Jak zasilać grzejniki - z góry, czy od dołu?Czy sposób doprowadzenia do grzejnika przewodów zasilających – z góry albo od dołu – ma znaczenie? Jaki wybrać?


Podstawową zasadą przy zasilaniu grzejników czynnikiem grzejnym jest zapewnienie im możliwości samoodpowietrzania. Jest to szczególnie ważne, gdy grzejniki nie mają automatycznych odpowietrzników. Z tego względu lepiej jest zasilać je od dołu, i to w taki sposób, aby można je było później łatwo opróżniać z wody.
W instalacjach układanych systemem rozdzielaczowym – tam, gdzie można – szafki rozdzielaczowe powinno się instalować na kondygnacji niższej niż obsługiwana (na przykład szafkę rozdzielaczową do instalacji na parterze – w kotłowni lub piwnicy).
Zasilanie grzejnika od dołu może być kłopotliwe, gdy jest on usytuowany poniżej instalacji rozprowadzającej (na przykład w piwnicy). Zmiana trasy rur zasilających nie ma sensu – zwykle po drodze trzeba by omijać jakieś drzwi i w zwiazku z tym wykonać odwodnienia i odpowietrzenia znacznych fragmentów instalacji. W takiej sytuacji rozsądniej jest pozostawić zasilanie grzejnika od góry, pamiętając o:
- zamontowaniu kurka spustowego w najniższym miejscu na gałązce powrotnej;
- wyposażeniu grzejnika w automatyczny odpowietrznik;
- zwiększeniu średnicy gałązki zasilającej i powrotnej o jedną dymensję. Ograniczy to tendencję grzejnika do samoczynnego zapowietrzania się, na przykład podczas zbyt szybkiego napełniania instalacji wodą.

Zasilanie grzejników


 

Ze względu na możliwość samoodpowietrzania się grzejniki lepiej jest zasilać od dołu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi