Kocioł za 6000 zł


W cyklu „Kocioł za...” szukamy urządzeń gazowych do ogrzewania niedużych domów i przygotowywania – w sposób najbardziej komfortowy – ciepłej wody użytkowej. Mając do dyspozycji 6000 zł, stoimy przed trudnym wyborem.
UW lutowym numerze Muratora opisywaliśmy kotły, które można kupić za blisko 4000 zł. Były to urządzenia dwufunkcyjne, a więc wyposażone dodatkowo w przepływowe podgrzewacze wody. Jest to dobre rozwiązanie do małych domów zamieszkanych przez dwu- bądź trzyosobowe rodziny. Przygotowywanie w takim kotle ciepłej wody dla rodziny wieloosobowej, mieszkającej w domu z co najmniej dwiema łazienkami zwykle okazuje się nie dość komfortowe. Po odkręceniu kranu trzeba na nią długo czekać, a kiedy w tym samym czasie ktoś korzysta z drugiej łazienki, ciepłej wody jest po prostu za mało. Do większego domu lepiej zatem wybrać inne rozwiązanie. Będzie ono oczywiście droższe.
Z myślą o użytkownikach poszukujących kotłów niekoniecznie najtańszych wybraliśmy do porównania urządzenia, które można kupić za mniej więcej 6000 zł. Za tę kwotę chcieliśmy dostać jak najwięcej. Nieważne było, czy kocioł jest jedno-, czy dwufunkcyjny. Powinien ogrzewać dom i przygotowywać jak najwięcej ciepłej wody, a przy tym być wyposażony w funkcje ułatwiające jego eksploatację. Tym razem zamierzaliśmy wydać nieco więcej pieniędzy niż poprzednio, więc interesowała nas przede wszystkim wygoda i nowoczesność.

1. Dlaczego te

Staraliśmy się wybrać urządzenia popularnych marek. Jednocześnie zależało nam, aby mimo podobnej ceny istotnie się od siebie różniły. Wybraliśmy następujące kotły:
- Beretta Super Exclusive 24 Si z zasobnikiem Idra 120 i regulatorem RC05 za 6000 zł;
- Buderus Classic U124 z zasobnikiem S120 i regulatorem ERC w promocyjnej cenie 6131 zł (bez promocji 6454 zł);
- Junkers Euroline HRD ZS 23-1 AE z zasobnikiem ST 120-1Z w promocyjnej cenie 6087 zł (cena katalogowa 7709 zł);
- Ulrich Kondensich KO21 za 5612 zł (cena katalogowa 1451 euro);
- Vaillant aquaPLUS VUI 280-7 w promocyjnej cenie 5757 zł (cena katalogowa 7197 zł);
- Wolf FunctionLine GG-2EK 24 kW z regulatorem DWT w promocyjnej cenie 5685 zł (1387 euro).
Jak widać, ceny kotłów, które udało nam się znaleźć, przeszukując oferty hurtowni w styczniu 2005 roku, niekiedy znacznie różnią się od cen z katalogów producentów. Zdarza się, że promocja hurtowni dotyczy towarów, które już w cenniku producenta miały cenę promocyjną. Nie trzeba się więc zniechęcać, przeglądając oficjalne cenniki, bo w praktyce kocioł drogiej marki można kupić z dużym rabatem w całkiem korzystnej cenie.
Beretta, Buderus i Junkers to kotły jednofunkcyjne. Aby zasilały nie tylko centralne ogrzewanie, ale także podgrzewały wodę użytkową, trzeba podłączyć do nich osobny zasobnik z wężownicą. Ponieważ interesowały nas wyłącznie urządzenia zapewniające i ciepło dla domu, i ciepłą wodę, do porównania wybraliśmy zestawy, w których oprócz kotła znajdują się podgrzewacze pojemnościowe.
Ulrich, Wolf i Vaillant to kotły dwufunkcyjne z wbudowanymi przepływowymi podgrzewaczami wody. Vaillant jest dodatkowo wyposażony w niewielki wbudowany zasobnik warstwowy (bez wężownicy), dzięki któremu jest w stanie dostarczać więcej ciepłej wody niż taki sam kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika.
Ulrich to jedyny w prezentowanej grupie kocioł kondensacyjny. Interesujący dlatego, że będzie zużywał mniej paliwa niż podobne do niego kotły tradycyjne. W takiej cenie trudno znaleźć na rynku inne urządzenia tego typu.
Kotły Beretta są produkowane w Polsce, marka ta należy do koncernu włoskiego. Buderus, Junkers, Vaillant i Wolf to marki niemieckie. Ulrich produkuje kotły na Dalekim Wschodzie. Wszyscy wymienieni producenci są znani na polskim rynku od co najmniej kilku lat. Buderus, Junkers i Vaillant mają ustaloną renomę i nikogo nie trzeba przekonywać o ich solidności. Jak w konfrontacji z nimi wypadają urządzenia producentów walczących dopiero o wizerunek lidera na rynku?

2. Podobieństwa

Wszystkie przedstawione kotły są przeznaczone do powieszenia na ścianie, nadają się więc również do niedużego domu, w którym szkoda miejsca na kotłownię lub pomieszczenie techniczne. Są wyposażone w pompy, naczynia przeponowe oraz zabezpieczenia przed: nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury w instalacji, zanikiem ciągu kominowego i wypływaniem spalin. Wszystkie mają elektroniczny zapłon i kontrolę obecności płomienia.

3. Różnice

Komora spalania

Nowoczesne kotły gazowe są tak konstruowane, aby powietrze niezbędne do spalania dostarczane było do nich bezpośrednio spoza domu, a nie z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Wyposażone są w zamkniętą komorę spalania, a cały układ – począwszy od wlotu powietrza, skończywszy na wylocie spalin – jest hermetyczny, czyli oddzielony od pomieszczenia. Spaliny nie wydostaną się zatem z kotła do wnętrza domu, co jest możliwe w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania. Inną ważną zaletą takich urządzeń jest obecność wentylatora wymuszającego zarówno dopływ powietrza, jak i wypływ spalin. Dzięki temu nie jest potrzebny komin, wystarczy przewód spalinowy o mniejszych wymiarach, który można prowadzić poziomo i z załamaniami.
Tego typu konstrukcję mają kotły Junkers, Wolf i Ulrich. Ten ostatni ma zamkniętą komorę spalania niejako z definicji, ponieważ kotły kondensacyjne zawsze są w nią wyposażone. Beretta, Buderus i Vaillant mają tradycyjną budowę – pobierają powietrze z pomieszczenia i muszą być podłączone do komina wyprowadzonego ponad dach. Buderusa i Vaillanta można wprawdzie kupić także w wersji z zamkniętą komorą spalania (turbo), ale są one droższe o kilkaset złotych.

Wymiary
Tym razem wybrane przez nas urządzenia istotnie różnią się wymiarami, przy czym nie chodzi o wielkość obudowy samego kotła, ale o gabaryty całych zestawów. Kotły z podgrzewaczami pojemnościowymi mogą się okazać kłopotliwe w małych domach bez specjalnego pomieszczenia technicznego. Można je zabudować we wnęce lub w dużej szafie, pod warunkiem że zapewni się przez nią swobodny przepływ powietrza (drzwi muszą być ażurowe). Ograniczenie dopływu powietrza może być przyczyną samoczynnego wyłączania się kotła, a brak możliwości wypływu byłby bardzo niebezpieczny w przypadku ulatniania się gazu z instalacji doprowadzonej do kotła.
Wymiary kotłów bez podgrzewaczy pojemnościowych są tak dobrane, aby można było je umieścić w ciągu wiszących szafek kuchennych. Trzeba tylko pamiętać o tym, że Vaillant będzie wystawał z ciągu typowych szafek o blisko 10 cm, ponieważ ze względu na zasobnik warstwowy jego obudowa ma większą głębokość.
Wśród porównywanych kotłów najwęższe są Beretta i Junkers, ale zdecydowanie najmniejszy (najpłytszy i najniższy) jest Ulrich. Widać, że projektowano go z myślą o zastosowaniu w niewielkim domu lub nawet mieszkaniu.

Moc i ciepła woda
Wszystkie kotły mają moc niezbędną do utrzymania w domu jednorodzinnym temperatury ponad 20°C, nawet w największe mrozy. Różne są za to możliwości przygotowywania przez nie ciepłej wody użytkowej.
Ulrich, Vaillant i Wolf podgrzewają wodę przepływowo. Zimna woda przepływa przez wymiennik ciepła w krótkim czasie, który musi wystarczyć do jej podgrzania. Aby podgrzewacz przepływowy umożliwiał swobodne korzystanie z ciepłej wody, kocioł musi mieć dużą moc.
Ulrich ma najmniejszą moc wśród porównywanych urządzeń. 21 kW to właściwie minimum dla kotła dwufunkcyjnego. Mniejsza moc byłaby równoznaczna z długim oczekiwaniem na napełnienie wanny oraz niedostatecznie dużym strumieniem ciepłej wody po odkręceniu jej jednocześnie w dwóch miejscach, zwłaszcza zimą. Opisywany model umożliwia pobór 9,5 l wody o temperaturze 45°C w ciągu minuty, co pozwala na komfortową gorącą kąpiel pod prysznicem.
Wolf o mocy 24 kW lepiej zaspokoi potrzeby niewielkiej rodziny w niedużym domu, natomiast Vaillant o mocy 28 kW z wbudowanym za-sobnikiem warstwowym o pojemności 20 l zapewni komfort korzystania z ciepłej wody zbliżony do tego, na jaki pozwala kocioł z podgrzewaczem pojemnościowym.
W zasobniku warstwowym Vaillanta gromadzi się woda podgrzana uprzednio przez podgrzewacz przepływowy. Dzięki temu po odkręceniu kranu do dyspozycji jest od razu 20 l gorącej wody na bieżąco uzupełnianej przez podgrzewacz. Mimo niewielkiej pojemności zasobnika warstwowego wydajność wyposażonego w niego kotła jest porównywalna z wydajnością 60-litrowego podgrzewacza pojemnościowego z wężownicą. Oba umożliwiają kilkuminutowe równoczesne korzystanie z dwóch natrysków albo dwóch umywalek i natrysku (Vaillant dostarcza 16 l/min ciepłej wody).
Urządzenie z wbudowanym zasobnikiem jest niewiele większe od egzemplarza bez niego.
Kotły jednofunkcyjne (Buderus, Beretta i Junkers) nie są wyposażone w żadne urządzenia do podgrzewania wody użytkowej, przepływa przez nie tylko woda z instalacji c.o. Aby wytwarzane ciepło można było wykorzystać również do podgrzewania wody do mycia, podłącza się do nich zasobnik, czyli zbiornik z umieszczoną wewnątrz wężownicą. Do wężownicy wpływa woda z instalacji c.o. i ogrzewa tę zgromadzoną w zasobniku. Po odkręceniu kranu do dyspozycji jest zatem – zależnie od pojemności zasobnika – od kilkudziesięciu do kilkuset litrów gorącej wody. Moc kotła nie musi być aż tak duża jak w przypadku urządzeń dwufunkcyjnych, bowiem jej niedostatek jest rekompensowany znaczną ilością ciepłej wody zmagazynowanej w zasobniku. Niedostateczna moc może być problemem tylko wtedy, gdy kilka osób będzie chciało brać kąpiel jedna po drugiej. Po napełnieniu wanny zbiornik zostanie opróżniony i zanim ponownie wypełni go gorąca woda, będzie musiało upłynąć trochę czasu – tym więcej, im mniejszą moc ma kocioł. Jednak w przypadku opisywanych kotłów nie ma takich obaw. Ich moc (23-24 kW) wystarczy do podgrzania 120 l wody w niecałe 15 minut, a maksymalna wydajność ciepłej wody wynosi około 20 l/min. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po opróżnieniu zbiornika (czyli po kilkunastu minutach ciągłego korzystania z ciepłej wody) wydajność zmaleje do około 10 l/min, bowiem urządzenie zacznie wtedy działać jak podgrzewacz przepływowy.

Minimalny przepływ

Podgrzewacz wody użytkowej w kotłach dwufunkcyjnych jest uruchamiany przez strumień wody przemieszczający się w rurach po odkręceniu kranu. Jeśli kran zostanie odkręcony tylko trochę, cały czas będzie leciała zimna woda. Im lepszy kocioł, tym mniejszy strumień wody go uruchamia. W opisywanych kotłach Wolf i Ulrich minimalny strumień wynosi odpowiednio 2,1 oraz 2,7 l/min.
W przypadku kotłów z zasobnikami ciepła woda popłynie z kranu niezależnie od wielkości strumienia.

Moc minimalna

Wszystkie wybrane przez nas kotły mają palniki z płynną regulacją mocy. Może się ona zmieniać w pewnym zakresie, jednak nie można jej całkowicie zredukować. Ważne jest, by dolna granica zakresu regulacji była jak najniższa. Unika się wtedy niekorzystnej oscylacyjnej pracy palnika w okresie niewielkiego obciążenia cieplnego, czyli wtedy, gdy na zewnątrz jest kilka stopni powyżej zera. Zapotrzebowanie na moc kotła do ogrzewania niewielkiego ocieplonego domu jednorodzinnego wynosi wówczas 3-4 kW.
Spośród porównywanych kotłów najodpowiedniejsze do takiego domu będą Junkers (moc minimalna 7 kW) lub Beretta (8 kW). Pozostałe mają moc minimalną ponad 10 kW, a więc dużo większą od przeciętnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.

Obsługa

Dodatkowe regulatory. Za 6000 zł można już kupić kocioł wyposażony w liczne funkcje ułatwiające jego eksploatację. Najwięcej oferują Beretta, Buderus i Wolf sprzedawane w komplecie ze zdalnymi regulatorami, które automatycznie dostosowują temperaturę wody w instalacji c.o. do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu kocioł zużywa tylko tyle gazu, ile potrzeba do utrzymania w domu ustalonej przez użytkownika temperatury, bez niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń. W podstawowej wersji regulatory działają jak programowane termostaty pokojowe – dostosowują chwilową moc kotła do temperatury w pomieszczeniu. Regulacja pogodowa, czyli zmiana mocy kotła w za-leżności od zmian temperatury zewnętrznej, jest możliwa po podłączeniu do regulatora dodatkowego czujnika, w przypadku Buderusa konieczny jest jeszcze zakup specjalnego modułu elektronicznego.
Oprócz ustawienia temperatury ciepłej wody użytkowej, temperatury zasilania instalacji grzewczej i wyboru krzywej grzania (w przypadku regulacji pogodowej) przyciski regulatora służą także do włączania i wyłączania dodatkowych funkcji:
- programowania dla każdego dnia tygodnia okresów (siedmiu w Buderusie, trzech w Wolfie, jednego w Beretcie), w których kocioł będzie pracował w trybie ekonomicznym, utrzymując w domu temperaturę o kilka stopni niższą niż w trybie normalnym (komfortowym);
- antyzamarzaniowej – włączanie kotła, w chwili gdy temperatura wody w instalacji spadnie do kilku stopni powyżej zera. Funkcja przydatna, kiedy dom przez dłuższy czas pozostaje bez opieki;
- sygnalizacji nieprawidłowego funkcjonowania kotła (na przykład na skutek braku dopływu gazu, ubytku wody w instalacji, niedrożnego przewodu spalinowego).
Oprócz tego są jeszcze funkcje specyficzne dla poszczególnych urządzeń.
Beretta:- funkcja systemu niskotemperaturowego – ograniczenie temperatury zasilania do 40°C, jeśli kocioł ma współpracować wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym;
- przypominanie o przeglądzie serwisowym;
- blokowanie na 30 minut reakcji kotła na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Pozwala to ograniczyć straty energii w czasie krótkiego, intensywnego wietrzenia, kiedy ciepło ucieka przez otwarte okna, a spadek temperatury w pomieszczeniu powodowałby pracę kotła z pełną mocą;
- wakacje – zawieszenie wykonywania zaprogramowanych funkcji na wprowadzoną przez użytkownika liczbę dni.
Buderus:
- programowanie dowolnej temperatury w dowolnym czasie (do 70 zmian temperatury w tygodniu);
- obniżenie lub podwyższenie temperatury na zadany okres, niezależnie od programu czasowego;
- możliwość uzupełnienia regulatora o cztery dodatkowe moduły: moduł regulacji pogodowej, moduł informujący o stanie pracy kotła i rodzaju występującej usterki, moduł barometryczny – informujący o ciśnieniu atmosferycznym i tendencji zmian pogody – oraz higrometryczny – pokazujący wilgotność względną w pomieszczeniu.
Wolf:
- obniżenie lub podwyższenie temperatury na zadany okres, niezależnie od programu czasowego;
- automatyczna adaptacja i optymalizacja krzywej grzania, aby w jak najmniejszym stopniu odczuwane były w domu zmiany temperatury zewnętrznej;
- ustawienie opóźnienia reakcji kotła na zmiany temperatury zewnętrznej, aby dostosować ją do zdolności akumulowania ciepła przez ściany (innej w domach drewnianych, innej w murowanych);
- sygnalizacja: temperatury zewnętrznej, rzeczywistej temperatury zasilania, prędkości obrotowej wentylatora spalin, trybu pracy (c.o./c.w.u.), informacji o włączeniu pompy c.o., włączeniu palnika, czasie jego pracy.
Zdalny sterownik. Pozostałe kotły nie są wyposażone w dodatkowe regulatory. Mają jedynie standardowe panele sterujące bez możliwości programowania czasowego. Kocioł Ulrich wyróżnia się wśród nich brakiem jakichkolwiek przycisków czy pokręteł na przedniej płycie obudowy. Panel sterujący jest połączony z kotłem cienkim kablem, można go zainstalować w dowolnym miejscu. Nie jest to jednak automatyczny regulator, który samoczynnie dostosowuje moc kotła do zapotrzebowania na ciepło. Nie ma wbudowanego termostatu. Do automatycznego sterowania temperaturą i programowania czasowego trzeba dokupić dodatkowe urządzenie. Ciekawostką jest wbudowany w sterownik modem, który po podłączeniu do linii telefonicznej umożliwia włączanie i wyłączanie kotła z dala od domu – przez telefon.
Podstawowe funkcje sterownika to:
- włączanie zasilania kotła;
- włączanie trybów „zima” bądź „lato”;
- możliwość ustawienia temperatury wody zasilającej instalację grzewczą;
- wybór jednego z pięciu poziomów temperatury ciepłej wody użytkowej;
- włączanie trybu „wyjście z domu”, w którym kocioł realizuje funkcję antyzamarzaniową, to znaczy nie ogrzewa domu, a włącza się jedynie wtedy, gdy temperatura wody w instalacji spadnie do kilku stopni powyżej zera;
- włączanie trybu cyklicznego, w którym kocioł pracuje z przerwami o wybranej długości (od 0 do 4 godzin, co 10 minut), utrzymując ustaloną przez użytkownika temperaturę wody zasilającej instalację jedynie w 15-minutowych cyklach, co przynosi oszczędności w zużyciu gazu;
- włączanie szybkiego podgrzania domu po okresie wyłączenia ogrzewania;
- autodiagnostyka – informowanie o przyczynie nieprawidłowej pracy kotła (17 rodzajów błędów).
Informacje o wybranym trybie pracy oraz żądanej i rzeczywistej temperaturze wody zasilającej instalację są przez cały czas widoczne na wyświetlaczu sterownika.
Standardowe panele sterujące. Junkers i Vaillant nie mają zdalnych sterowników. Na ukrytym pod odchylaną osłoną panelu sterującym Vaillanta znajduje się elektroniczny wyświetlacz informujący o temperaturze wody zasilającej, stanie pracy kotła, a także ewentualnych błędach występujących podczas eksploatacji. Kocioł jest wyposażony w funkcję zabezpieczającą przed rozwojem w zasobniku bakterii Legionella (raz na dobę woda jest w nim automatycznie podgrzewana do 65°C). W obudowie kotła przewidziano miejsce na firmowy regulator pogodowy, który można dokupić (cena od 899 zł). Aby nie przekroczyć założonego na początku budżetu, można poprzestać na najprostszym zdalnym regulatorze pokojowym (bez programatora) Vaillant VRT 40 za 180 zł, który będzie dostosowywał moc kotła do temperatury w pomieszczeniu.
Zakup najprostszego regulatora pokojowego Junkers TR 21 to dodatkowy wydatek 115 zł, regulator pokojowy z programowaniem czasowym Junkers TR 100 kosztuje 375 zł, a regulator pogodowy Junkers TR 270 – 999 zł.
Funkcje, którymi steruje się z paneli umieszczonych na obudowach Junkersa i Vaillanta, to:
- włączanie zasilania kotła;
- ustawianie temperatury wody zasilającej instalację grzewczą;
- ustawianie temperatury ciepłej wody użytkowej.
Te same funkcje mają panele sterujące Beretty, Buderusa i Wolfa, nie ma jednak potrzeby korzystania z nich, jeśli podłączone są do nich zewnętrzne regulatory. Wszystkie kotły z wbudowanymi panelami sterującymi są wyposażone  w termometr i manometr wskazujące temperaturę i ciśnienie w instalacji c.o.

Który wybrać?

Jeżeli szukamy urządzenia grzewczego do małego domu lub mieszkania, warto się zainteresować niewielkim kotłem kondensacyjnym Ulrich. Jego sprawność – większa o kilkanaście procent od sprawności kotłów niekondensacyjnych – gwarantuje niższe rachunki za gaz. Ciekawie wygląda jego zdalny, cyfrowy panel sterujący z wyświetlaczem. Z pewnością spodoba się osobom lubiącym wszelkie elektroniczne gadżety.
Wśród zestawów kocioł plus podgrzewacz najwięcej możliwości za najniższą cenę oferuje Beretta. Buderus jest wprawdzie niewiele droższy, ale aby dorównał Beretcie, trzeba jeszcze dokupić do niego moduł sterowania pogodowego. W zestawie Junkersa w ogóle nie ma automatycznego regulatora, ale za to kocioł ma zamkniętą komorę spalania, a zatem nie potrzebuje tradycyjnego komina i jest bezpieczniejszy. Można do niego dokupić regulator, wtedy jednak cena zestawu zbliży się do 7000 zł.
Vaillant to najciekawsza oferta dla właścicieli nieco większych domów z dwiema łazienkami, którzy nie chcą tracić miejsca na kotłownię.
Z kolei Wolf to kocioł dla wymagających właścicieli niedużych domów. Nie jest w stanie dostarczać ciepłej wody w bardzo dużej ilości, ale za to ma regulator pogodowy i zamkniętą komorę spalania. Charakteryzuje się też typowo niemiecką jakością wykonania.
Osoby, dla których najistotniejsza jest cena, powinny wiedzieć, że Berettę, Buderusa i Wolfa można kupić także w inaczej skonfigurowanych zestawach, z tańszymi regulatorami lub bez nich.


PRZEPŁYWOWY
Podgrzewacz przepływowy to wymiennik ciepła dużej mocy, który błyskawicznie podgrzewa przepływającą przez niego wodę.

POJEMNOŚCIOWY
Podgrzewacz pojemnościowy to zbiornik na wodę z wbudowaną grzałką lub pełniącą jej funkcję wężownicą.

ZASOBNIK C.W.U.

Zasobnik c.w.u. to zbiornik przeznaczony do magazynowania podgrzanej wody.

ZASOBNIK WARSTWOWY

To szczególny przypadek zasobnika c.w.u magazynujący wodę dostarczoną z podgrzewacza przepływowego.

REGULATORY – KOMFORT, ZA KTÓRY WARTO DOPŁACIĆ

Regulatory w instalacjach c.o. służą do utrzymywania w ogrzewanych pomieszczeniach stałej temperatury, niezależnie od zmian strat i zysków ciepła.

W instalacji bez regulatora każde wyjście słońca zza chmur albo rozpalenie ognia w kominku powoduje wzrost temperatury w domu. Aby w pomieszczeniu nie zrobiło się wtedy za gorąco, trzeba przestawić na panelu sterującym kotła temperaturę zasilania instalacji. O tym, czy przyniosło to pożądany skutek, można się przekonać najwcześniej po kilkunastu minutach. Jeśli się okaże, że nadal jest za gorąco albo – dla odmiany – zrobi się za zimno, należy znowu ręcznie zmienić ustawienia kotła.
Regulator będzie wykonywał te czynności za nas, w dodatku w sposób ciągły, tak że zmiany temperatury będą korygowane bardzo szybko. Oprócz wygody pozwoli to na znaczne, kilkunastoprocentowe oszczędności w zużyciu gazu.
Są dwa podstawowe rodzaje automatycznych regulatorów do instalacji c.o.: pokojowy – reagujący na zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany – i pogodowy – wyposażony w czujnik do pomiaru temperatury zewnętrznej. Ten drugi zapewnia większy komfort, bowiem moc kotła jest zmieniana, zanim jeszcze mieszkańcy domu odczują zmianę temperatury w pomieszczeniach.

Wolf FunctionLine GG-2EK 24 kW. Moc: 10,9-24 kW. Typ: dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 86 x 48 x 37 cm. Cena: 5685 zł.
Autor: Mariusz Bykowski

Vaillant aquaPLUS VUI 280-7. Moc: 10,4-28 kW. Typ: dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, z wbudowanym zasobnikiem. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 80 x 44 x 50 cm. Pojemność zasobnika: 20 l. Cena: 5757 zł.
Autor: VAILLANT

Junkers Euroline ZS 23-1 AE. Moc: 7-22,6 kW. Typ: jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 70 x 40 x 29,5 cm. Podgrzewacz: ST 120-1Z. Pojemność użytkowa: 117 l. Wymiary (wys. x śr.): 93,5 x 54 cm. Cena: 6087 zł.
Autor: JUNKERS

Buderus Classic U124. Moc: 10,9-24 kW. Typ: jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 85 x 48 x 37 cm. Podgrzewacz: S120. Pojemność użytkowa: 118 l. Wymiary (wys. x śr.): 94 x 51 cm. Cena: 6131 zł.
Autor: Mariusz Bykowski

Beretta Super Exclusive 24 Si. Moc: 8-24 kW. Typ: jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania. Wymiary (wys. x szer. x gł.): 82 x 40 x 32,5 cm. Podgrzewacz: Idra 120. Pojemność użytkowa: 111 l. Wymiary (wys. x śr.): 110 x 51 cm. Cena: 6000 zł.
Autor: BERETTA
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi