Jak zamawiać projekt ogrodu?


W następnym roku chcę urządzić ogród. Ponieważ nie mam doświadczenia, postanowiłem zlecić to firmie projektowej. Czego należy oczekiwać, zamawiając projekt ogrodu, i czym się kierować przy wyborze firmy?

Wybierając firmę projektową, najlepiej kierować się jej dorobkiem. Jeżeli dotychczasowe dokonania projektanta (lub firmy) nam się podobają – są duże szanse, że projekt zrobiony dla nas też będzie nam odpowiadał. Lepiej unikać projektantów specjalizujących się w jednym stylu (na przykład ogrodach japońskich, nowoczesnych czy naturalistycznych), chyba że akurat na takim nam zależy. Dobry projektant potrafi harmonijnie zagospodarować przestrzeń wokół domu w każdych warunkach, dostosowując styl ogrodu do architektury budynku, charakteru otoczenia i upodobań właścicieli działki, nie forsując jednocześnie swojego ulubionego stylu. Wybierając renomowaną firmę projektową, pamiętajmy, że prawdopodobnie nie będzie ona w stanie, ze względu na inne prace, zrobić projektu od ręki, w bardzo krótkim czasie. Dlatego o urządzeniu ogrodu warto myśleć wcześniej, najlepiej razem z projektem domu. Na tym etapie będzie można połączyć wszystkie elementy zagospodarowania działki w spójną i estetyczną całość, uwzględniając nie tylko rodzaj użytych materiałów czy ich kolorystykę, ale nawet usytuowanie domu. Dzięki temu najlepiej zostaną­ wydobyte wszystkie walory przyrodnicze i estetyczne posesji, a nawet jej otoczenia. Pamiętając zawczasu o projekcie, skorzystamy też finansowo, bo wszystkie prace będą prowadzone planowo, we właściwej kolejności i docelowo – bez prowizorek, poprawek i późniejszych uzupełnień. Nie czekajmy z zamawianiem projektu do wiosny. Jego wykonanie poprzedza wizja lokalna działki dokonana przez projektanta, rozmowy i liczne ustalenia, a na to potrzeba czasu.

Projekt dobry, bo dokładny
Sposób prezentacji projektu­ jest indywidualną sprawą każdej firmy. Najważniejszą rzeczą jest jego merytoryczna zawartość. Dobre opracowanie umożliwia każdej firmie wykonawczej odczytanie wszystkich istotnych detali i w konsekwencji zagospodarowanie ogrodu zgodne z wytycznymi, które zawiera. Unikajmy więc tak zwanych transakcji wiązanych, czyli tani, powierzchowny zarys zagospodarowania działki w zamian za obietnicę realizacji ogrodu. Czasami się to sprawdza, często nie. Zdarza się, że z różnych przyczyn drogi­ inwestora i projektanta się rozchodzą, a wtedy pozostaje projekt – dobry lub zły, który nie określa jednoznacznie, co powinno się znaleźć w ogrodzie. Takich niedomówień nie ma w projekcie niezależnym, oferowanym jako gotowy produkt. Można go zrealizować w dowolnym czasie (na przykład wykonując część prac teraz, a inne za rok czy dwa lata), z wykorzystaniem dowolnej ekipy wykonawczej.

Co powinien zawierać
Zawartość projektu zależy nie tylko od umiejętności firmy projektowej, ale też od stanu działki. Jeśli są już nawierzchnie, podjazdy, wymurowany jest grill z altaną, to na wygląd i funkcjonalność ogrodu można wpłynąć wyłącznie umiejętnym tworzeniem grup z roślin, dobraniem odpowiedniej kolorystyki liści i kwiatów, upiększeniem działki detalem wodnym czy rzeźbą. Ale nawet w takich warunkach doświadczony projektant może interesująco zaaranżować i przekształcić przestrzeń poprzez tworzenie nowych planów, osi widokowych, roślinnych wysp lub zakątków wypoczynkowych. Inaczej jest w przypadku­ działki pustej, gdzie jest do zaprojektowania cały ogród od podstaw – łącznie z usytuowaniem domu, śmietnika, domku gospodarczego, układu komunikacji (czyli podjazdu, ścieżek, parkingu) i rodzaju ogrodzenia, które jest bardzo ważnym, a często niedocenianym elementem kompozycji. Na tym etapie łatwo jest zaplanować rzeźbę­ terenu, odpowiednią lokalizację małej architektury, ukryć niekorzystne sąsiedztwo lub wyeksponować najatrakcyjniejsze widoki, „pobierając” przestrzeń z zewnątrz. Dobór roślin w takim przypadku jest już jedynie ładnym dopełnieniem dobrej i funkcjonalnej koncepcji.

Niezbędna dokumentacja
Dokumentacja projektowa­ zawsze musi się składać z rzutu ogrodu wykonanego w odpowiedniej skali, ze szczegółowym opisem. Poprzedzają to rysunki koncepcyjne z ogólnym pomysłem na zagospodarowanie działki. Sposób przedstawienia koncepcji jest sprawą umowną – mogą to być szkice, trójwymiarowy model ogrodu czy realistyczne wizualizacje komputerowe. Jeśli zakres opracowania jest szeroki, to zwykle pojawiają­ się szczegółowe projekty altany, grilla czy układu wodnego. Zamawiając projekt ogrodu, warto jasno określić jego za-wartość, na przykład:  trzy wstępne koncepcje do wyboru, przestrzenny model, trzy wizualizacje wybranych fragmentów ogrodu, dobór roślin. Na cenę projektu ma też wpływ to, czy potrzebna będzie inwentaryzacja istniejącej roślinności?

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty