Kilka ekip na budowie.


Będę budować dom, wynajmując różne ekipy budowlane do poszczególnych etapów budowy. Jak się zabezpieczyć przed sytuacją, w której kolejni wykonawcy będą zwalać winę za ewentualne niedoróbki na poprzednią ekipę?
.Po pierwsze, trzeba zatrudnić kierownika budowy. Najlepiej, żeby nie był związany z żadną ekipą budowlaną, która ma realizować inwestycję.
Ważne jest też, żeby miał doświadczenie w kierowaniu realizacją domów jednorodzinnych. Osoba, która wcześniej nadzorowała budowę takich domów, będzie wiedziała, które jej etapy są najistotniejsze, podczas których jego obecność jest niezbędna i gdzie późniejsze wprowadzanie poprawek może być niemożliwe lub bardzo kosztowne (na przykład takie etapy, jak wylewanie ław fundamentowych, zbrojenie i wylewanie stropu).
Zadaniem kierownika budowy jest pilnowanie, aby budowa była prowadzona zgodnie z projektem i przepisami. Kierownik powinien między innymi zabezpieczyć teren, ustawić tablicę informacyjną, zorganizować prace i prowadzić dziennik budowy.
Po drugie, trzeba zadbać o treść umów zawieranych z każdą z firm. Jeżeli inwestor chce się ustrzec przed zarzutami, a czasem i roszczeniami finansowymi wykonawcy, który będzie twierdził, że poprzednia ekipa wykonała swoją pracę niestarannie, w każdej z kolejnych umów powinien wprowadzić następujący zapis: „Wykonawca zapoznał się z przedstawionym frontem robót /obiektem/ i stwierdza, że stan techniczny inwestycji umożliwia realizację przedmiotu umowy”. Kwestionowanie wówczas – na przykład przez tynkarzy – fachowości poprzedniej ekipy, która murowała ściany, nie będzie miało racji bytu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi