Jak zrobić mostek lub kładkę?


W moim ogrodzie jest mały staw z wpływającym do niego strumykiem. Chciałbym zrobić mostek albo kładkę, które ładnie wkomponują się w ogród, ale nie wiem jak.
Jeżeli odległość między brzegami cieku czy stawu nie przekracza 250 cm, wystarczy przerzucić przez wodę solidne belki – dźwigary mostka – i na nich umocować jego elementy.
Jeśli mostek ma być dłuższy, dźwigary trzeba podeprzeć filarami w połowie ich długości. W stawie o dnie naturalnym, czyli nieuszczelnionym folią, matą bentonitową, betonem albo innym materiałem, filary wbija się na 1/3 ich długości. Jeżeli dno jest uszczelnione, trzeba je ustawić na tak zwanych stopach betonowych, których wielkość powinien obliczyć specjalista. Pod stopę warto podłożyć kilkakrotnie złożoną geowłókninę, aby ochronić dno przed uszkodzeniem.
Drewno użyte do budowy mostków i kładek powinno być odporne na działanie wilgoci (dąb, niektóre gatunki egzotyczne) albo doskonale zaimpregnowane. Wtedy jednak nie powinno mieć kontaktu z wodą, aby nie przenikały do niej zawarte w impregnacie substancje, które mogą być szkodliwe dla roślin i zwierząt wodnych.
Powierzchnia mostka nie może być śliska, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Najlepiej, jeśli deski są ryflowane, czyli żłobkowane. Warto pozostawiać też między nimi niewielkie szpary, aby woda (na przykład opadowa) szybko odpływała. Gotowy mostek musi być stabilnie oparty o brzegi cieku. Efektowne są przyczółki z dużych płaskich kamieni, ale łatwiej wykonać je z betonu. Mostki nad płytkimi przydomowymi strumykami czy oczkami wodnymi nie wymagają balustrad, lepiej je jednak zrobić (na wysokości 90-100 cm). Jeżeli wśród domowników jest dziecko, szczeble balustrady powinny być tak gęste, aby nie przeszła między nimi głowa, i tak ułożone, aby uniemożliwić wspinanie się.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi