Kiedy zamówić projekt ogrodu?


Rozpoczynamy budowę domu. W przyszłości zamierzamy urządzić ogród. Ponieważ zupełnie się na tym nie znamy, postanowiliśmy zwrócić się o poradę do projektanta. Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu i co powinien on zawierać? Jakich kosztów powinniśmy się spodziewać?
Projekt ogrodu warto zamówić już wtedy, gdy powstaje projekt domu lub gdy zaczynamy jego budowę. Niestety, o urządzeniu ogrodu zwykle myślimy w najtrudniejszej finansowo fazie budowy – kiedy budynek już stoi, jest częściowo wykończony i możemy się wprowadzić, ale do całkowitego jego wykończenia jest jeszcze długa droga. Wiemy, ile pieniędzy pochłonęły dotychczasowe działania i ile ich jeszcze potrzeba do zakończenia wszystkich prac. W tym czasie zwykle najskrupulatniej liczymy pieniądze i szukamy oszczędności. Trudno się wtedy zdecydować na wydanie pieniędzy na projekt ogrodu. Często więc podejmujemy decyzję o rozwiązaniu tymczasowym, czyli urządzeniu działki bez projektu. Po latach może się okazać, że są konieczne poprawki, a to znaczy, że tracimy nie tylko pieniądze na modernizację, ale też cenny czas potrzebny na wzrost roślin (szczególnie wolno rosnących drzew). Bywa też, że sadzimy drzewa w przypadkowym miejscu. Gdy urosną, utrudniają zagospodarowanie ogrodu, na przykład budowę oczka wodnego lub miejsca do grillowania. Jest to szczególnie istotne na małych działkach.

Korzyści z projektowania ogrodu na etapie budowy domu

Pieniądze wydane na projekt ogrodu w początkowej fazie budowy mogą się nam wielokrotnie zwrócić, bo unikniemy niepotrzebnych działań i zapobiegniemy późniejszym poprawkom, czyli dodatkowym kosztom.
Ziemia. Projekt ogrodu gotowy już na początku budowy pozwala oszacować ilość potrzebnej ziemi, którą można sukcesywnie kupować, korzystając z nadarzających się okazji. Można też tak zaprojektować ogród, by wykorzystać ziemię z wykopów pod fundamenty, co zaoszczędzi kosztów związanych z jej wywózką.
Rośliny. Na podstawie projektu możemy posadzić rośliny we właściwym miejscu już w czasie budowy albo jeszcze przed jej rozpoczęciem (jeśli nie kolidują z budową). Dotyczy to zwłaszcza drzew i niektórych krzewów, które rosną wolno, a często tylko duże dają komfort wypoczynku w cieniu lub odosobnieniu od nieatrakcyjnego otoczenia. Sadząc rośliny zgodnie z planem, zapobiegamy konieczności ich późniejszego przesadzania czy usuwania, jeżeli zostały posadzone zbyt gęsto.
Elementy architektoniczne. Na etapie budowy najlepiej ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów użytych na taras, schody i ogrodzenie ogranicza wybór i kolorystykę materiałów do budowy elementów małej architektury, a także kolorystykę roślin.
Instalacje. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania  i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Często pochopnie wybudowany podjazd uniemożliwia doprowadzenie kabli do oświetlenia lub rur nawadniających. Wówczas trzeba go rozbierać lub przeprowadzać instalacje okrężną drogą, co oznacza dodatkowy koszt. Zdarza się, że źle zaplanowana instalacja elektryczna powoduje, iż wszystkie lampy muszą być uruchamiane jednym włącznikiem (uniemożliwia to tworzenie oświetleniem nastroju w ogrodzie i jest nieekonomiczne). Częstym błędem jest także wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku rurą o zbyt małym przekroju, co bez kosztownej przeróbki uniemożliwia sprawne działanie automatycznego nawadniania.

Ile za projekt?
W projekcie ogrodu oprócz układu i doboru roślin są informacje dotyczące sposobu ukształtowanie terenu, przebiegu komunikacji, wyboru nawierzchni, lokalizacji i wyglądu elementów małej architektury (altana, tarasy, staw, grill, murki oporowe), placu zabaw, lokalizacji kompostownika albo miejsca dla psa. Projekt może określać wygląd ogrodzenia lub śmietnika, system oświetlenia i automatycznego nawadniania, zawiera też projekty techniczne elementów małej architektury (przykładowo murowanego grilla).
Cenę projektu kształtuje głównie zakres jego opracowania i wielkość działki. Zwykle jest to ułamek procentu kosztów zakupu działki i budowy domu i zaledwie kilka procent kosztów urządzenia ogrodu (zwykle 3-8%). Przeciętny projekt kosztuje kilka-kilkanaście zł/m² powierzchni działki. Im jest ona większa, tym cena w przeliczeniu na m² powierzchni jest niższa. Jeśli jest bardzo mała, projekt może kosztować nawet kilkadziesiąt zł/m², jeżeli zaś jest duża lub zakres opracowania jest niewielki (obejmuje na przykład tylko dobór roślin) – 1 zł/m².
Zazwyczaj cena projektu zagospodarowania działki o powierzchni 2000 m² (w zależności od zakresu opracowania) to 2000-5000 zł. Jeśli opracowanie jest bardzo szczegółowe, koszt może sięgać nawet 10 000 zł.

Projekt ogrodu to nie tylko zestawienie roślin, ale też kompleksowe, funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Wielu rzeczy na pewnym etapie urządzania działki już się nie da zrobić lub ich wykonanie jest bardzo kosztowne, dlatego należy przewidzieć je wcześniej.

Gdy szacowany koszt urządzenia ogrodu przekracza tymczasowo nasze możliwości finansowe, warto pomyśleć o wykonaniu go w kilku etapach. To lepsze rozwiązanie niż zagospodarowywanie działki bez koncepcji, z myślą, że za kilka lat w przypływie gotówki przeprowadzimy modernizację.

Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, na przykład określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po jego rozebraniu.

Uwaga!  Zamawiając projekt ogrodu, lepiej umówić się na jego opracowanie z wyłączeniem projektów technicznych małej architektury, która nie zawsze pojawia się w początkowym etapie zakładania ogrodu lub zostaje zastąpiona elementami gotowymi (na przykład pergolami). Szczegółowe projekty tych elementów można zamawiać później, w zależności od posiadanych środków finansowych.

Od projektu do realizacji

Wykonanie projektu ogrodu poprzedza zebranie informacji (rozmowa z właścicielami, wizja lokalna). Na tej podstawie architekt przedstawia co najmniej dwie koncepcje zagospodarowania działki. W trakcie kolejnych spotkań dopracowywane są pomysły i powstaje szczegółowy projekt realizacyjny.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi