Jaki prysznic wybrać?


Prysznic nie musi być tylko prysznicem. Jeśli zamiast baterii z rączką natrysku lub stałą dyszą w kabinie zainstaluje się panel prysznicowy, może się ona stać małym domowym salonem odnowy biologicznej.
Umożliwia masaż całego ciała, a zwłaszcza miejsc szczególnie narażonych na zmęczenie. Odgrywa podobną rolę jak wanna z hydromasażem, ale zajmuje znacznie mniej miejsca. Panel prysznicowy jest kompletnym, gotowym do zawieszenia na ścianie urządzeniem składającym się z płyty i zamontowanych na niej dysz, słuchawek, zaworów i – nierzadko – rozmaitych dodatkowych elementów (uchwytów, półek, mydelniczki itp.). Może być zamontowany w zwykłej kabinie natryskowej, więc w przeciwieństwie do wanny z hydromasażem zmieści się w każdej, nawet bardzo małej łazience. Za płytą panelu mieści się podłączenie do instalacji wodociągowej, nie trzeba go więc układać pod tynkiem. Dzięki temu decyzja o zakupie urządzenia do hydromasażu może być odłożona do zakończenia prac wykończeniowych w łazience. Panel można kupić w dowolnym momencie – a nie tylko w czasie budowy lub remontu – i zamontować zamiast tradycyjnej słuchawki prysznicowej.
Panel mocuje się do ściany i podłącza do instalacji wodociągowej dwoma elastycznymi wężykami. Nie jest to trudne zadanie i posługując się instrukcją dołączaną zwykle przez producentów, można je z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wcześniej do miejsca, w którym ma zawisnąć panel, musi być jednak doprowadzona instalacja zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacyjna.

WymaganiaAby panel spełniał swoje zadanie, czyli żeby był możliwy hydromasaż, woda musi wypływać z dysz z odpowiednio dużym natężeniem. Dlatego warunkiem właściwej pracy paneli jest wymagana minimalna wartość ciśnienia wody. Jest ona podawana przez producentów paneli i wynosi najczęściej 3 bary, chociaż niektóre panele będą dobrze działały już przy ciśnieniu 1 bar.
W przypadku korzystania z wody wodociągowej wymagane ciśnienie jest zwykle zapewnione. W domach z własnym ujęciem możliwość montażu panelu jest uzależniona od odpowiedniego doboru pompy i urządzeń hydroforowych przy projektowaniu instalacji wodnej.
Duży pobór wody przez panel prysznicowy (około 18 l/min – słuchawka prysznicowa, 15 l/min – głowica prysznicowa, 5 l/min – dysze boczne) może być także przeszkodą w zamontowaniu go w instalacji z przepływowym podgrzewaczem ciepłej wody. Warto więc zasięgnąć informacji u producenta lub dystrybutora panelu. Można też poszukać modelu wyposażonego w oszczędne główki prysznicowe i dysze boczne, co pozwoli nie tylko uniknąć problemu niedostatecznej wydajności urządzenia do podgrzewania wody, ale również lepiej nią gospodarować.

Kształty, wymiary i materiały

Kształt i wymiary. Kąpiel i masaż w kabinie prysznicowej odbywają się w pozycji stojącej, dlatego panele mają zwykle kształt wydłużonego prostokąta o prostych bądź zaokrąglonych brzegach. Większość jest przystosowana do montażu na płaskiej ścianie albo w narożniku, ale są i takie, które można instalować i tu, i tu. Wysokość płyty panelu wynosi zwykle od około 140 do blisko 200 cm. Szerokość – trochę mniej lub nieco ponad 30 cm. Zdarzają się także panele szersze, nawet prawie 50-centymetrowe.
Panele krótkie wiesza się na ścianie nad brodzikiem, długie mogą się opierać na jego krawędzi.
Choć panel prysznicowy jest w zasadzie przeznaczony do montażu w kabinie prysznicowej, można go zainstalować także nad wanną, osłaniając ją całkowicie lub częściowo parawanem.
Materiał. Płyty paneli wytwarza się z rozmaitych materiałów: tworzyw sztucznych (głównie z ABS i akrylu sanitarnego, czasem dodatkowo usztywnianego lub na aluminiowym stelażu), aluminium, hartowanego szkła, ze sztucznego kamienia, z marmuru, granitu, a nawet z egzotycznych gatunków drewna. Te materiały zapewniają panelom odpowiednią sztywność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i – co w tym przypadku jest bardzo ważne – estetyczny, a nawet elegancki wygląd. Im gładszą powierzchnię i łagodniejsze krawędzie ma powierzchnia panelu, tym łatwiej będzie go utrzymać w czystości.
Panele z materiałów naturalnych mają kolory charakterystyczne dla tych materiałów, panele z tworzywa można barwić niemal dowolnie. Mimo to niezmiennie najpopularniejsze, bo najbardziej uniwersalne, są wyroby w kolorze białym z chromowaną armaturą.

Dysze, słuchawki, regulatory

Dysze. Liczba dysz w panelach prysznicowych jest różna – od kilku do kilkunastu. Są rozmieszczone w dwóch rzędach (symetrycznie względem siebie po obu stronach panelu), rzadziej w jednym – pionowym.
Kupując panel, musimy zwykle wybrać model z określoną liczbą dysz zamontowanych w ustalonych przez producenta punktach panelu. Nieliczne modele można kupić w wersji wyłącznie ze słuchawką i dopiero w miarę potrzeb i możliwości finansowych kupować i instalować kolejne dysze.
Dysze mogą być zamontowane na dwa sposoby – wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach. Te na przegubach umożliwiają regulację kierunku strumienia wody.
Niektóre mają blokadę kierunku zabezpieczającą przed zmianą kąta ustawienia przy gwałtownym wzroście ciśnienia wody.
Dysze można włączać i wyłączać osobno lub po kilka naraz, zależnie od modelu panelu. Podobnie jak słuchawki prysznicowe mogą one wytwarzać kilka rodzajów strumienia.
Słuchawki. Panele są wyposażone w dwie słuchawki lub – rzadziej – w jedną. W modelach z dwiema słuchawkami jedna jest zamocowana na wężu, jak w zwykłym prysznicu, druga – nazywana często głowicą prysznicową – jest przymocowana na stałe lub na przegubie w górnej części panelu. Jeśli słuchawka jest tylko jedna, jest połączona z panelem wężem. Panel może mieć drążek (taki jak w zwykłym prysznicu) i wtedy słuchawkę wiesza się na nim na wysokości wybranej przez kąpiącą się osobę, dzięki czemu podczas kąpieli obie ręce pozostają wolne. Gdy nie ma drążka, trzeba cały czas trzymać słuchawkę w ręku. Po kąpieli odwiesza się ją na specjalny uchwyt lub – jeżeli jest taka możliwość (mają ją niektóre modele) – wsuwa wąż za obudowę panelu.
W większości słuchawek prysznicowych można ustawiać różne rodzaje strumienia.

Wygodne sterowanie

Wszystkie elementy łączące baterię z instalacją wodną są ukryte pod panelem. Widoczne są jedynie pokrętła lub uchwyty do regulacji temperatury i natężenia strumienia wody.
Panelem można sterować ręcznie lub za pomocą urządzeń elektronicznych. Sposób regulacji w znacznym stopniu wpływa na ostateczny koszt panelu.
Do sterowania ręcznego służą dwa rodzaje regulatorów – w postaci uchwytu lub pokręteł. Regulator jednouchwytowy wygląda i pracuje tak samo jak najpopularniejsze obecnie baterie umywalkowe czy prysznicowe – odpowiednią temperaturę i natężenie strumienia wody uzyskuje się zależnie od wychylenia uchwytu w poziomie i pionie. W modelach z pokrętłami jedno z nich służy do ustawienia temperatury, drugie – wielkości strumienia wody.
Panel może być także wyposażony w termostat, dzięki któremu temperatura wody wypływającej z dysz – niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody w instalacji – będzie miała zawsze tę samą ustawioną przez użytkownika wartość.
Oprócz tego w obudowie panelu znajdują się pokrętła do przełączania strumienia wody do dysz i słuchawek.
Sterowanie elektroniczne umożliwia zaprogramowanie wszystkich parametrów – temperatury i ciśnienia wody oraz rodzaju masażu – przed rozpoczęciem kąpieli. Bezpośrednio przed kąpielą panel uruchamia się jednym przyciskiem. Rozwiązanie to jest bardziej komfortowe od sterowania ręcznego, ale też droższe.

Atrakcyjne dodatki

Każdy panel ma półkę na przybory kąpielowe i inne drobiazgi przydatne podczas kąpieli. Bardziej luksusowe, a więc i droższe wersje paneli mogą mieć wiele innych elementów dostępnych w standardzie lub jako dodatkowe ekstra płatne wyposażenie. Producenci oferują między innymi: wylewki bidetowe, wskaźniki temperatury, termostaty, lustra, oświetlenie halogenowe zasilane bezpiecznym napięciem 12 V, zestawy do aromaterapii czy wreszcie odtwarzacze hi-fi. Zintegrowane z panelem rozkładane krzesełko z pewnością docenią nie tylko osoby niepełnosprawne, w przypadku których kąpiel jest możliwa wyłącznie w pozycji siedzącej, ale i całkiem zdrowe, które mogą z niego skorzystać po prostu dla wygody.
Sposób zamocowania niektórych paneli umożliwia przesuwanie ich w pionie (w górę i dół). To dodatkowa zaleta, dzięki której z tego samego panelu mogą wygodnie korzystać i mali, i duzi. JAKI STRUMIEŃ – TAKA KĄPIEL
Rodzaj strumienia wody i jego natężenie decydują o jakości hydromasażu. Zależnie od modelu liczba dostępnych strumieni może być różna. Producenci nadają im nazwy, niestety, nie wszyscy jednakowe, dlatego nieraz trudno porównać możliwości różnych słuchawek. Najczęściej można spotkać następujące rodzaje strumieni:
- normalny (naturalny) – wypływający równomiernie ze wszystkich otworów słuchawki (dyszy);
- miękki (łagodny) – wzbogacony powietrzem, a więc delikatniejszy od naturalnego; ma postać kilku-kilkunastu grubszych strug;
- mono (bicz) – pojedyncza miękka struga wypływająca ze środka słuchawki;
- masujący – silnie pulsujący, ożywiający i regenerujący.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi