Jak się zabezpieczyć przed włamaniem przez okno


Plagą w okolicy są zuchwałe napady na śpiących domowników. Przestępcy bezszelestnie wchodzą do domów przez okna. Co zrobić, by czuć się bezpiecznie we własnym domu?

Można wyróżnić kilka sposobów forsowania okien. Dla każdego z nich przewidziano optymalne zabezpieczenie.


Wejście przez okno bez otwierania

Następuje po wybiciu szyby lub jej wyjęciu. Przed wybiciem ochronią wszelkiego rodzaju zabezpieczenia mechaniczne: kraty, kraty z siatką, rolety, okiennice lub foliowanie. Skuteczne będzie także zastosowanie szyb wielowarstwowych bezpiecznych i o zwiększonej odporności na włamanie, a także kuloodpornych.
O wybiciu szyby zaalarmują czujki tłuczenia szkła (przyklejane lub mikrofonowe przestrzenne) albo szyby alarmowe. Można także zastosować czujki objętościowe: pasywne podczerwieni, dualne lub ultradźwiękowe (te ostatnie są rzadko używane do ochrony mieszkań), ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że zwykle nie wykrywają one samego wybicia szyby lecz dopiero próbę wejścia tą drogą do domu.
Wyjęcie szyby można udaremnić, jeśli kupując okna, wybierze się profile, w których szyby będą głęboko i solidnie zamocowane. Okna wmontowane zabezpiecza się tak jak przed wybiciem.
Z zabezpieczeń elektronicznych warte polecenia są szyby alarmowe i czujki objętościowe (przestrzenne).

Wejście przez otwarte lub uchylone okno

Do próby wtargnięcia do domu w ten sposób może dojść zarówno podczas naszej nieobecności (jeśli przez zapomnienie pozostawimy niezamknięte okno) lub nocą, gdy okno celowo pozostanie uchylone do wietrzenia. Zapominalskim może pomóc zastosowanie zamknięć, przy których pozostawienie okna nie zam-kniętego jest widoczne, na przykład dzięki wyraźnie innemu ustawieniu klamki. Bezpieczne wietrzenie umożliwią natomiast małe okienka lub silne blokady przy częściowo uchylonym oknie.
Z zabezpieczeń elektronicznych sprawdzą się czujki kontaktronowe mocowane w dolnej części uchylanego okna. Umożliwią uchylanie okna na noc przy włączonym systemie alarmowym.

Otwarcie zamknięcia wewnętrznego

Może do niego dojść po wybiciu lub wycięciu otworu w szybie.
Aby nie ułatwiać złodziejowi zadania, lepiej zatem unikać stosowania szyb dzielonych, zwłaszcza w sąsiedztwie zamków.
Jeśli bardzo chce się mieć okna z podziałem, można wyposażyć je w duże szyby z imitacją podziału (na przykład nakładaną na szybę) – są bardziej wytrzymałe.
Zamknięcia okien i drzwi balkonowych powinny mieć zabezpieczenia przed otwarciem, na przykład kluczyk, a te, których się nie otwiera, warto ześrubować, ale w taki sposób, aby w razie potrzeby można je było rozkręcać.
Z zabezpieczeń elektronicznych dobre będą: szyby alarmowe i czujki objętościowe, a także czujki kontaktronowe lub elektromechaniczne sygnalizujące otwieranie. Czujki tłuczenia szkła mogą nie zareagować na wycinanie otworu w szybie, dlatego lepiej wybrać inne.
Jeśli okno miałoby być odporne również na otwarcie siłowe, trzeba zadbać o to, by zabezpieczenia mechaniczne (zaśrubowania w oknach nieotwieralnych i zamknięcia w tych przeznaczonych do wietrzenia) były bardzo solidne. Dobrze, gdy okna są widoczne z sąsiednich posesji. Przed wyważeniem zabezpieczą dobre okucia antywyważeniowe i sztywne profile (dotyczy to zwłaszcza okien plastikowych).
Oprócz wymienionych wcześniej zabezpieczeń elektronicznych dobre będą także czujki wibracyjne albo sejsmiczne, które skutecznie sygnalizują siłowe próby otwarcia.

SZYBY SPECJALNE – ALARMOWE
W ich wnętrzu znajdują się bardzo cienkie przewody, rozmieszczone zależnie od wymaganej klasy ochrony co 150, 100 lub 40 mm. Przewody wyprowadzone w przeciwnych krańcach szyby podłącza się jako czujki do linii dozorowej centralki systemu alarmowego. Szyby alarmowe wykrywają każdy rodzaj agresji – stłuczenie, wycinanie otworu i wyjmowanie całej szyby.
Szyby alarmowe są powszechnie stosowane na przykład w Niemczech.                         

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi