Jak postawić ścianę z pustaków szklanych


Zamiast typowej ściany działowej można postawić ścianę z pustaków szklanych, która dzieli pomieszczenia, ale jednocześnie przepuszcza światło. Sposobów na jej wybudowanie jest kilka. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak uzyskać zaplanowany efekt.


 Cechy pustaków

Decydując się na ścianę z pustaków szklanych, warto wziąć pod uwagę ich parametry techniczne.

Przepuszczalność światła. Jest inna dla pustaków bezbarwnych, matowanych jedno- lub dwustronnie, kolorowych, inna dla barwionych w masie (matowanych lub nie) czy powierzchniowo. Najwięcej światła przepuszczają pustaki bezbarwne – 75-80%, kolorowe w zależności od barwy i stopnia nasycenia koloru 50-70% (barwione w masie 65%, a barwione powierzchniowo około 55%).

Dźwiękoszczelność. Pustak to jedyny materiał budowlany, który łączy jednocześnie wysoki stopień dźwiękoszczelności i przenikania światła. Wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 dla ściany z pustaków wynosi 40-45 dB. Dla porównania: według normy w standardzie podstawowym wskaźnik RA1 dla ściany działowej między pokojami powinien wynosić minimum 30 dB, w standardzie podwyższonym – 40 dB; zaś między pokojem a łazienką w standardzie podstawowym – 35 dB, a w podwyższonym – 45 dB.

Wytrzymałość na ściskanie. Zgodnie z obowiązującą normą nie powinna być mniejsza niż 1,5 MPa. Produkowane obecnie pustaki są bardziej wytrzymałe – ich minimalna wytrzymałość na ściskanie to 6 MPa. 

Wymiary, rodzaje i ceny

Pustaki mają znormalizowane wymiary. Są na ogół kwadratami o wymiarach 19 x 19 cm i grubości 8 lub 10 cm oraz 24 x 24 cm i grubości 8 cm lub prostokątami – 24 x 11,5 cm lub 19 x 9 cm i grubości 8 cm. Można także zamówić inne wymiary i kształt, na przykład heksagonalny (sześciokątny), narożny, ze ściętymi czy z zaokrąglonymi krawędziami. Najpopularniejsze desenie to: chmurka, fala, krople deszczu, prążki.

Wielkość ściany a liczba pustaków

Szerokość i wysokość ściany musi być tak przewidziana, aby stanowiła wielokrotność wielkości pustaka wraz ze spoiną lub z listwą. Warto wiedzieć, że na 1 m² ściany mieści się 25 pustaków o wymiarach 19 x 19 cm, 16 pustaków 24 x 24 cm, 50 pustaków 19 x 9 cm lub 32 pustaki 24 x 11,5 cm. Spoiny lub listwy między pustakami w zależności od sposobu łączenia mogą mieć szerokość od 3 do 15 mm.

Jak montować ściany?

Metod łączenia pustaków jest kilka:
- tradycyjna – na zaprawę cementową;
- bezzaprawowa – z profilami drewnianymi, z PCW lub aluminiowymi;
- mieszana – z profilami z PCW i zaprawą.
Podczas wznoszenia ścian należy pamiętać o tym, że:
- nie powinny przenosić żadnych obciążeń, dlatego muszą być oddylatowane od przylegających do nich ścian, podłóg i sufitów – w przeciwnym razie ulegną wypaczeniu, a pustaki pęknięciu;
- powinny być mocowane co najmniej do dwóch płaszczyzn, na przykład do podłogi i ściany lub podłogi i sufitu, a przy maksymalnych wymiarach nawet do trzech: podłogi, ściany i sufitu lub ściany, podłogi i ściany.

Pustak szklany czy luksfer

Pustaki szklane nazywa się potocznie luksferami. Warto wiedzieć jednak, że chętnie stosowane przez architektów w latach 60. luksfery były kształtkami pełnymi o słabej odporności, izolacyjności cieplnej i akustycznej. Wykorzystywane w blokach, budynkach przemysłowych, rzadko w budownictwie jednorodzinnym były jedynie bezbarwne lub zielonkawe.
Produkowane dzisiaj pustaki szklane (zwane też kształtkami) są zgrzewane z dwóch wytłoczonych części, między którymi znajduje się pustka powietrzna. Taka budowa gwarantuje lepszą niż w luksferach przepuszczalność światła i wytrzymałość. Pustaki szklane cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, szczególnie że wyróżniają się coraz ładniejszymi kolorami i deseniami. Łatwiej je także samodzielnie montować.


Do murowania pustaków używa się gotowej zaprawy cementowej lub przygotowuje się ją samemu z cementu, piasku kwarcowego, wody i dodatków polepszających jej urabialność (plastyfikatorów). Jeżeli spoiny mają być kolorowe, wystarczy użyć zwykłej szarej zaprawy, a później fugować. Biała zaprawa nie wymaga dodatkowego fugowania.
Do zbudowania konstrukcji potrzebne są: stalowa rama obwodowa, pręty i drabinki zbrojeniowe oraz krzyżyki dystansowe. Ściana na zaprawie może mieć maksymalnie wysokość 3 m i szerokość 4 m. Możliwa jest także większa powierzchnia, jeśli zrobi się żebra rozdzielcze.

Uwaga! W ścianach o powierzchni do 1,5 m² zbrojenie nie jest konieczne.

Zalety ściany:
- jest mocna i trwała,
- fugowanie nie jest konieczne,
- może mieć dużą powierzchnię,
- może być łukowa,
- nadaje się do wszystkich pomieszczeń (także kabin prysznicowych).

Wady ściany:
- „brudny” montaż,
- masywny wygląd,
- długi czas montażu,
- długi czas utwardzania,
- trudno wymienić pojedyncze pustaki.

Podzielić, doświetlić, powiększyć (Jolanta Godlewska, architekt)

Pustaki szklane są stosowane zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu. Wypełniają otwory, dzielą pomieszczenia. Doświetlają wnętrza pozbawione dopływu naturalnego światła: ciemne korytarze, wiatrołapy, łazienki, klatki schodowe, dzięki czemu pomieszczenia te stają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Powstają z nich przegrody tworzące ściany działowe. Ściany z pustaków mogą też pełnić funkcję obudowy elementów wnętrza: kabiny prysznicowej, wanny, barku w kuchni. W porównaniu z pełną ścianą ta z przejrzystych pustaków wygląda lżej i sprawia, że zagospodarowana przestrzeń wydaje się większa. Wykorzystywane obecnie technologie montażu pustaków szklanych pozwalają stosować je również w stropach i podłogach, a także stawiać ściany o nieregularnym kształcie. Bogaty wybór materiału konstrukcyjnego ułat-wia dopasowanie ściany do wystroju i wyposażenia wnętrza.

Są to gotowe zestawy do samodzielnego montażu. Profile mogą być z naturalnego drewna sosnowego, ale lepsze jest twardsze drewno, na przykład dębowe lub egzotyczne iroko. Stosuje się też materiały drewnopochodne, na przykład z płyt MDF z okleinami w kolorze buku, dębu, olchy czy wiśni. Konstrukcja wymaga użycia jedynie specjalnych zaczepów lub kątowników, które po zmontowaniu całości są niewidoczne. Do montowania pustaków stosuje się natomiast poziome i pionowe łączniki, które zastępują spoinę. Taka konstrukcja nadaje się tylko do prostych ścian działowych wewnątrz pomieszczeń nienarażonych na wilgoć. Największa możliwa wielkość ściany – 3 x 3 m.

Zalety ściany:
- bez zaprawy, więc nie ma prac mokrych,
- nie wymaga fugowania,
- łatwa do samodzielnego montażu,
- lekka i niemasywna,
- harmonizuje z drewnianymi elementami wystroju wnętrza,
- łatwa wymiana uszkodzonych pustaków.

Wady ściany:
- nie może być łukowa,
- jedynie do pomieszczeń suchych,
- ograniczone wymiary,
- kosztowna.

Niektóre firmy produkują gotowe zestawy montażowe, w skład których obok podstawowych elementów rusztu, takich jak profile pionowe i poziome oraz łączniki, wchodzi także specjalny klej, a nawet pustaki w ilości potrzebnej do wykonania ściany o konkretnych wymiarach. Profile z PCW są wyżłobione w taki sposób, że między pustakami powstaje spoina wymagająca fugowania. Maksymalne wymiary ściany – wysokość około 3 m, szerokość około 1,50 m. Ze względu na małą stabilność ściana o maksymalnych wymiarach powinna być mocowana do trzech płaszczyzn (podłoga – ściana – sufit).

Zalety ściany: - bez zaprawy, więc nie ma prac mokrych,
- lekka i niemasywna,
- łatwa w montażu,
- do wszystkich pomieszczeń (także kabin prysznicowych).

Wady ściany:- nie może być łukowa,
- mniej stabilna,
- ograniczone wymiary ze względuna mniejszą stabilność,
- profile tylko białe,
- wymaga fugowania.

Główna rama obwodowa jest zawsze aluminiowa, natomiast płaskowniki zbrojeniowe mogą być stalowe lub aluminiowe. W niektórych rozwiązaniach dodatkowe elementy wykonane są z innych materiałów.
Rama aluminiowa jest dostępna w różnych kolorach. Istotnym elementem systemu są przekładki montażowo-dystansowe z poliamidu w postaci klipsów, a także aluminiowe lub stalowe płaskowniki układane co drugą spoinę. Maksymalna wielkość ściany w pionie lub poziomie może wynosić 3,5 m. Możliwe są większe powierzchnie pod warunkiem użycia dodatkowych prętów wzmacniających układanych poziomo. Do usztywnienia i wykończenia konstrukcji stosuje się fugę silikonową.

Zalety ściany:
- bez zaprawy, więc nie ma prac mokrych,
- lekka i niemasywna,
- do wszystkich pomieszczeń (także kabin prysznicowych),
- różne kolory ramy,
- łatwa wymiana uszkodzonych pustaków.

Wady ściany:
- nie może być łukowa,
- wymaga fugowania,
- kosztowna.


Jest mocna, trwała i sztywna dzięki wzmocnieniom w postaci prętów, drabinek zbrojeniowych, zaprawy cementowej i jednocześnie profili z PCW.
Z PCW zbudowana jest zarówno rama obwodowa, jak i profile wewnętrzne, które są też elementem wykończeniowym zastępującym fugę. Produkowane są w kolorach białym, szarym i czarnym. Profile ramowe mają kształt litery U, można do nich przykręcić drzwi.
Taka konstrukcja jest odpowiednia do ścian wolno stojących o dużej powierzchni. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość wykonania ścian łukowych o minimalnym promieniu krzywizny nawet 0,9 m. Maksymalna powierzchnia ściany bez ponownego dylatowania może wynosić około 12 m², na przykład 2 x 6 m lub 3 x 4 m.

Zalety ściany:
- może być łukowa o dużym promieniu,
- nie trzeba fugować,
- może mieć dużą powierzchnię,
- bardzo mocna i trwała,
- do każdego typu pomieszczeń (także kabin prysznicowych).

Wady ściany:
- wymaga zaprawy cementowej,
- mały wybór kolorystyczny,
- pracochłonny montaż,
- trudna wymiana uszkodzonych pustaków.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi