Jak zamawiać projekt ogrodu?


W następnym roku chcę urządzić ogród. Ponieważ nie mam doświadczenia, postanowiłem zlecić to firmie projektowej. Czego należy oczekiwać, zamawiając projekt ogrodu, i czym się kierować przy wyborze firmy?

Wybierając firmę projektową, najlepiej kierować się jej dorobkiem. Jeżeli dotychczasowe dokonania projektanta (lub firmy) nam się podobają – są duże szanse, że projekt zrobiony dla nas też będzie nam odpowiadał. Lepiej unikać projektantów specjalizujących się w jednym stylu (na przykład ogrodach japońskich, nowoczesnych czy naturalistycznych), chyba że akurat na takim nam zależy. Dobry projektant potrafi harmonijnie zagospodarować przestrzeń wokół domu w każdych warunkach, dostosowując styl ogrodu do architektury budynku, charakteru otoczenia i upodobań właścicieli działki, nie forsując jednocześnie swojego ulubionego stylu. Wybierając renomowaną firmę projektową, pamiętajmy, że prawdopodobnie nie będzie ona w stanie, ze względu na inne prace, zrobić projektu od ręki, w bardzo krótkim czasie. Dlatego o urządzeniu ogrodu warto myśleć wcześniej, najlepiej razem z projektem domu. Na tym etapie będzie można połączyć wszystkie elementy zagospodarowania działki w spójną i estetyczną całość, uwzględniając nie tylko rodzaj użytych materiałów czy ich kolorystykę, ale nawet usytuowanie domu. Dzięki temu najlepiej zostaną­ wydobyte wszystkie walory przyrodnicze i estetyczne posesji, a nawet jej otoczenia. Pamiętając zawczasu o projekcie, skorzystamy też finansowo, bo wszystkie prace będą prowadzone planowo, we właściwej kolejności i docelowo – bez prowizorek, poprawek i późniejszych uzupełnień. Nie czekajmy z zamawianiem projektu do wiosny. Jego wykonanie poprzedza wizja lokalna działki dokonana przez projektanta, rozmowy i liczne ustalenia, a na to potrzeba czasu.

Projekt dobry, bo dokładny
Sposób prezentacji projektu­ jest indywidualną sprawą każdej firmy. Najważniejszą rzeczą jest jego merytoryczna zawartość. Dobre opracowanie umożliwia każdej firmie wykonawczej odczytanie wszystkich istotnych detali i w konsekwencji zagospodarowanie ogrodu zgodne z wytycznymi, które zawiera. Unikajmy więc tak zwanych transakcji wiązanych, czyli tani, powierzchowny zarys zagospodarowania działki w zamian za obietnicę realizacji ogrodu. Czasami się to sprawdza, często nie. Zdarza się, że z różnych przyczyn drogi­ inwestora i projektanta się rozchodzą, a wtedy pozostaje projekt – dobry lub zły, który nie określa jednoznacznie, co powinno się znaleźć w ogrodzie. Takich niedomówień nie ma w projekcie niezależnym, oferowanym jako gotowy produkt. Można go zrealizować w dowolnym czasie (na przykład wykonując część prac teraz, a inne za rok czy dwa lata), z wykorzystaniem dowolnej ekipy wykonawczej.

Co powinien zawierać
Zawartość projektu zależy nie tylko od umiejętności firmy projektowej, ale też od stanu działki. Jeśli są już nawierzchnie, podjazdy, wymurowany jest grill z altaną, to na wygląd i funkcjonalność ogrodu można wpłynąć wyłącznie umiejętnym tworzeniem grup z roślin, dobraniem odpowiedniej kolorystyki liści i kwiatów, upiększeniem działki detalem wodnym czy rzeźbą. Ale nawet w takich warunkach doświadczony projektant może interesująco zaaranżować i przekształcić przestrzeń poprzez tworzenie nowych planów, osi widokowych, roślinnych wysp lub zakątków wypoczynkowych. Inaczej jest w przypadku­ działki pustej, gdzie jest do zaprojektowania cały ogród od podstaw – łącznie z usytuowaniem domu, śmietnika, domku gospodarczego, układu komunikacji (czyli podjazdu, ścieżek, parkingu) i rodzaju ogrodzenia, które jest bardzo ważnym, a często niedocenianym elementem kompozycji. Na tym etapie łatwo jest zaplanować rzeźbę­ terenu, odpowiednią lokalizację małej architektury, ukryć niekorzystne sąsiedztwo lub wyeksponować najatrakcyjniejsze widoki, „pobierając” przestrzeń z zewnątrz. Dobór roślin w takim przypadku jest już jedynie ładnym dopełnieniem dobrej i funkcjonalnej koncepcji.

Niezbędna dokumentacja
Dokumentacja projektowa­ zawsze musi się składać z rzutu ogrodu wykonanego w odpowiedniej skali, ze szczegółowym opisem. Poprzedzają to rysunki koncepcyjne z ogólnym pomysłem na zagospodarowanie działki. Sposób przedstawienia koncepcji jest sprawą umowną – mogą to być szkice, trójwymiarowy model ogrodu czy realistyczne wizualizacje komputerowe. Jeśli zakres opracowania jest szeroki, to zwykle pojawiają­ się szczegółowe projekty altany, grilla czy układu wodnego. Zamawiając projekt ogrodu, warto jasno określić jego za-wartość, na przykład:  trzy wstępne koncepcje do wyboru, przestrzenny model, trzy wizualizacje wybranych fragmentów ogrodu, dobór roślin. Na cenę projektu ma też wpływ to, czy potrzebna będzie inwentaryzacja istniejącej roślinności?

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi