Jak zbudować ogrodowy kominek


Grillowe spotkania w ogrodzie stały się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Zwykle są urządzane przy przenośnych metalowych grillach, jakie można kupić w sklepach z artykułami wyposażenia ogrodu. Takie rozwiązanie jest jednak niezbyt wygodne. A przecież można inaczej.

Alternatywą dla przenośnego grilla i prowizorycznego grillowania „gdzieś w ogrodzie” może być solidny kominek, w którym obok paleniska z rusztem jest miejsce na niewielką wędzarnię. Ponieważ jest to dość duża budowla, należy ją tak usytuować na działce, by nie była elementem dominującym. W naszym ogrodzie kominek opiera się tylną ścianą o naturalną skarpę, na której są posadzone niskie rośliny. Otoczony pergolą niewielki placyk ze stołem i z ławą tworzy zakątek przypominający wygodny pokój na świeżym powietrzu. Dla cierpliwych

Zewnętrzne ściany kominka są zbudowane z kamieni rzecznych, których powierzchnie licowe wcześniej z grubsza ociosano. Trzeba pamiętać o tym, że murowanie z tego typu kamieni jest bardzo trudne i czasochłonne. Ze względu na ich różnorodne kształty konieczne jest staranne dopasowywanie kolejnych elementów. Jednorazowo można ułożyć nie więcej niż dwie, trzy warstwy i dopiero po związaniu zaprawy kontynuować pracę. Ponieważ murowanie z nierównych kamieni wymaga dużej wprawy, główne ściany kominka można zbudować z cegieł (nawet rozbiórkowych), nadając mu pożądany kształt, i dopiero później obmurować go kamieniami.
Znacznie łatwiejsze jest budowanie z kamieni łamanych lub równo ociosanych, których powierzchnie są w miarę płaskie. Układa się je tak jak cegły, pilnując, by spoiny między elementami kolejnych warstw nie znajdowały się w jednej linii.

Dwa w jednym

Kominek jest posadowiony na fundamencie grubości 90 cm. Łączy w sobie grill i wędzarnię. Ściany grilla, wędzarni oraz komina są zbudowane z cegieł tworzących szkielet budowli i obmurowane kamieniami. Sklepienia kominka zrobiono z betonu zbrojonego prętami średnicy 10 mm.
Grill. Tworzy go palenisko z umocowanym powyżej ruchomym rusztem ze stali nierdzewnej. Środek paleniska jest wyłożony cegłami szamotowymi na zaprawie szamotowej, które można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Obrzeże komory grilla wykonano z cegieł klinkierowych. Są one ułożone równo z cegłami wewnątrz paleniska, tak by ich fugi tworzyły jedną linię. Ponieważ fugi są szerokie i nie do końca wypełnione zaprawą, możliwe jest swobodne wsuwanie i wysuwanie metalowego rusztu i umieszczanie go bliżej lub dalej od ognia. Murując grill, należy dostosować szerokość komory paleniska do wymiarów rusztów dostępnych w sprzedaży (dlatego lepiej kupić go wcześniej).
Grill jest osłonięty daszkiem z dachówki karpiówki ułożonej na zaprawie cementowej.
Wędzarnia. Znajduje się z lewej strony grilla. Jej palenisko niegdyś usytuowane było pod nią, bliskość ognia powodowała jednak, że umieszczone w wędzarni potrawy piekły się, zamiast wędzić. Dlatego kominek rozbudowano i przesunięto palenisko o metr dalej. Dzięki temu dym, który dociera do komory wędzarni, jest już na tyle ostudzony, że nie spala jedzenia, ale je wędzi. Przewód dymowy łączący palenisko z wędzarnią znajduje się na ziemi, co powoduje nawilżenie przechodzącego przezeń dymu. To poprawia jakość potraw.
W ścianę między wędzarnią a grillem jest wmurowany szyber, który reguluje ciąg do komina. W trakcie grillowania jest on zamknięty.

Otoczenie

Do miejsca, gdzie znajduje się kominek, doprowadzono prąd, zainstalowano tu też oświetlenie. Ponieważ jest tu także bieżąca woda, pracuje się tu i odpoczywa bardzo wygodnie. Placyk przed kominkiem został wyłożony kostką brukową. Otacza go pergola, którą szczelnie osłania intensywnie rosnące dzikie wino. To sprawia, że kominek wraz z najbliższym otoczeniem tworzą kameralne, osłonięte wnętrze.

Jak jest zbudowany ogrodowy kominek

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi