Jak wybrać drewniane okna jednoramowe.


Okna drewniane to dzisiaj wyrób luksusowy. Przeciętne okno z drewna sosny czy meranti jest dwukrotnie droższe niż okno z PCW. Jeżeli więc płacimy podwójną cenę, mamy prawo spodziewać się luksusowej jakości – wysokich walorów estetycznych, doskonałej izolacyjności cieplnej i akustycznej. 
 W naszym kraju zaledwie 240 producentów produkuje okna drewniane o rozwiązaniach konstrukcyjnych zaakceptowanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Większość z nich – ponad 200 – opiera się na starej aprobacie DJ-68.
Jednak nawet ci, którzy posługują się starą aprobatą, od dawna już nie stosują się do jej wskazań. Wprowadzają liczne modyfikacje wywołane oczekiwaniami klientów bądź też pojawieniem się na rynku nowych materiałów. Przykładem na to są okapniki na ramiaku skrzydła – aprobata w ogóle nie bierze pod uwagę takiej możliwości.
Archaizm zapisów i rozwiązań użytkowych starej aprobaty powoduje, że niektórzy producenci, chcąc być w zgodzie z prawem, postanowili opracować własne dokumentacje techniczne – bardziej nowoczesne, pozwalające na produkcję szerszego asortymentu okien. Producent przedstawia taką dokumentację w Instytucie Techniki Budowlanej, dostarcza wykonane według niej okno i poddaje je badaniom. Gdy wypadną pomyślnie, na podstawie dokumentacji otrzymuje on aprobatę techniczną – dokument stwierdzający, że dane rozwiązanie konstrukcyjne jest uznane za poprawne (czyli takie, które można stosować w budownictwie w naszym kraju).Na profilach mogą być naklejone nakładki nadające oknu stylizację retro.

Konstrukcja jednoramowa

Konstrukcję takich okien tworzą ramiaki szerokości zazwyczaj 68 mm – stąd właśnie symbol DJ-68 (drewniane jednoramowe szerokości 68 mm). Składając je, można uzyskać okna o różnych podziałach – jednodzielne (z jednym skrzydłem), dwudzielne (z dwoma) lub trójdzielne (z trzema). Skrzydła mogą być oddzielone słupkiem stałym lub tworzyć konstrukcję bez słupka, w której na styku dwóch skrzydeł znajduje się okucie ryglujące. To drugie rozwiązanie jest szczególnie chętnie stosowane w dwudzielnych drzwiach balkonowych, bo po otwarciu skrzydeł nie ma elementów dzielących otwór.
Skrzydła można również składać w układzie pionowym – jedno nad drugim. Powstają wówczas okna dwu- lub trójrzędowe. Pomiędzy skrzydłami zawsze umieszcza się dodatkowy poziomy element konstrukcyjny, tak zwane ślemię.
Zarówno w oknach dwu- i trójdzielnych, jak i dwu- lub trójrzędowych skrzydło otwieralne można zastąpić skrzydłem nieotwieralnym (mocowanym na stałe) bądź naświetlem.
Decydując się na jedno z rozwiązań, trzeba pamiętać o tym, że różnią się one wyglądem. W naświetlu szyba jest osadzona bezpośrednio w ościeżnicy, dzięki czemu zajmuje większą powierzchnię (nie ma ramy skrzydła), lecz znajduje się w innej płaszczyźnie niż szyby w sąsiednich skrzydłach, a jej poziome krawędzie są w stosunku do nich odpowiednio niżej i wyżej. W skrzydle stałym poziome krawędzie szyby i jej płaszczyzna są identyczne jak sąsiednich skrzydeł otwieralnych – nie ma ono okuć i jest wklejone w ościeżnicę.

Drewno na profile

Okna robi się obecnie z drewna klejonego warstwowo. Ta technologia zapewnia nie tylko lepsze właściwości ram, ale też pozwala na lepsze wykorzystanie drewna. Dzięki sklejeniu trzech warstw otrzymuje się ramiaki o wyższej wytrzymałości, które nie wypaczają się tak jak drewno lite. Zdarza się, że środkowa warstwa jest zbudowana z krótszych elementów połączonych na długości. W celu obniżenia ceny okien niektórzy producenci stosują takie połączenia również w zewnętrznych, widocznych warstwach ramiaka – są to tak zwane mikrowczepy. Oczywiście na połączeniach konstrukcja jest równie trwała jak na fragmentach bez połączeń. Jedynym mankamentem jest estetyka okna, dlatego takie rozwiązanie powinno być dopuszczalne tylko w oknach wykańczanych lakierami kryjącymi, a nabywca musi być o tym poinformowany (choćby dlatego, że po krótkim okresie eksploatacji miejsca klejenia mogą się stać wyraźnie widoczne spod powłoki lakieru).
Jednak najistotniejszy jest ciężar użytego drewna. Niezależnie od jego gatunku na konstrukcję ram trzeba używać drewna o ciężarze powyżej 450 kg/m³. Tylko wtedy ma ono odpowiednią gęstość zapewniającą wystarczającą wytrzymałość konstrukcji i skuteczne zamocowanie w niej zawiasów.
Do produkcji okien wykorzystuje się kilka gatunków drewna, z których najpopularniejsze są sosna i meranti.
Sosna. To tradycyjny materiał o znanym wzorze i usłojeniu. Drewno jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie łatwe w obróbce i sprężyste. Łatwo je impregnować i malować.
Meranti. Drewno azjatyckie, które po odpowiednim zabarwieniu do złudzenia przypomina mahoniowe. Jednak jego parametry techniczne i właściwości są porównywalne z drewnem sosnowym, a nie mahoniowym.
Świerk. Ma gorsze właściwości niż sosna, ale często jest tańszy. Na okna powinno się wykorzystywać świerk górski, ponieważ jest bardziej odporny na zawilgocenie i korozję biologiczną. Drewno świerkowe ma wiele sęków, łatwo pęka i trudniej się je struga, dlatego wykorzystuje się je zazwyczaj na okna malowane farbami kryjącymi.
Dąb. To gatunek należący do grupy drewna ciężkiego, droższego, ale i trudniejszego w obróbce. Jego niewątpliwą zaletą – poza walorami konstrukcyjnymi – jest większa odporność na czynniki atmosferyczne, dzięki występującym w nim garbnikom naturalnie zabezpieczającym przed nasiąkaniem.

Powłoki ochronne

Niezależnie od tego, jakie drewno wybierze się do zrobienia ram okiennych, musi być ono chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a przede wszystkim przed deszczem. Odpowiadają za to powłoki lakiernicze, które jednocześnie podnoszą walory estetyczne ram. Pod tą warstwą znajduje się warstwa impregnująca (niekiedy barwiąco-impregnująca) zabezpieczająca drewno także przed szkodnikami. Dobra i właściwie naniesiona powłoka lakiernicza ma gładką powierzchnię. Lakierowanie jest wykonywane przed szkleniem okna oraz przed montażem okuć, gdyż tylko taki cykl produkcji zapewnia, że rama okienna będzie zabezpieczona w każdym fragmencie obwodu.
Trwałość i żywotność powłoki lakierniczej zależy od wielu warunków zewnętrznych: deszczu, wiatru, słońca, mrozu. Producenci lakierów standardowo udzielają na nie pięcioletniej gwarancji. Regularnie czyszcząc ramy okien odpowiednimi środkami zabezpieczającymi, możemy ten okres przedłużyć nawet do dziesięciu lat. Musimy jednak być przygotowani na to, że po tym okresie właściwie trzeba będzie przemalować ramę okna, czyli odnowić powłokę lakierniczą i ponownie zabezpieczyć drewno ramy. Ta drobna uciążliwość jest jednak także zaletą okien drewnianych, gdyż podczas renowacji możemy zmienić barwę lakieru. Zadanie takie najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej ekipie z odpowiednim sprzętem.
Dodatkowym zabezpieczeniem krawędzi ram są okapniki aluminiowe. Każde okno musi być wyposażone w okapnik rynnowy, który pod skrzydłem okiennym zbiera wodę mogącą podciekać pod skrzydło. Niekiedy okapniki są umieszczone również na dolnym ramiaku skrzydła, aby dodatkowo chronić ten element ramy.

Okucia

Standardem jest obecnie okucie rozwieralno-uchylne pozwalające jednym ruchem klamki rozwierać skrzydło okienne na całą jego szerokość lub uchylać je w płaszczyźnie pionowej.
Dodatkowymi funkcjami nowoczesnych okuć mogą być: hamulec cierny (pozwalający na unieruchomienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji) oraz uchył stopniowy (umożliwiający regulację pozycji skrzydła uchylonego).
Do okien na najniższą kondygnację można dodatkowo wybrać okucia antywłamaniowe zabezpieczające przed podważeniem ramy. Rolki takich okuć wyglądają jak grzybki wchodzące w specjalne prowadnice rozmieszczone na zaczepach na całym obwodzie ościeżnicy. Liczba zaczepów decyduje o walorach antywłamaniowych. Wielu producentów oferuje okna z jednym zaczepem zamontowanym przeważnie w dolnym narożniku ramy, jest to jednak zbyt słabe zabezpieczenie. Pożądane minimum to zaczep antywłamaniowy w każdym narożniku. Jest to szczególnie istotne w drzwiach balkonowych i oknach wychodzących na balkon czy taras.
Mniej ważna jest marka producenta okuć, liczą się funkcje, jakie spełniają, gdyż i tak za sprawność działania okucia odpowiada producent okna. Oczywiście dobre i właściwie zamontowane okucia powinny pracować w sposób płynny, bez jakichkolwiek tarć czy zacięć. Ale warunkiem tego jest systematyczna konserwacja i oliwienie mechanizmów okuć.

Szyby

Standardem jest termoizolacyjna szyba zespolona o współczynniku U=1,1 W/(m²·K). Jest to pakiet dwóch szyb grubości 4 mm przedzielonych ramką dystansową szerokości 16 mm (obecnie coraz częściej termoramką). Hermetycznie zamknięta przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona gazem szlachetnym (argon). Osiągnięcie tak dobrego współczynnika przenikania ciepła jest możliwe dzięki powłoce niskoemisyjnej na jednej z szyb. Z doświadczenia wynika, że taka wartość w relacji do ceny i korzyści z zaoszczędzonej energii jest w dzisiejszych warunkach optymalna. Być może zmieni się to wraz ze wzrostem cen energii lub z obniżeniem cen szyb, ale obecnie i w najbliższej przyszłości szyby o U=1,1 to standard. Pozwalają one nie tylko zmniejszyć straty ciepła, ale także podnoszą komfort akustyczny. Standardowy pakiet szybowy zmniejsza hałas zewnętrzny o 32-35 dB (tak głośny jest na przykład ulewny deszcz).
Specjalne pakiety szyb zespolonych pozwalają go stłumić do 45, a nawet 48 dB, lecz oczywiście wiąże się to ze znacznym wzrostem ceny, nawet o kilkaset złotych za każdy metr kwadratowy szyby.
W standardowe okna można także wstawić specjalną szybę zespoloną, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, chroni przed ciekawskimi spojrzeniami (szyba lustrzana lub ornamentowa) bądź znacznie mniej się brudzi (szyba samoczyszcząca). Każde takie rozwiązanie należy jednak omówić w momencie składania zamówienia na okna i być przygotowanym na cenę wyższą od standardowej.

Montaż

Okno staje się pełnowartościowym wyrobem budowlanym w momencie wbudowania w ścianę. Od tego, jak się je wbuduje, zależy też, czy zaprojektowane parametry techniczne i użytkowe okien zostaną ostatecznie spełnione. Dlatego bardzo istotne jest powierzenie montażu fachowcom, którzy naprawdę wiedzą, co robią. Najbezpieczniej jest powiązać zakup okna z jego autoryzowanym montażem przez ekipę montażową producenta lub sprzedawcy. Z pewnością powinno się unikać sytuacji, gdy kto inny wyprodukował okno, kto inny je sprzedał, a jeszcze kto inny zamontował. W przypadku jakiejkolwiek usterki i konieczności naprawy możemy mieć problemy z ustaleniem, kto zawinił. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup okien u producenta lub jego autoryzowanego przedstawiciela, który zleca montaż własnej lub autoryzowanej ekipie montażowej. Pozwala to dodatkowo na zaoszczędzenie 15% ceny brutto, gdyż zakup usługi budowlanej jest obciążony 7-procentową stawką VAT.

Solidny dostawca

Przepisy budowlane określają, co musi zrobić producent, aby mógł wprowadzić swoje wyroby do sprzedaży. Podstawowe znaczenie mają dwa dokumenty, ktore powinien on mieć: aprobata techniczna oraz wyniki badań swoich wyrobów, a także sprawnie działający zakładowy system kontroli produkcji. Tylko wtedy, gdy producent spełnia te trzy wymagania, może złożyć deklarację zgodności z odpowiednią aprobatą techniczną.
W systemie okien drewnianych Euroline wprowadzono nowe rozwiązania nie tylko technologiczne, ale także organizacyjne. Nadzór nad systemem kontroli produkcji sprawuje Związek Polskie Okna i Drzwi i to on udziela rekomendacji poszczególnym producentom okien. Taką rekomendację potwierdza certyfikat związkowy, dzięki któremu zyskuje się pewność, że w przypadku jakichkolwiek uchybień nabywca nie zostanie sam ze swoim kłopotem.
Decydując się na zakup okna, warto się zatem zwrócić do niezależnej instytucji (badawczej, związkowej, konsumenckiej) i zapytać, czy udzieli ona rekomendacji wybranemu przez nas producentowi i jego produktom. Z pewnością zwiększy ona pewność dobrego wyboru i będzie gwarancją satysfakcji z zakupu, dzięki któremu pozwoli zyskuje się sojusznika w przypadku jakiejkolwiek niesolidności ze strony dostawcy.


Z montażem czy bez?
W wielu firmach okna są sprzedawane wraz z montażem – wówczas do ceny netto jest doliczany 7-procentowy VAT. Jeśli kupuje się same okna, do ceny netto dolicza się 22-procentowy VAT. Ekipa montażystów wycenia swoją usługę zależnie od wielkości okna i najczęściej podaje stawkę na metr jego obwodu. W przybliżeniu koszt montażu kształtuje się na poziomie 15% ceny brutto okna. Zatem bardzo często cena okna z montażem jest zbliżona do ceny samego okna.

STANDARD
Wszystkie drewniane okna jednoramowe są szklone zespolonymi szybami 4/16/4 thermofloat lub 4/18/4 thermofloat o U = 1,1 W/(m²·K). Zanim okno zostanie oszklone, drewniana konstrukcja jest impregnowana, następnie powlekana gruntem i wykańczana powłoką nawierzchniową – farbą lub lakierem.
Na widoczne elementy okucia – zawiasy – nakłada się plastikowe osłonki, najczęściej w kolorze klamek.
W standardowej wersji okno ma najczęściej klamkę aluminiową, rzadziej plastikową w kilku kolorach do wyboru. Inna wersja jest możliwa za dopłatą.
Na ramie (czyli na ościeżnicy) jest zamontowany aluminiowy okapnik, który osłania jej dolny fragment (najbardziej narażony na zawilgocenie od deszczu). Standardowy okapnik ma kolor biały lub brązowy, czasami producenci oferują także srebrny, oliwkowy lub złoty.
Ponieważ jest elementem aluminiowym, maluje się go proszkowo i może mieć dowolny kolor z palety RAL, więc za dopłatą można wybrać jeden z nich.

STANDARD PODWYŻSZONY
Niektóre firmy zamiast zwykłego okapnika proponują termookapnik. Dzięki wkładce termicznej z tworzywa aluminium nie ma kontaktu z konstrukcją drewnianą.
W ten sposób likwiduje się mostek termiczny na połączeniu okapnika z ramą okna.
Standardowo okno jest zabezpieczone czterema powłokami, które tworzą: impregnat, grunt i farba lub lakier nawierzchniowy.
Zależnie od grubości i liczby warstw podkładowych – które wnikają w drewno i chronią je przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych – wykończenie stanowi jedna lub dwie warstwy farby albo lakieru. Te zewnętrzne powłoki ochronne zabezpieczają okna przed uszkodzeniami mechanicznymi.
W oknach o podwyższonym standardzie wykończenie ma jeszcze jedną warstwę więcej – powłoka nawierzchniowa jest nanoszona trzykrotnie.

MOŻLIWOŚCI
Minimalne wymiary okna jednoskrzydłowego
Najczęściej okno nie może być mniejsze niż 50 x 50 cm. Kilku producentów może jednak wykonać mniejsze: 30 x 45 cm (Al-Bud), 41 x 38 cm (Sokółka Okna i Drzwi), 39 x 40 cm (Stolimpex), 40 x 40 cm (Fabryka Okien i Drzwi Dziadek, ABA Wiktorczyk).

Maksymalne wymiary okna dwuskrzydłowego
Wszyscy producenci oferują okna szerokości do 200-300 cm i wysokości do 150-190 cm.

Promień gięcia ram
Zazwyczaj promień łuku nie może być mniejszy niż 30-40 cm. Małe okna mogą mieć jednak łuki o promieniu 19,1 cm.
Maksymalny promień gięcia ram to najczęściej 300 cm. Są także firmy, które produkują okna z łukiem o promieniu równym 10 m lub więcej.

Grubość zestawu szybowego
Najczęściej pakiet dwuszybowy ma grubość 24-36 mm, a trzyszybowy – 44 cm.

Elementy dekoracyjne
Dodaje się je do ram i skrzydeł, aby nadać oknom indywidualny charakter, a często wręcz zabytkowy wygląd. Elementy dekoracyjne to na przykład: główki, stopki, przymyki i ślemiona.

OKUCIA
Obecnie jakość i funkcje okuć są porównywalne. Producenci okien zaopatrują się w nie najczęściej w firmach: Siegenia, Roto, Winkhaus, Maco, G-U i Aubi.
Okno w standardzie podstawowym jest wyposażone w okucia obwiedniowe. Skrzydła rozwieralno-uchylne mają mikrowentylację, czyli możliwość rozszczelnienia. Czasem można zmienić tę funkcję na narożnik zima/lato (na przykład w firmie Drewmexim). Przy odpowiednim ustawieniu klamki okno się rozszczelnia, a luz powstający między skrzydłem a ramą jest większy niż przy mikrowentylacji.

DODATKOWE FUNKCJE
Blokada błędnego położenia klamki lub błędnej obsługi okna – wyklucza możliwość nieprawidłowej obsługi okna, a w skrajnym przypadku wysunięcia się skrzydła z podtrzymujących je uchwytów.
Podnośnik skrzydła, najazd lub mechanizm Roll – Royce – umożliwia najeżdżanie skrzydła na ramę zawsze na tym samym poziomie i zapobiega opadaniu okien po stronie klamki.
Wielostopniowy uchył – pozwala ustawić skrzydło w jednej z wielu (nawet do sześciu) stabilnie blokowanych pozycji uchyłu. Czynność tę wykonuje się za pomocą klamki, ustawiając ją w odpowiednim położeniu.
Stabilizator uchyłu – daje możliwość większego uchylania okna latem i mniejszego zimą.
Blokada antyprzeciągowa – umożliwia zablokowanie otwartego okna, tak aby podmuch wiatru nie zamknął go.

OKUCIA
Hamulec lub ogranicznik rozwarcia
– umożliwia stabilne zablokowanie rozwartego skrzydła na wybraną szerokość.
Centralna zasuwnica – umożliwia otwarcie drugiego okna za pomocą wajchy. W tym oknie słupek jest ruchomy.

SZYBY
Szyba thermofloat, zwana także niskoemisyjną, na wewnętrznej powierzchni jest pokryta tlenkami metali szlachetnych. Odbijają one ciepło promieniujące z wnętrza pomieszczenia (grzejników czy żarówek), ograniczając w ten sposób jego ucieczkę na zewnątrz.
W pakiecie szyby zespolonej obie tafle szkła są połączone ramką dystansową, która zamyka je hermetycznie w całość. Między szybami znajduje się gaz – argon, krypton lub ksenon. Ramka jest najczęściej aluminiowa, ma więc dużą przewodność cieplną. Stanowi najsłabsze termicznie miejsce w oknie.
W celu uzyskania dobrego współczynnika U okna na całej jego powierzchni można zastąpić ją ciepłą ramką dystansową z polipropylenu, tworzyw poliwęglanowych z wtopioną stalową taśmą, materiału organicznego lub ze stali szlachetnej. Rzadko proponuje się ją w standardzie, ale zawsze można wybrać ją jako opcję dodatkową.

SZYBY
Jeśli w oknie ma być wstawiona inna szyba, trzeba za nią dopłacić:
- przeciwsłoneczna absorpcyjna antisol: 40-53 zł/m²;
- przeciwsłoneczna refleksyjna
   – reflex: 90-183 zł/m²,
   – stopsol: 116-169 zł/m²;
- antywłamaniowa
   – klasy P2: 120-156 zł/m²,
   – klasy P4: 134-269 zł/m²;
- bezpieczna O2: 80-134 zł/m²;
- dźwiękochłonna
   – o izolacyjności 37 dB: 63-130 zł/m²,
   – o izolacyjności 38 dB: 110-144 zł/m²,
   – o izolacyjności 39 dB: 135-184 zł/m²,
   – o izolacyjności 40 dB: 83-220 zł/m²;
- kuloodporna: 650 zł/m²;
- ornamentowa: 24-97 zł/m²;
- matowa: 45-55 zł/m².

MOCOWANIE SZYB
Pakiet szybowy jest mocowany w ramie okiennej najczęściej masą silikonową, która doskonale wypełnia lukę między szybą a konstrukcją skrzydła. Bez problemu można dopasować jej kolor do barwy lakieru ram okiennych, gdyż jest dostępna w kilku kolorach. Najnowsze neutralne silikony na bazie alkoholu – nieoctanowe – zawierają środek grzybobójczy i wolniej się starzeją. Bezpośrednio po nałożeniu silikon powinien być wyrównany, a w narożniku schodzące się pasy połączone pod kątem 45°.
Niektóre firmy, aby zagwarantować całkowitą szczelność połączenia szyb z ramą, pod silikonem montują dodatkową uszczelkę rozprężną.

USZCZELKI
Producenci najczęściej proponują okna z jedną uszczelką przylgową. To wystarczy, aby spełnić podstawowy standard akustyczny. Uszczelki są produkowane z jednego materiału – EPDM (czyli kauczuku syntetycznego) lub TPE (elastomeru termoplastycznego) – bądź z kilku materiałów jak uszczelki piankowo-ceratowe typu Q-Lon.
Uszczelki z TPE mają niski współczynnik przenikania ciepła, więc wyposażone w nie okno ma lepszą izolacyjność termiczną.
W porównaniu z EPDM są mniej wrażliwe na niską temperaturę, dzięki czemu zimą nie tracą elastyczności.
Podstawowym materiałem w uszczelkach typu Q-Lon jest bardzo elastyczna pianka poliuretanowa, która jest osadzona na twardym polipropylenowym szkielecie. Zmniejsza on skurcze i wydłużenia uszczelki. Od zewnątrz jest ona osłonięta gładką, odporną na zabrudzenia folią polietylenową. Dodatkowy pasek z TPE zapewnia dokładniejsze przylgnięcie uszczelki do ramy okiennej. Jej zaletą jest również to, że nie przykleja się do powłok lakierniczych i przez to nie niszczy ich, jak w przypadku zastosowania uszczelek gumowych, zwłaszcza zaraz po złożeniu okna.
Jeśli okno z jedną uszczelką nie spełnia oczekiwań klienta, zazwyczaj można zamówić dodatkową. Zwiększy ona szczelność okna, poprawi jego izolacyjność termiczną i akustyczną. Dodatkowa uszczelka to dopłata około 3% wartości okna.

OSŁONY ALUMINIOWE
To zabezpieczenie zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Eliminuje jedną z podstawowych wad okien drewnianych – podatność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych (wilgoć, wiatr, słońce).
Warstwa powietrza pomiędzy ramą okna a osłoną aluminiową dodatkowo izoluje. Dlatego takie rozwiązanie nieco poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną w porównaniu ze standardowymi oknami drewnianymi.
Osłony aluminiowe są malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Mogą być także oklejane foliami drewnopodobnymi, aby zachować pierwotną kolorystykę okna. 
Montuje się je przeważnie na oknach prostych. Co prawda gięcie łuków równolegle w drewnie i w aluminium jest teoretycznie możliwe, jednak w praktyce bardzo drogie, więc rzadko spotykane.
Uwaga! Między osłoną aluminiową a konstrukcją drewnianą musi być zamontowana przekładka z tworzywa sztucznego, na przykład w postaci krążków. Na metalu skrapla się bowiem wilgoć, która w bezpośrednim styku z drewnem powodowałaby jego paczenie, a nawet butwienie.

DOPŁATY ZA WYGLĄD

Inny kolor farby nawierzchniowej
Jeśli wybrany kolor należy do podstawowej palety kolorów producenta, najczęściej zmiana koloru nie wiąże się z dopłatą. Natomiast gdy kolor jest spoza palety, dopłaca się 5-20%, najczęściej 10%.

Inny kolor po każdej stronie okna
Dopłata zależy między innymi od wielkości zamówienia. Najczęściej jest to 20% ceny okna standardowego, choć może dochodzić nawet do 70%.

Szprosy
Wysokość dopłaty zależy od rodzaju szprosów:
- konstrukcyjne: 36-79 zł/pole (najczęściej 40-50 zł/pole) lub 35-159 zł/m (najczęściej 75-80 zł/m);
- nakładane: 30-55 zł/pole (najczęściej 35-40 zł/pole);
- naklejane szerokości 20-45 mm: 30-86 zł/pole (najczęściej 40 zł/pole);
- międzyszybowe – szerokości 8 mm: 16-20 zł/pole, – szerokości 18 mm: 18-34 zł/pole, – szerokości 26 mm 20-40 zł/pole.

Klamka
W standardzie są klamki białe i brązowe, za inny kolor trzeba dopłacić 8-40 zł za sztukę. Klamka mosiężna kosztuje 50-55 zł za sztukę.

DOPŁATY ZA FUNKCJE

Inny sposób otwierania okna

Okna z poziomą osią obrotu są droższe o 50-70%,
– okna przesuwne: o 80-120%;
– okna harmonijkowe są aż o 130-250% droższe od standardowego okna o tych samych wymiarach.

Dodatkowe funkcje okuć
– Uchył wielostopniowy: 22-39 zł;
– hamulec rozwarcia: 30-45 zł;
– blokada antyprzeciągowa: 3-5 zł;
– blokada błędnego położenia klamki: 8 zł.

Klamka z zamkiem
Dzięki niej okno jest lepiej chronione przed włamaniem – 30-98 zł/szt.

Nawiewniki
– Aereco 125-244 zł;
– Gecco 70 zł;
– Renson 85-264;
– Ventair 110-122 zł.

KONSERWACJA
Ramy okienne
W celu zapewnienia oknom odpowiedniej ochrony powierzchni lakierowanych przed wpływami atmosferycznymi oraz konserwacji drewna powinno się je regularnie (co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią) konserwować i czyścić środkami chemicznymi.
Do wstępnego czyszczenia i odtłuszczenia można użyć środków renowacyjnych przeznaczonych do powierzchni drewnianych. Zabrudzone powierzchnie należy czyścić miękką szmatką bez kłaczków nasączoną preparatem, lekko je pocierając. Czynność tę można powtórzyć kilkakrotnie, w zależności od potrzeb. Po całkowitym wyschnięciu środka renowacyjnego nanosi się mleczko pielęgnacyjne lub balsam do ochrony drewna i delikatnie go wciera.
Uwaga! Gdy powłokę stanowi lakier akrylowy, należy stosować wyłącznie neutralne środki czyszczące (pH 5,5).

Uszczelki
Ich konserwację należy przeprowadzać co 12 miesięcy. Czyści się je z kurzu i tłuszczów, stosując neutralne środki czyszczące.
Po osuszeniu uszczelki należy posmarować środkiem konserwującym (na przykład Fenofleksem), aby zachowały elastyczność.

Okucia
Wymagają przeglądu przynajmniej raz w roku. Po ich dokładnym oczyszczeniu rozcieńczonym delikatnym środkiem myjącym o neutralnym pH należy posmarować lub naoliwić wszystkie ruchome części oraz miejsca ryglowań.
Dobrym produktem jest olej do maszyn do szycia. Nie powinno się używać produktów zawierających kwasy, żywice czy silikony.
Dokonując przeglądu, trzeba dokręcić poluzowane śruby mocujące i wymienić uszkodzone elementy.
Jeśli konieczne jest zdjęcie skrzydła okiennego lub regulacja okuć (w szczególności zawiasów), lepiej zatrudnić do tego montażystę autoryzowanego przez producenta okien.

ODNOWA LAKIERU

Są trzy warunki, które decydują o konieczności odnowy lakieru. Wystarczy, jeśli jest spełniony przynajmniej jeden z nich:
- gwarancja na powłokę lakierniczą upłynęła sześć miesięcy temu;
- w ciągu ostatniego miesiąca zaobserwowaliśmy ubytek powłoki lakierniczej na skutek uszkodzenia mechanicznego, chemicznego lub nadmiernego zużycia;
- powierzchnia zaczyna szarzeć, co może doprowadzić do zniszczenia powłoki lakierniczej.
Najpierw należy odtłuścić naprawiane powierzchnie, następnie lekko je przeszlifować papierem ściernym o uziarnieniu 180-200, dokładnie usunąć wilgotną szmatką powstały pył i wytrzeć do sucha.
Przed malowaniem trzeba ocenić stopień uszkodzenia. Jeśli będzie duży, należy najpierw zaimpregnować i zagruntować drewno, a po wyschnięciu nanieść warstwę nawierzchniową. Jeżeli uszkodzenia są niewielkie i powierzchowne, a do naprawy przystępuje się zaraz po ich wystąpieniu, najczęściej wystarczy sama warstwa nawierzchniowa.
Produkty rozcieńczane w wodzie mają ograniczony czas przydatności do zużycia. Jeśli pojemniki są zamknięte i podczas składowania nie są narażone na działanie mrozu, czas ich przydatności waha się najczęściej w granicach 12-14 miesięcy od daty produkcji.

GWARANCJA
Jej okres obowiązywania i zakres bywają zróżnicowane.
Najpopularniejsze są gwarancje udzielane na całe okno – na trzy lub pięć lat. Jeśli natomiast w gwarancji są wyszczególnione elementy okna: konstrukcja drewniana, szyby zespolone, okucia – zazwyczaj jest to pięć lat. Gdy wybiera się szyby zespolone z ciepłą ramką, wówczas okres ten wydłuża się do dziesięciu lat. Na powłoki malarskie i lakiernicze dostaje się najczęściej jedynie trzyletnią gwarancję. Osłony z aluminium są objęte pięcio-, a czasem nawet dziesięcioletnią gwarancją.
Uwaga ta strona utrzymuje się dzięki reklamą . Każdy kliknięcie w nie daje mi parę groszy. Nie bądź sknera .Z góry dzięki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi