Jak się pozbyć wody z garażu.


Zastanawiam się, w jaki sposób wykonać spadki posadzki, żeby skutecznie pozbywać się wody z garażu? Inaczej powinna być nachylona płaszczyzna posadzki, w której są kratki odpływowe, a inaczej taka, w której ich nie ma. Brak kratek odpływowych oznacza, że woda musi być odprowadzana na zewnątrz garażu. W takiej sytuacji trzeba wykonać posadzkę ze spadkiem do 5% w kierunku drzwi. Sprawa nieco się komplikuje, gdy drzwi nie zajmują całej szerokości ściany. Wtedy należy wykonać jeszcze spadki od ścian w narożach przy drzwiach – do środka garażu. Dzięki temu uniknie się gromadzenia wody w narożach i ich zawilgocenia.
Jeżeli w posadzce są kratki odpływowe, należy podzielić ją na kilka obszarów. Podłoże wokół kratki powinno zostać podzielone kopertowo na cztery części – każda ze spadkiem w kierunku kratki. Jednak każdy z nich może być inny. Decyduje o tym odległość najdalszej krawędzi części, w której robiony jest spadek, od kratki.
Obszary bez kratek muszą mieć spadek w kierunku odpływów lub drzwi.
Najlepiej, gdy spadki wykonuje się na etapie przygotowania posadzki cementowej. Wtedy można je zrobić najszybciej i najtaniej. Należy tylko pamiętać, że minimalna grubość posadzki powinna wynosić 7-8 cm. Tak przygotowaną posadzkę można pomalować farbą do betonu albo, zachowując spadki, ułożyć terakotę lub gres.
Możliwe jest także zrobienie spadków dopiero podczas układania gresu czy terakoty. Jednak wtedy konieczne jest sprawdzanie nachylenia każdej przyklejanej płytki. W tej metodzie odpowiednie nachylenie kształtuje się warstwą kleju. Chcąc, by posadzka miała odpowiedni spadek, w najwyżej położonym miejscu warstwa kleju może mieć grubość nawet 3 cm. Decydując się na takie rozwiązanie, należy się liczyć ze znacznym wzrostem kosztów.

Uwaga! Najtańsze farby mogą wytrzeć się już po roku, farby poliuretanowe dwuskładnikowe nie tylko się nie wytrą, ale jeszcze poprawią wytrzymałość posadzki i zmniejszą jej nasiąkliwość.

Dylatacja i nachylenia posadzek garażowych

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi