Kominek czy grill?
Kominek i gril
Ogień zbliża, skupia, zaprasza. Ujarzmiony w grillu lub kominku pozwala przedłużyć sezon spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu aż do późnej jesieni. Pokazujemy projekty kominków i grilla, które można zbudować samemu. Kamienny kominek jest integralną częścią tarasu ziemnego. Nadaje miejscu szczególny klimat i powoduje, że taras zamienia się w niezwykły salon na świeżym powietrzu. Zadaszenie sprawia, że z kominka można korzystać nawet w czasie deszczu. Można w nim przygotowywać potrawy grillowane na ruszcie ogrzewanym węglem drzewnym albo tylko posiedzieć przy nim w pobliżu palących się suchych drew podczas chłodniejszych letnich i jesiennych dni.
Tylna ściana kominka jest zrobiona z cegieł szamotowych i połączona ze ścianą budynku zaprawą. Z takich cegieł wymurowane są również ściany wewnętrzne komory paleniska, palenisko (jest ono zbrojone metalowymi profilami – płaskownikami i poprzecznie do nich zamocowanymi prętami) oraz czapa kominka. Jest ona obłożona łupanymi płytami jasnego piaskowca. Z podobnych kamiennych płyt ułożonych na płask wymurowane są pozostałe ściany. Ich ciepła kremowa barwa dobrze współgra z kominem z postarzanych cegieł oraz ceglanymi zwieńczeniami komory paleniska i schowka na drewno.
Ze względu na znaczny ciężar kominka musi on być osadzony na solidnym fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu (zależnie od rejonu kraju od 80 do 120 cm). Jeśli jego budowę planuje się na tarasie będącym jednocześnie stropem pomieszczenia znajdującego się poniżej, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który obliczy wytrzymałość stropu i oceni, czy usytuowanie na nim kominka jest możliwe.


Kominek z piaskowca

Potrzebne materiały:
- postarzane cegły - 230 szt.
- cegły szamotowe - 220 szt.
- płyty piaskowca - 3 t
- zaprawa szamotowa - 80 kg
- cement - 700 kg
- piasek - 2,4 t
- płaskowniki długości 120 cm - 4 szt.
- pręty zbrojeniowe długości 70 cm - 9 szt.
Podana ilość cementu i piasku wystarczy także do wykonania fundamentu.

Niewielki grill powstał z betonowego monumentu obmurowanego postarzaną cegłą. Ożywa pod wpływem ognia żarzącego się na palenisku. Poza tym tworzy przyjemną w wyrazie formę ogrodową przypominającą nieco starą romantyczną studnię osłoniętą efektownym kutym daszkiem. Jest bardzo prosty w wykonaniu. Zewnętrzna część grilla została zbudowana z postarzanych cegieł. Aby ją wzmocnić, wnętrze grilla wypełniono gruzem i zalano betonem. Dzięki temu jest on bardzo stabilny – wytrzymuje obciążenie ciężkiego metalowego daszka. Dodatkową zaletą takiej konstrukcji grilla jest to, że w jego wnętrzu można ukryć na przykład odpadki materiałów budowlanych, które pozostały po budowie domu.
Zamiast z cegieł ścianę zewnętrzną można zrobić z kamieni łupanych, ciosanych albo polnych. Może być ona bardzo cienka, co zapewnia sporą oszczędność materiału (jest to szczególnie ważne w przypadku drogiego kamienia).
Palenisko grilla jest wyłożone płytkami szamotowymi na zaprawie szamotowej, która twardnieje po wypaleniu. Z jednej strony grilla zamocowano półokrągłą osłonę przeciwwietrzną z rusztem ze stali nierdzewnwj. Przyspawane są do niej nóżki ozdobnego kutego daszka. Ruszt można umieścić w dwóch położeniach – bliżej lub dalej od ognia.

Grill z daszkiem i Przekrój grillaPotrzebne materiały:
- postarzane cegły - 220 szt.
- cegły szamotowe - 20 szt.
- zaprawa szamotowa - 40 kg
- cement - 700 kg
- piasek - 2,4 t
- daszek, metalowa osłona i ruszt zrobione na zamówienie.
Podana ilość cementu i piasku wystarczy także do wykonania fundamentu.


Okazały kominek zbudowano z pięknej cegły rozbiórkowej. Solidny, „stary” – wygląda, jakby był pozostałością po domu, który kiedyś stał w tym miejscu. Sercem kominka jest nietypowy okrągły ruszt ze stali nierdzewnej, na którym grilluje się potrawy. Jest zawieszony na łańcuchu przełożonym przez bloczki. Można go swobodnie opuszczać bliżej ognia lub podnosić, pociągając za drut wyprowadzony poza ścianę kominka (w kilku miejscach zrobiono na nim supełki, które zaczepione o haczyk przymocowany do ściany kominka blokują ruszt w wybranej pozycji). Także palenisko tworzy gęsty ruszt ze stali nierdzewnej obudowany cegłami szamotowymi. Jego ażurowa konstrukcja zapewnia od dołu dobrą wentylację. Poniżej znajduje się niewielka komora zamknięta drzwiczkami będąca schowkiem na drewno.
Kominek usytuowano na płycie tarasu urządzonego nad pomieszczeniem. Ponieważ jest on ciężki, strop, na którym stoi, musi być bardzo wytrzymały. Dlatego przed rozpoczęciem budowy konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który obliczy parametry stropu. Kominek budowany w ogrodzie musi być posadowiony na fundamencie sięgającym poniżej poziomu zamarzania gruntu.


Z opuszczanym rusztem


Potrzebne materiały:
- cegły rozbiórkowe - 650 szt.
- cegły szamotowe - 50 szt.
- cement - 500 szt.
- wapno - 100 kg
- piasek - 2 t
- ruszt ze stali nierdzewnej - 70 x 100 cm
- bloczki - 2 szt.
- łańcuch ze stali nierdzewnej
- ruszt paleniska z prętów grubości - 4 mm.

BEZ POZWOLENIA
Kominki i grille należą do małej architektury i nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Nie ma również przepisów określających, w jakiej odległości od innych obiektów można je umieścić. Ze względów praktycznych najlepiej usytuować je blisko domu, by transport produktów potrzebnych do przygotowania potraw nie sprawiał kłopotu. Przy ich budowie należy się jednak kierować dobrem nie tylko własnym, ale także sąsiadów, pamiętając, że zapachy grillowanych potraw i odgłosy towarzyszące ich spożywaniu mogą być dla innych uciążliwe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi