Jakie znaczenie ma rodzaj stropu?


Czy budowa piętra oznacza konieczność przebudowy stropu?
Bardzo ważna jest ocena rodzaju, stanu i nośności stropu, na którym mamy dokonać nadbudowy. Istotne jest przy tym, czy stropodach jest wentylowany, czy nie. Nawet ten drugi przypadek nie wyklucza nadbudowy, ale przy stropodachu wentylowanym jest ona z reguły prostsza. Rozbiera się lekkie pokrycie (najczęściej papowe z płyt korytkowych na ażurowych ściankach), usuwa gruz i starą izolację cieplną, odsłania wieńce i wyrównuje podłoże pod nowe warstwy posadzkowe. Bywa, że stary strop nie ma wystarczającej nośności lub nie da się w nadbudowie powtórzyć układu słupów i ścian konstrukcyjnych – wówczas niezbędne może się okazać wykonanie nowego stropu i wieńca opasującego starą konstrukcję jako podstawę dla nadbudowy. Ta robota nie musi być nieopłacalna, stary strop może bowiem – po podstemplowaniu go i ułożeniu izolacji zabezpieczającej przed zalaniem w czasie budowy – stanowić gotowy szalunek pod nowy, przejmujący obciążenia od nadbudowy i prawie dowolnie przekazujący je na stare ściany.

MIEJSCE SCHODÓW

Rozbudowując dom w górę musimy zdecydować, gdzie będą usytuowane schody.
Najważniejsze w projekcie nadbudowy stosunkowo małego domu jest właściwe usytuowanie schodów względem całego planu. Jeśli będą umieszczone centralnie, stracimy najmniej miejsca na korytarze. Rozsądnie jest planować schody w miejscu, które i tak wymaga zmiany aranżacji. Nowe schody można też poprowadzić, wykorzystując przestrzeń nad starym biegiem do piwnicy. Można je wykonać w dobudowanej oddzielnie klatce na zewnątrz starego domu (wtedy budowa mniej zakłóci nasze życie, bo nie trzeba będzie rozbijać stropu). Ulokowanie ich w pobliżu wejścia i wiatrołapu ułatwi ewentualny podział domu na dwa mieszkania.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty