Jest kominek, potrzebne grzejniki elektryczne


Niedawno kupiłem dom na wsi o powierzchni użytkowej 120 m². Jest to nowy murowany dom (ocieplony), który poprzednim właścicielom służył jako letniskowy. Planuję w przyszłym roku zamieszkać w nim na stałe. Poprzednim właścicielom wystarczyło ogrzewanie kominkowe grawitacyjne. Jest ono wprawdzie wszędzie rozprowadzone, nie chcę jednak polegać tylko na kominku. W domu nie rozprowadzono rur do centralnego ogrzewania, a nie chciałbym kuć podłóg i ścian. Pozostaje mi więc podłączyć grzejniki elektryczne. Jak obliczyć moc potrzebną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń? 
Przy obliczaniu mocy grzejników można się posłużyć uproszczonym wyliczeniem. Przyjmuje się w tym celu orientacyjną wielkość zapotrzebowania na ciepło, która zależy od izolacyjności domu i wynosi od 60 W/m² – w domach bardzo dobrze ocieplonych – do 200 W/m² – w starych nieocieplonych lub z bardzo słabą izolacją. Jeżeli nie znamy dokładnie izolacyjności ścian, bezpiecznie będzie przyjąć do obliczeń wartość nie mniejszą niż 100 W/m². Mnożąc ją przez powierzchnię pomieszczenia, otrzymamy wartość zapotrzebowania na ciepło, jakie powinien dostarczyć zamontowany tam grzejnik, czyli jego moc.
Jeżeli dom byłby – podobnie jak za poprzednich właścicieli – ogrzewany kominkiem, grzejniki nie musiałyby mieć mocy będącej w stanie pokryć całość zapotrzebowania na ciepło, czyli mogłyby być mniejsze. Jeśli jednak zamierza Pan zamieszkać w tym domu na stałe, warto przygotować się na sytuacje, kiedy z różnych powodów trzeba go będzie ogrzewać wyłącznie grzejnikami. Grzejniki elektryczne są wyposażone w regulatory, dzięki którym łatwo dopasować ich moc do zmiennego zapotrzebowania na ciepło (znacznie mniejszego w czasie działania kominka).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi