Jak polepszyć wygląd tynku?


Na niedawno układanych tynkach wewnętrznych pojawiły się zgrubienia, a niektóre z nich wyraźnie odeszły od ściany, niszcząc jej gładką fakturę. Wiem, że tynkarze nie moczyli wapna przed przygotowaniem zaprawy – czy to może być przyczyna kłopotów? Jak sobie z tym poradzić?

Nawet jeśli do przygotowania zaprawy tynkarskiej używa się wapna hydratyzowanego – a więc gaszonego – zgodnie z zaleceniami normy powinno się je wcześniej namoczyć.
Zaleca się 24-godzinne moczenie, ale dla większej pewności, że niezgaszone cząstki wapna ostatecznie się zgaszą, warto przedłużyć moczenie do 36 godzin. Ustrzeże to przyszłego mieszkańca tynkowanego pomieszczenia przed sytuacją, kiedy już użytkując całkowicie wykończone pomieszczenie, dostrzeże na wymalowanej powierzchni ściany pojawiające się zgrubienia. Naprawienie tej usterki wymaga usunięcia spęczniałej i odspajającej się zaprawy.
Na powierzchni tynku powstaną niewielkie otwory, które trzeba oczyścić z resztek luźnej zaprawy i zaszpachlować, a następnie całą ścianę ponownie pomalować. Niestety, podobne zgrubienia (średnicy 0,5-1 cm) mogą pojawić się w innych miejscach i będą wymagały takiej samej naprawy.
W pomieszczeniach, w których podłoga jest jeszcze niewykończona, najlepiej mocno zmoczyć otynkowane ściany. Dopiero gdy to nie pomoże, trzeba skuć tynk i ułożyć nowy, do przygotowania którego należy użyć namoczonego wapna hydratyzowanego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi