardnieniu betonu powietrze mogłoby równie dobrze krążyć w kanałach wykonanych tylko z betonu. Dlatego nie trzeba się przejmować trwałością blaszanych kanałów. Instalacja będzie działać bez problemu, nawet gdy skorodują.
Wszystkie elementy mechaniczne i elektryczne znajdują się w jednej obudowie, którą umieszcza się w zagłębieniu fundamentu. Od góry całość jest zakryta łatwo zdejmowaną pokrywą. Jeśli zajdzie taka potrzeba, da się bez trudu wyjąć z zagłębienia całe urządzenie. Czynności serwisowe można jednak wykonać również bez demontowania go.

W domu dwukondygnacyjnym

Fundament grzewczy najlepiej sprawdza się w domach parterowych, ogrzewa bowiem bezpośrednio wszystkie pomieszczenia. Jednak projektanci zapewniają, że ciepłe powietrze, unosząc się, ogrzeje także pomieszczenia na wyższej kondygnacji. Warunek: trzeba umożliwić jego swobodny przepływ. Bardzo ważne jest więc staranne zaprojektowanie wnętrza i skutecznego systemu wentylacji (najlepiej z odzyskiem ciepła). Na pewno trzeba pozostawić otwartą przestrzeń nad salonem i wybudować nad nim antresolę, z której będzie się wchodziło do pomieszczeń na górnej kondygnacji. Wszelkie podziały utrudnią rozchodzenie się ciepła. Użytkownicy domów ogrzewanych w ten sposób zwracają uwagę na to, że zamknięcie drzwi do pokoju na poddaszu powoduje bardzo szybkie jego wychłodzenie. Dlatego w naszym klimacie nie można zrezygnować z dodatkowych urządzeń grzewczych na wyższej kondygnacji. Być może trzeba będzie z nich korzystać jedynie w czasie dużych mrozów, ale na pewno prędzej czy później się przydadzą.

Czym ogrzać wyższą kondygnację?

Ten, kto zdecyduje się na ogrzewanie elektryczne, nie będzie miał problemu z wyborem sposobu ogrzewania wyższych kondygnacji. Naturalnie powinno ono być także elektryczne.
Ci, którzy wybiorą agregat z nagrzewnicą wodną i kocioł, mają dwie możliwości: górę domu ogrzewać grzejnikami c.o. zasilanymi przez kocioł albo zainstalować tam grzejniki elektryczne.
W pierwszej chwili może się wydawać, że to drugie rozwiązanie nie ma sensu. Po co wybierać drogie ogrzewanie prądem, jeśli w domu i tak jest czynna kotłownia? Zastanówmy się jednak. Na parterze jest ogrzewanie podłogowe działające na nieco innej zasadzie niż ogrzewanie grzejnikowe. Aby uniknąć problemów z regulacją takiego hybrydowego systemu, należałoby wykonać dwa niezależne obiegi grzewcze, a to znacznie komplikuje instalację c.o., a przede wszystkim bardzo podnosi jej koszt. Ponadto trzeba rozprowadzić rury z wodą po całym domu i kupić wcale nietanie grzejniki, które nie dość, że zajmują miejsce, to jeszcze są wątpliwą ozdobą. Wstawienie na górę tanich przenośnych grzejników elektrycznych (na przykład olejowych) podłączanych do gniazdek jest i tańsze, i prostsze.
Takie rozwiązanie z pewnością można polecić do domów, których mieszkańcy większość czasu spędzają na parterze lub nie boją się chłodu w sypialni i wolą mieć w niej 16°C i przykrywać się pierzyną, niż 25°C i otwierać okna.

Przyda się kominek
Zaleca się, aby uzupełnieniem powietrznego ogrzewania podłogowego był kominek. Za każdym razem, kiedy się w nim rozpali, termostat zamontowany w kanale powietrznym wyłączy nagrzewnicę.
Kominek będzie ogrzewał dom nie tylko w tradycyjny sposób – bezpośrednio lub przez system DGP – ale także za pośrednictwem fundamentu grzewczego. Wystarczy tylko podczas budowy fundamentu wyprowadzić fragment pętli grzewczej ponad podłogę i przeprowadzić ją przez obudowę wkładu.
Powietrze ogrzane w kominku popłynie do agregatu i za pośrednictwem skrzynki rozdzielczej dostanie się do wszystkich pętli grzewczych.

Co lepsze?

Czy fundament grzewczy jest lepszy od popularnego u nas ogrzewania podłogowego? Na pewno ma przewagę nad ogrzewaniem wodnym – nie grożą mu przeciek ani zamarznięcie. Pewne ryzyko występuje w przypadku agregatu z nagrzewnicami wodnymi, które trzeba połączyć rurami z kotłem c.o. Dlatego instalację należy tak rozplanować, aby kocioł i agregat znajdowały się jak najbliżej siebie. Wtedy łatwiej będzie rozprowadzić rury i ryzyko przecieku będzie mniejsze. Nad ogrzewaniem podłogowym elektrycznymi kablami lub matami fundament grzewczy nie ma już aż takiej przewagi. Niektórzy boją się zmiennych pól elektro-magnetycznych, jakie rzekomo wytwarzają elektryczne kable lub maty. W przypadku kanałów powietrznych z pewnością one nie występują.
Awarie wentylatorów wymuszających ruch powietrza w kanałach są bardzo rzadkie, a niewielka prędkość ruchu sprawia, że instalacja pracuje bezszmerowo, zatem ogrzewanie powietrzne jest równie niezawodne i ciche jak inne systemy ogrzewania podłogowego.

Nie tylko do taniego domu

Ogrzewanie powietrzne w fundamentowej płycie grzewczej to doskonałe rozwiązanie w wypadku taniego domu. Nie znaczy to jednak, że nie poleca się go do domu luksusowego i bardzo solidnego. Jest tak samo odpowiednie jak inne, bardziej popularne systemy grzewcze. Jest równie (a może nawet bardziej) trwałe, a elementy ulegające zużyciu można bez kłopotu wymienić. W wersji z nagrzewnicami wodnymi jego eksploatacja nie jest droższa niż innych wodnych systemów. Do ogrzewania domu o dużej powierzchni potrzeba co najmniej dwóch agregatów (moc jednej nagrzewnicy wodnej to maksymalnie 4,5 kW, a elektrycznej 1000 lub 1500 W). Nie powoduje to jednak nadmiernej komplikacji systemu. Nie ma również problemu z zasilaniem nagrzewnic wodnych pompą ciepła.

RELACJA Z BUDOWY
Zrobiliśmy zdjęcia podczas budowy fundamentu grzewczego przeznaczonego pod dom bliźniaczy o powierzchni użytkowej 2 x 113 m² wznoszony w technologii szkieletowej. Koszt zestawu z nagrzewnicami wodnymi do połowy bliźniaka wyniósł około 5000 zł (bez kotła i wyposażenia kotłowni), a wykonanie płyty grzewczej – 20 000 zł. Poddasze użytkowe będzie ogrzewane grzejnikami elektrycznymi.

Pamiętaj o ciepłej wodzie
Ciepło jest potrzebne w domu nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
O ile można zmniejszyć straty ciepła budynku, odpowiednio go docieplając, o tyle trudno obniżyć zapotrzebowanie na ciepło do przygotowywania c.w.u. Chyba że zmniejszy się jej zużycie, ale nas nie interesują oszczędności kosztem wyrzeczeń. Dlatego nawet jeżeli straty ciepła domu są tak małe, że aby go ogrzewać, nie opłaca się inwestować w kotłownię, warto uwzględnić zużycie energii na podgrzanie wody użytkowej. Może się bowiem okazać, że bardziej się opłaca wybrać ogrzewanie powietrzne z nagrzewnicą zasilaną wodą z kotła gazowego, który jednocześnie będzie przygotowywał ciepłą wodę użytkową.
Inaczej będzie w okolicy, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Gaz płynny i olej opałowy są od niego droższe i bardziej kłopotliwe w eksploatacji, choćby ze względu na konieczność magazynowania. W takiej sytuacji ogrzewanie elektryczne może być lepszym rozwiązaniem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi