Klinkier na elewacjeCegły klinkierowe i licowe stosuje się najczęściej na elewacje w ścianach trójwarstwowych. Można z nich wymurować całe ściany lub zrobić tylko obramienia okien czy drzwi. Wybór cegieł jest bardzo duży. Różnią się fakturą, kolorem, a także wymiarami. Zależnie od użytego surowca i sposobu wypalania cegły mogą mieć barwę od jasnej czerwieni, poprzez żółcie i biele, do ciemnego brązu i grafitowej czerni. 

Ciekawy efekt można uzyskać, zestawiając cegły w wybranym kolorze z cegłami w kolorze cieniowanym. Ten sam rodzaj cegły może mieć powierzchnię gładką lub ryflowaną, czyli z podłużnymi wgłębieniami. Bardzo naturalnie wyglądają cegły ręcznie formowane lub naśladujące je, ale produkowane maszynowo – o nieregularnie rozłożonych załamaniach. W zależności od tego, gdzie mają być wbudowane, można stosować cegły pełne lub drążone. Do wykończenia elewacji oprócz cegieł podstawowych potrzebne są kształtki oraz elementy nadprożowe i wentylacyjne.
RÓŻNE WYMIARY

Typowa wielkość cegły elewacyjnej to 250 x 120 x 65 mm. Są też jednak cegły nieco mniejsze i połówkowe. Każda z nich ma inne oznaczenie.

Cegła o wymiarach 250 x 120 x 65 mm w ofertach firm jest oznaczana symbolem PF lub RF (polski format). Cegły z symbolem NF (niemiecki format) mają wymiary 240 x 115 x 71 mm. DF – cegły węższe – 240 x 115 x 52 mm. Są także cegły oznaczane symbolem WDF o wymiarach 210 x 100 x 65 mm.
Na 1 m² elewacji potrzeba:
- 51-52 cegły PF (RF);
- 48 cegieł NF;
- 65 cegieł DF;
- 61 cegieł WDF.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi